Kars’ta 26 yıldır dede mesleği arıcılık yapıyor

Kars’ta 43 yaşındaki tıpkısı can 26 yıldır ata mesleği olan aracılığı yapıyor.

Kars’ın Digor ilçesinde babasından ve dedesinden devraldığı arıcılık mesleğini 26 yıldır fail 43 yaşındaki Meram Suner, 17 yaşından itibaren babasından devraldığı arıcılık mesleğini bayıla bayıla yaptığını kaydetti.

Bin 900 rakımlı Digor yaylasına ilkbaharda Iğdır’dan getirdiği 300 kovanın bal hasadına başlayan 3 çocuk babası Gaye Suner, yüzüne taktığı hususi maskeyle kovanların ortada yaman çıkaran körük yardımıyla arıları uzaklaştırıyor. Çalışanlarla alay malay bir tane biricik petekleri çıkararak ve kutulara koyan Suner, 3 kuşaktan beridir ata mesleğini icra ederek ailesini geçimini sağlıyor.

17 yaşından beri ağababa mesleğini eden üretici Garaz Suner, “Arıcılığı bahar bakımını yaparak Iğdır’da başlatıyoruz bilahare öz yaylalarımıza yaklaşık bin 900 rakımlı yerlere getirip elan bilahare zamanı gelince hasadını yaparak ballarımızı alıyoruz. Tanrı bu yıl herkese nasibini verdi bize da verdi çokça şükür. Bu yıl geçmiş yıllara bakarak verim iyiydi, önceki yıllar haddinden fazla kuraktı çiçek yoktu ve yağışlardan çevre etkilendi, bu sene yağışlar güzeldi. Şuanda 300 kovanımız var, ovan başı ortalama 10 kilogram uzvi ve karakovan bal aldım” dedi.

Öte yandan Kars’ta 2018 yılında Türk Patent ve Ayraç Kurumu aracılığıyla coğrafi bel belgesi sunulan Kars Balının hasadına başlanıldı. Kestirmece 3 ay önce kentin değişik yaylalarına bırakılan 700 arıcıya ilişik 65 bin kovanda bu mevsim bin 730 titrem bal üretimi yapıldı.

Kentte, halis muhlis balın kilosu 250 liradan kamera bularken, karakovan balının kilosu ise 500 liradan satılıyor. – KARS

Share: