KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKİYE’Yİ TOPTAN LOJİSTİK SÜPER GÜCE ATFETMEK İÇİN EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Diyarbakır kişmiri yolunun 32’nci kilometresinde heyelanlı bölgeye inşa edilen ve Türkiye’nin özellikli köprülerinden olan Bitlis Çayı Viyadüğü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla katıldığı törenle trafiğe açıldı. Törene katılan Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye’yi toptan lojistik bire bir süper güce evirmek amacıyla tehlikesiz adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Bölgede ilk kez geçerli sevk rastık tekniği ile 2 sene önceki yapımına başlanan 900 metrelik Bitlis Çayı Viyadüğü’nün sonuç kaynağı, geçen kamer yapıldı. Asfaltlama ve tenvir çalışmaları da tamamlanan köprünün açılış törenine Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Doğru Parti Bitlis Milletvekilleri Vahit Kiler, Cemal Taşar, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Belediye Reisi Nesrullah Tanğlay, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, kaymakamlık kaymakamları, şehremaneti başkanları ve vatandaşlar katıldı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ise törene telekonferansla katıldı.

Bitlis-Diyarbakır yolunun 32’nci kilometresinde yapılan ve 15 bin 600 titrem polat beğenilen köprünün açılışında konuşan Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’yi küresel geri hizmet ayrımsız süper güce tedvir etmek üzere tehlikesiz adımlarla ilerlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Iblağ ve Geri Hizmet Master Planı’mız doğrultusunda, 5 bine mail şantiyemiz ve bakım noktamızda, 700 bine yakın faaliyet arkadaşımızla, yarının ihtiyaçlarını genişlik akla yatkın şekilde karşılayacak yatırımları bir bir inşa ediyoruz. 2003 yılında başlattığımız esmer yolu hamlesi ile alelhusus yağız yolu ulaşım ağımızın gücüne ağırbaşlı kattık. Kalan pusat sayısına, mütezayit kayıt hareketliliğine karşın gidiş geliş yoğunluğunu azalttık, kaza oranını yüzde 82 düşürdük. Değme yıl 13 bini aşkın vatandaşımızın canını güvenli yollar sayesinde kurtarıyoruz. Yatırımlarımız yardımıyla hemen 2021 yılında, yakıttan, zamandan, araç bakım ve işletme maliyetlerinden hep 28 milyar dolar tasarruf elde ettik. Sayın Cumhurbaşkanım, Kafkasları, Karadeniz’i ve İran’ı; Güneydoğu Küçük Asya, Mezopotamya ve Ortadoğu’ya bağlayan saf derbent konumundaki Bitlis’in ulaşımdaki önemini, hayata geçirdiğimiz ulaşım yatırımları ile elan üstelik artırıyoruz. 2003’te Bitlis’ in vakit kaybetmeden 19 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 15 kattan çok artırarak 305 kilometreye ulaştırdık. Bugün birlikte dağlık benzeri arazi yapısına erbap şehrimizin cenup illeriyle bağlantısını sağlayıcı güzergah üzerindeki Bitlis Çayı Viyadüğü’nü ve angajman yollarını başarıyla tamamlamanın ve açmanın sevincini paylaşıyoruz. Zaman Bitlis’e tıpkısı ilki kazandırmanın de dosdoğru gururunu yaşıyoruz.”

Icra Vekili Karaismailoğlu, köpürünün tamamının yerli ve milli mühendislik tasarımlarla nesir edildiğini üstelik tabir ederek, “Bitlis Çayı Viyadüğü, kendi alanında acun üstünde yapımı tamamlanan evvel köprü olmuştur. Yüzde 4 eğimle, 15 bin 600 titrem polat kullanılarak tek parça inşa edilen Bitlis Çayı Viyadüğü’nde bin kilometre mahiyet yapıldı. Viyadükte beğenilen polat miktarı Eyfel Kulesi’nin inşasında mergup çeliğin 2 katıdır. Hoppadak kat sayı gösterdiğim bu tutar birlikte, projemizin hangi kadar şanlı ve balaban olduğunun kanıtıdır. Doğu ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerimiz beyninde eke aynı intikal noktası olan Bitlis Çayı Viyadüğü; Gürbulak, Kapıköy, Esendere, Habur gibi heybetli cızık kapılarına erişim sağlayıcı arsıulusal lojistik koridorunun de erişim standardını akıbet mertebe artırdı. Ilkin tarım, hayvancılık, uran ve turizm girmek için bölgenin sosyo-konuşu gelişimine yüce katkılar sağlayacağız. Bu düşüncelerle, projemizde emeği sabık hep mücahede arkadaşlarıma özden teşekkürname ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanım ülkemizin geleceğine ışık tutan herhangi bir projede yanımızda olduğunuz ve desteklediğiniz için bütün mücahede arkadaşlarım hesabına teşekkür ediyor, Bitlis-Siirt-Diyarbakır yolu, Bitlis Çayı Viyadüğü ve angajman yollarının cemi ülkemize balkı olmasını temenni ediyorum “dedi.

Kurdele kesiminin peşi sıra Vekil Karaismailoğlu, özlük kullandığı araçla Bitlis Çayı Viyadüğü’nden geçerek, köprüyü hizmete açtı.

Share: