Karaismailoğlu: “Dünyada krizler konuşulurken Türkiye rastgele gün yeni tıpkısı yatırımı hizmete alıyor”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da Bakanlıkça yapımı bitmeme eden bilcümle metroları 2023 yılı içerisinde bitirerek İstanbulluların hizmetine alacaklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin istifham ve eleştirilerini yanıtladı.

Bakan Karaismailoğlu, yüzdelik 65 demir hat ağırlıklı bire bir envestisman dönemine girdiklerini belirterek, 4 bin 500 kilometre demir yolu zıkkım inşaatının bitmeme ettiğini söyledi.

Konya-Karaman acul şimendifer hattında şu anda abra ve yolcunun bir anda taşınabildiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, nisan ayında Sivas hattını açacaklarını, daha sonraları Erzincan, Erzurum ve Kars’a büyüklüğünde devam edeceklerini söyledi.

Karaismailoğlu, Aksaray’ı üstelik demir yoluna bağlayacaklarını belirterek, “Şu anda yapımı devam fail Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep’e vardıktan sonraları Urfa ve Adıyaman’a bile devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı metrosunun 300 metre mesafede olmasına yönelik mevrut eleştirilere müteveccih şunları söyledi:

“Metro istasyonu ile havalimanı arasına Güç Şehriyâr Yakınlarında Köprüsü’nden geçecek olan acul katar istasyonu gelecektir. Bu 300 metrelik ara, içerisindeki yürüyen bantlarla bildirme çok 1,5 dakikada geçilecektir. Şu anda çevir sinyali testleri bitiyor. Kağıthane-İstanbul Havalimanı Yer Altı Treni Hattı kısmını üstelik önümüzdeki günlerde açacağız. Başakşehir-Çam ve Sakura Kent Hastanesinde ise hedefimiz yıl bitmeden hizmete yarmak. Ayrıksı yapımı bitmeme eden hep metroları de 2023 içerisinde bitirip İstanbulluların hizmetine alacağız.”

“Aksaray-Ortaköy Yolu projesinde amal için girdi”

Karaismailoğlu, takkadak 2022 bakımından Antalya genelinde 21 bin 500 metrelik tünel yapıldığını ve şu anda yapımı bitmeme fail 40 kilometrelik tünel olduğunu belirtti.

Tıpkısı şekilde Phaselis Tüneli sebebiyle yolun 2 kilometre kısaldığını aktaran Karaismailoğlu, Taşağıl-Derebucak amacında 5 bin metre uzunluğundaki Demirkapı Tüneli’nin da hep imalatlarının bittiğini ve burayı de yeryüzü gücük zamanda Antalyalıların hizmetine sunacaklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, Bitlis Çayı Viyadüğü’nü bile sene bitmeden hizmete açacaklarını belirterek, “Ne bölgeye ne proje ihtiyaçsa, maliyetine bakılmadan, lazım mühendislik çözümleri yapılarak aracısız durumunda uygulanıyor. Projede tekmil 56 bin titrem polat kullanıyoruz. Bu 2 Eyfel Kulesi demektir. Bitlislilerin ihtiyacıysa, bu yapılacaktır. Tıpkısı diğer projelerimizde olduğu gibi.” diye konuştu.

Aksaray-Ortaköy Yolu projesinde ise gecikmelerin ihaledeki iptallerden kaynaklandığını bildiren Karaismailoğlu, şu an işlerin yoluna girdiğini ve devam ettiğini söyledi.

“Adıyaman’üstelik önümüzdeki kamer Sayrılarevi Kavşağı’nı açacağız”

Karaismailoğlu, Şırnak’ın karaca yollarından tam pay almadığına yönelik eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Sadece 25 kilometre mukassem sefer olan Adıyaman’bile şu anda 169 kilometre mukassem öğün olduğunu anlatım fail Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Birçok imansız olduğunu siz söyleyin. Şırnak’ta 2002 yılında vakit kaybetmeden 20 kilometre mukassem defa vardı, şu an 263 kilometre mukassem el var. Elbette kim yapılacaklar bitmiyor. Kâffesi çabucak mı oluyor? Gökten inmiyor bunlar. Bütünü benzeri planlama çerçevesinde… Türkiye, 2005 yılındaki sunma altın projesini Adıyaman’a yaptı. Bunları temizlemek lazım. İnşallah mail zamanda gidip Kahta-Siverek arasındaki yolu birlikte bitireceğiz. Adıyaman’bile önümüzdeki kamer gidip Sayrılarevi Kavşağı’nı dahi açacağız. Hastane Kavşağı ile Çelikhan Yolu’nun 2 kilometresini yapmış olacağız. Bilahare devam edeceğiz. Bunlar bir anda olmuyor. Bittabi kim düzenlenen şekilde gidiyor. 2053 yılına büyüklüğünde planladık, hepsi peş peşe geliyor. Şu zaman Adıyaman’dahi bitmeme fail 10 proje var. Hepsini dönme devir strateji ediyoruz. Nikbet etmeyin onlar bizim görevimiz, onları yapacağız.”

“Türkiye emniyetli ellerde”

Dünyada krizler konuşulurken Türkiye’nin değme dönem kullanılmamış bir yatırımı hizmete aldığını vurgulayan Karaismailoğlu, bunun elden Türkiye’ye anlaşılan tıpkısı hareket olduğuna bel etti.

Karaismailoğlu, ferda Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile Yusufeli’hangi gideceklerini belirterek, “2002 yılında Türkiye’de takkadak 50 kilometre tünel vardı. Biz Yusufeli’nde takkadak 56 kilometre tünel yapıyoruz. Bunun birlikte 3 bin 500 metre uzunluğunda dünyanın sınırlanmış viyadüklerini yapıp bitiriyoruz. Erte bakımından Türkiye genelinde umum 720 kilometreye nail bir tünel zehir olacak. Peşinden Dert Balçak Yolu’nu ve Konya Eğiste Hadimi Viyadüğü’nü açacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Devletin aynı kuruşunu de fikren harcadıklarının altını çizen Karaismailoğlu, bütün vatandaşların müsterih olmasını istedi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin tehlikesiz ellerde olduğunu vurgulayarak, planlı şekilde hayır işler yaptıklarını tabir etti.

Yaptıkları 28 bin 700 kilometre öğün yardımıyla takkadak akaryakıttan 1 milyar litre, zamandan ise 7 bilyon saat artırım sağladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, bu birinci sınıf ve emin yollar sayesinde gidiş geliş kazalarının yüzdelik 82 azaldığını ve 13 bin 500 vatandaşın hayatını kurtardıklarını söyledi. Karaismailoğlu, yaptıkları seçme işin arkasında olduklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Planlı büyümeye bitmeme edeceğiz. Eleştirilere tabiatıyla ihtiyacımız var amma bu eleştiriler bizi vatanımıza milletimize bakım noktasında isteklendirme edecek eleştiriler olacak. Bunlar uzun soluklu düşünülen ve maliyetleri tasarlanan projelerdir.

Son 20 yılda yaptığımız yatırımlar sayesinde Türkiye’de tahammülfersa ayrımsız mühendislik ve müteahhit tecrübesi gelişti. Bu yükleniciler demin dünyanın seçkin tarafında hareket yapmaya başladı. Bugüne büyüklüğünde ülkemize hangi yaptık, neler kazandırdık, artık neler yapacağız, sonucunda bile neler kazanacağımız ortadadır. Bütçemizin vatana millete körpe olmasını diliyorum.”

Görüşmelerin ardından Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığının birlikte Hikmet Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Karayolları Umumi Müdürlüğü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün bütçeleri kabul edildi.

Share: