Karkamış ve Kilis halkı terörü lanetliyor

Türkiye’nin Suriye sınırında kâin ve son günlerde yıldırı örgütü PYD/ PKK mensuplarının roket/havanlı saldırılar gerçekleştirdiği Gaziantep’in Karkamış ilçesi ve Kilis’te yaşayanlar teröre cebin yegâne yürek oldu.

Türkiye’nin cenup sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridoruna cebin Türk Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği operasyonlar sonrasında bitme noktasına mevrut terör örgütü, saftirik saldırılarıyla yeniden sivilleri tasavvur aldı.

Suriye’nin kuzeyinden Karkamış ilçesine teröristlerce planlı havan topu/roketli saldırılarda biri öğretmen biri çocuk olmak üzere 2 sivil hayatını kaybetti, 19 birey bile yaralandı. Saldırıların arkası sıra asayiş güçlerinin yanı sıra olduklarını seçme fırsatta dile getiren kaymakamlık halkı, yıldırı örgütünü lanetledi.

Karkamış’ta ruhlu 42 yaşındaki arılık işçisi Ahmet Engelsiz, AA muhabirine, elan öncede da ilçeye yönelik saldırıların olduğunu fakat evlerinden, topraklarından ayrılmadıklarını söyledi.

Gaziantepli ve Karkamışlı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Peyda, şöyle konuştu:

“Burada yaşamaktan cazip ve onurluyuz. Bu leziz ilçemizde palas yaşamayı istiyoruz. Devletimiz halk attı, askerlerimiz bile misliyle değer veriyor. Geçkin saldırış gerçekleştirdiler, askerimiz üstelik sıhhatli olsun anında değer verdi. 2 şehidimiz var, yaralılarımız var. Terörün gelişigüzel türlüsünü lanetliyoruz. Askerimiz çok şükür fazlasıyla yanıt veriyor. İnşallah bunları atlatacağız. Devletimizin tıpkı dakika ilk bizi bunlardan kurtarmasını istiyoruz.”

45 yaşındaki esnaf Hanifi Keskin birlikte terörü lanetleyerek, şunları kaydetti:

“Yavrularımıza Tanrı’tan rahmet, dramatik ailelerine başsağlığı diliyorum. İnşallah imdi hakeza şeyleri bu memlekette yaşamayız. Terörü destekleyen, terörün reklamını fail, bunlarla oturup kalkan kişi bile benim gözümde teröristtir. Devletimizden bile bu kadar olayların yaşanmaması için destek bekliyoruz.

57 yaşındaki zor Mehmet Bozkurt birlikte hayatını kaybedenlere yağmur dileyerek, “Benim kızım bile ücretli muallimlik yapıyor. Ahiret Yolculuğu fail Ayşenur Alkan öğretmenimize Allah’tan yağmur diliyorum. Kızımın kayıt ekmeği vardı, bu saldırıdan kurtuldu. Ayşenur öğretmenimizle karşı karşıya oturuyordu. Akşam Ezanı gövde kızımı edisyon sakinleştirebildim. Terörü, Karmamış ve Türkiye namına lanetliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kilis halkının tepkisi

Kilis’te yaşayanlar birlikte esbak ve esbak günkü saldırıların peşi sıra eş tepkilerini dile getirdi.

Öncüpınar Gümrük Kapısı’nda taksicilik yapan 57 yaşındaki Mehmet Happani, TSK’nın operasyonlarına sonuna büyüklüğünde bindi verdiklerini söyledi.

Operasyonun hava harekatıyla kalmaması gerektiğini dile getiren Happani, “Kara harekatının de olmasını istiyoruz. Bizim güvenliğimiz, halkın güvenliği üzere bu vacip, tığ devletimize sonuna kadar bindi veriyoruz. Cenabıhak devletimize zeval vermesin, askerimizin ayağına taş değdirtmesin. Benzeri an geçmiş terörün bitmesini istiyoruz. Kilis halkı adına terörden haddinden fazla mağdur olduk.” dedi.

Taksi şoförü 54 yaşındaki Erdal Dağdeviren de harekata daima destek verdiklerini rapor ederek, şöyle konuştu:

“Bu harekatın olması lazım ve orada kalmamız lazım. Bazıları zannediyor kim bizim Türk askerimizin orada Suriyeliler üzere savaştığını sav ediyorlar. Bu yanlış ve yanlış tıpkısı yorumdur. Oradaki Türk askerinin varlığı, oradaki harekatın sebebi Kilis’in eziyet çekmemesi ve bombaların düşmemesidir.”

Tır şoförü Mehmet Pek Tuygun birlikte bir an geçmiş terörün bitmesini istediklerini ve düzenlilik üzere operasyona bindi verdiklerini dile getirdi.

Share: