Kardeşiyle kanserden kurtuldu, ameliyata inandırma edemediği ablasını kaybetti

Erzurum’üstelik kız kardeşi ile cerrahi operasyonla meme başı kanserinden kurtulan ancak ayrımsız ameliyata kandırma edemediği ablasını kaybetmenin üzüntüsünü hararetli Ayşe Koç, kadınlara tedaviden ve ameliyattan kaçınmamaları çağrısı yaptı.

Yaklaşık 13 yıl evvel göğsünde kitle ayırt fail 2 bala annesi 62 yaşındaki Ayşe Koç, tedavi üzere türlü hastanelere gittikten sonraları Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Asıl Bilgelik Dalından Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay’a başvurdu.

Yapılan tetkiklerin arkası sıra meme başı kanseri teşhisi konulan Koç, Akçay’ın uyarısıyla 59 yaşındaki kız kardeşleri Fadime Yurt ve Aysel Özlü’yü (65) bile muayeneye çağırdı.

Tetkiklerde ayrımsız hastalık görülmesi üzerine Yurt ile Özlü bile Akçay vasıtasıyla tedaviye alındı.

Tedavi sonrası Vatan ve Belletici tıpkı sene ameliyatla meme kanserinden kurtuldu, ameliyatı kabul etmeyen bacı Aysel Özlü ise kısaca 6 yıl evvel hayatını kaybetti.

“Ablam ‘göğüs alınır mı’ diyerek ameliyat olmadı”

Yaşadıklarını çevresindekilere anlatıp meme kanserinde er teşhisle ilişik farkındalık oluşturan Ayşe Koç, AA muhabirine, göğsünde yığın fark ettikten sonradan muhtelif hastanelere ve daha bilahare Prof. Dr. Akçay’a gittiğini belirterek, Akçay’ın kız kardeşlerini bile muayeneye çağırdığını söyledi.

Tetkiklerde kardeşlerinde birlikte ayrımsız hastalık çıktığını anlatan Antrenör, “Kız kardeşim Fadime ile ameliyatla hastalıktan kurtulduk. Ablam ‘göğüs alınır mı’ diyerek cerrahi müdahale olmadı korktu, mader ilaçlarını yaptı. Böylelikle Müfide hocaya geldi amma başaramadı. Kader mi diyelim çıktı, ameliyat olmayınca hayatını kaybetti.” dedi.

Belletici, ablalarını ameliyata inandırma edememenin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getirdi.

Kız kardeşiyle faaliyetler sonrası kanseri yendiklerini belirten Belletici, “Hastalar korkmasın, hemen doktorlara gelsin, erken canlandırma edildiğimiz üzere haddinden fazla iyiyiz. Kolumda şişme olmadı, ağrı oldu amma geçti. Müfide hocama çok yakarış ediyoruz. Ablam işler olmadığı için kanserden öldü, ağyar ölmesin. Kardeşimle gittiğimiz yerlerde kadınlara, polikliniğe geldiğimde ise hastalara yaşadıklarımızı anlatıp moral veriyoruz. Kardeşimle gittiğimiz yerlerde kadınlara, polikliniğe geldiğimde ise hastalara yaşadıklarımızı anlatıp maneviyat veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Meme Başı ve Iç Salgı Cerrahı bile olan Prof. Dr. Akçay, “Meme Başı kanseri farkındalık kocaoğlan” olan ilk teşrin ayında, halkı bilinçlendirmek amacıyla değişik etkinlikler ve toplantılar yapıldığı belirterek, cömert olan Belletici, Vatan ve Özlü’dahi meme başı kanserinin kalıtım bilimi olduğunu söyledi.

Erken kişileştirme ve akla yatkın tedaviyle bu hastalıktan kurtulmanın kabil olduğunu vurgulayan Akçay, şöyle konuştu:

“Evvel Ayşe Çalıştırıcı’ta bu hastalık artık, Fadime hanımla Ayşe hanıma hangi otama önerdiysek akseptans etti, ameliyatla göğüslerini alıp akıllıca tedavilerle iki şvester bu hastalıktan ağız ağıza kurtuldu. Ablaları ise dernekevi müstakbel meme başı kanseriydi. Önceki kimyasal tedavi yaptırdık, sonraları ameliyatla göğsü alınacaktı fakat cerrahi müdahale olamayınca hastamızı kaybettik. Bu şekilde 3 kız kardeşte kanserin olması hem bu hastalığın genetik yönünü hem birlikte tedavinin önemini gösterdi.”

“40 yaşından sonraları yılda aynı mamografi öneriyoruz”

Dünyada seçkin üç dakikada ayrımsız kadına meme kanseri tanısı konulduğunu tamlayan Akçay, seçkin 11 dakikada ayrımsız ise aynı kadının bu hastalıktan yaşamını yitirdiğine dikkati çekerek, hastaların doktorlara güvenmesi gerektiğini söyledi.

20 yaşından sonra gelişigüzel kadının özel günlerini izleme fail zamanlarda göğüslerini taharri ettirmesi gerektiğini belirten Akçay, “40 yaşından sonraları 2 yılda benzeri evet birlikte yılda bire bir mamografi öneriyoruz. Ayşe hatun ve kardeşi tedaviyle hastalıktan kurtuldu ve tafsilatlı yılardır dosdoğru yaşıyor. 34 yıldır cerrahideyim, 30 yıl evvel da cerrahi müdahale ettiğim gayet zinde hastalarım var. Kadınlar biyopsiden kaçınmasın, hekim istemişse pekâlâ yapılsın. Biyopsi banko amansız hastalık riski taşımıyor, var olan gani ayrımsız kitleyi kansere dönüştürmüyor.” ifadelerini kullandı.

Share: