Kars selen: Kars’taki turizmciler Turistik Şark Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Büyüklük Demiryolları (TCDD) Nakliyat AŞ tarafından Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin 12 Açıklık’tan evvel başlamasını arzu ediyor.

29 Mayıs 2019’de işletilmeye başlanan Turistik Maşrık Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi seyahat takvimi belirlendi. Yerli ve yabancı turistlerin balaban deste gösterdiği Turistik Gün Doğusu Ekspresi, eskimemiş dönemde geçmiş seferini Ankara’dan 12 Antrakt 2022, Kars’tan ise 14 Çatlak 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini ifade ederek, “Doğu Ekspresi ve Turistik Maşrık Ekspresi, Kars ve toprak turizminin cesim uyuşma kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Maşrık Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonra bölgeye ağırbaşlı yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yeme, içme, konaklama, transfer ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin aralık ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve havza turizminin hele istemiş olduğu Turistik Doğu Ekspresi seferlerimizin 12 Açıklık’tan önceki, kış sezonuna girerken son teşrin ortasında başlaması kesim turizmini henüz üstelik rahatlatacaktır.” diye konuştu.

Kentteki aynı otelin müdürü olan Mehmet Yaman bile Kars’ın kış turizmine tehlikeli şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Şark Ekspresi seferlerinin bodur sürede başlaması Kars turizmi açısından çokça mehabetli. Özellikle Turistik Doğu Ekspresi seferleri ne büyüklüğünde erkene alınırsa turizmi o büyüklüğünde rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki bambaşka bir otelin sorumlusu Senem Sun bile otel namına tamam hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Gün Doğusu Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şark Ekspresi’nin daha erken seferlerine başlamasıyla misafirlerinin sonbaharda üstelik yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, şita turizmi sezonu öncesi tam hazırlıklarını yaptıklarını bile sözlerine ekledi.

Turistik Maşrık Ekspresi, Ankara’dan hareket ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: