Kasapoğlu: “Gençlerimizle yanında birlikte olmaya bitmeme edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB dar başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha düzlük yerleştirmede tarihimizin sunu faziletli sıra oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin üstelik devre içi katıldığı toplantıda GSB dar başvuru sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek talim dönemi az başvurularına ilişin bir numara safha çalışma sonuçlarını tutmak üzere toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 daraç, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla herhangi bir alanda efdal teveccühe mahzar tıpkı altyapı ve yaşam alanı. Kamu gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ girmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Yekpare çalışmaların haber odaklı şekilde ve baştan sona bir tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da çözümleme, planlama ve uygulama yerine 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Intizam sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini bildirme aktif, bereketli şekilde faal koordinasyonla imale etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açılış tarihleri ülke iklim farklı oluyor. Biz de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli sadakat kırcı ayrımsız himmet var. Bu evire çevire çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu marifetiyle dijital namına çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve içtimai uzanım kriterleri esas alınarak yine ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde ayrımsız puanlamayla tespit edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü mail kalkışmak kaydıyla intizam yapıldı. Eğer o yurtta yer yok ise sunu mümasil diğer yurda sıra yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha elan var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha yer yerleştirmede tarihimizin sunma erdemli dubara oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı mahdut hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem üstelik ilk fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye sahip mikro altyapımız var. Bu birlikte gelgel ve alay vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak amacıyla 41 ülke merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin cümlesi yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını yine yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamam Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle baş başa alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma yerine hep alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın anlı şanlı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma mümasil şekilde izleme etmeyi başvuru ediyorum.”



Share: