Kars’ta nakıs 17 derecede ‘Kış Tatbikatı-2023’

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) planlı tatbikatı olan ‘Kış Tatbikatı-2023’, Kars’ta sıfırın altında 17 derecede zorlu şartlarda gerçekleştiriliyor.

TSK’nın planlı tatbikatı ‘Kış Tatbikatı-2023’, 18 Ocak’ta, 9’uncu Kolordu Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde 14’üncü Mekanize Piyon Tuğgeneral Komutanlığı’nca Kars’taki ‘Martir İstikam Astsubay Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Manevra Alanı’nda başladı. Tatbikata Türkiye, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, İtalya, Kazakistan, Kosova ve Özbekistan çalışarak katılırken; Almanya, Bahreyn, Müttehit Kraliyet, Etiyopya, Tren, Kırgızistan, Kuveyt, Libya, Malezya, Moğolistan ise gözlemci yerine vadi aldı. 1758 personelin meydan aldığı, 43 değişik türde 651 çevirgeç, 28 farklı tür ve çapta 865 cebe geçer tatbikat, eksi 17 derecede takatli şartlarda gerçekleştiriliyor. Tatbikatta havan topu atışları, kontrol-istirdat, birleşik operasyonda iş birliği ve koordinasyonun sağlanması, birliklerin çekişme becerilerini test etme, şiddetli senkronizasyonu ve tatbikat ika, askerleri ünsüz göçüşmesi, giyim, destek kabilinden kilit konularda eğitim bilimi ve operasyon yürütülüyor. Manevra ile ilişik brifingin ardından Türkiye, Azerbaycan, Kosova ve İtalya’nın silah ve teçhizatı tanıtıldı. Tatbikatı ayrıca şehit yakınları, gaziler ve öğrenciler birlikte strateji etti.

‘MUTLU VE GURURLUYUZ’

Kars Şehit ve Gazi Aileleri Toplum Örgütü Başkanı Muhsin Ağcay, Tatbikatı izlemeye geldik, burada Türk milletinin ve arkadaş mevki dediğimiz 17 devletin aynı arada olmasından övünme duyduk dedi. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kars Şubesi Başkanı Yüksel Öztürk dahi Bu sıradan çokça büyük tıpkısı tatbikat. Yer azından 17 mevki ile gelişigüzel müşterek bu tatbikatı yapmak, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğünü gösteriyor. Bu büyüklüğün içre de mutlu ve gururluyuz. Bu tatbikatı de enerjik kendisine gördüğümüz için çokça mutluyuz diye konuştu.

‘5 KİŞİLİK TİM YERINE BURADAYIZ’

‘Kış-2023 Tatbikatı’na katılan Kosovalı üsteğmen Kushtrim Hoxha ise 2019 yılında Türkiye’bile Esmer Harp Okulu’ndan mezun olmuştum. ‘Kış-2023 Tatbikatı’na Kosova ekibi kendisine ilk kez geliyoruz. Burada olmaktan hava ve bahtiyarlık duyuyoruz. Eğitimler kilolu tıpkı şekilde icra ediliyor. Mutluluk adına 5 şahsiyet bire bir tim yerine buradayız, arama-kurtarma faaliyetlerimizi yürütme ettik. Türk ulusuyla gelişigüzel çalışmaktan hava ve bahtiyarlık duyuyoruz dedi.

Share: