Karadeniz’de içme suyu kaynaklarının arkası sıra dereler üstelik kurumaya başladı

GLOBAL ısınmanın etkileriyle yağış rejimi değişen ve sonuç iki ayda sayı farkı yüzde 58 elan bir iki yağışın düştüğü Doğu Karadeniz’üstelik içme suyu kaynaklarının yanında dereler bile kurumaya başladı. Gümüşhane’bile Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden güzeşte tarım ve içmece suyunda geçer Boyluca Deresi yatağı 10 kilometre süresince kurudu.

Küresel ısınmanın etkileriyle Doğu Karadeniz’birlikte akıbet aylarda azalan yağışlar, yağışsızlık tehlikesini dahi beraberinde getirdi. Doğu Karadeniz’bile, haziranda 109,4 kilo yağmur ile sonuç 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, izleme fail aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere göre, sabık sene orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin benzeri dönemlerinde averaj yüzde 58 henüz az yağışın düştüğü bölgede, içmece suyu kaynakları kurudu. Türkiye’nin yıllık ortalama 2 bin 400 kilogram yağmur oranıyla sunu çokça yağış düz ili olan ve çabucacık temas sene yaşanan hâkim, göçü ve taşkınlarla gündeme mevrut Rize’bile azalan akarsu kaynakları nedeniyle şehremaneti, halkı, suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı. Trabzon’da ise içmece suyu sorununa çözüm amacıyla yağmur ve yüzey sularının depolanacağı ‘yapay akmaz’ formülü devreye alındı.

DERE YATAĞI 10 KİLOMETRE KURUDUBölgede içme suyu kaynaklarının ardından bu el da dere yatakları kurumaya başladı. Gümüşhane’dahi Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden geçen ekincilik ve içmece suyunda beğenilen Boyluca Deresi yatağı, debisi azalınca 10 kilometre boyunca kurudu. Derenin kurumasıyla, bölgedeki sebze ve meyve bahçeleri üstelik karşıt etkilendi. Dolay halkı, kuraklığa cebin akarsu depolanacağı gölet projelerinin devreye alınmasını istedi.’KURAKLIKTA DEREDE KATRE SU KALMIYOR’Boyluca Köyü Muhtarı Tahir Öztürk, “Bu dere üstünde 3 çıngı karye, 11 üstelik mahallemiz bulunan. Bu aylar gelince dere kuruyor. Kuraklık başlayınca derede felç su kalmıyor. Vatandaşın büyü bahçesi kuruyup gidiyor. Dereden cari akarsu boşa akıyor. Deremizin suyu haddinden fazla temiz. Bura değerlendirilirse hem köylülerin içmece suyu sorununu hem bile sulama sorununu bertaraf evet. Burada iyicene gölet olabilecek bazen noktalar var” dedi.’GÖLET TALEBİMİZ VAR’Köylülerden Kenan Öztürk birlikte ekincilik arazilerinde kuraklığa mecbur uymazlık olduğunu söyleyerek, “Fasulye ektim, susuzluktan âlem söküp attım. Tarlam kurudu, dere kurudu. Bahçe içinde hiçbir madde kalmadı. Hepsini yoldum, hayvanlara verdim. Yetkililerden akmaz talebimiz var. Ekincilik düzenlemek amacıyla buraya geliyorum ama rastgele yıl boşa geliyorum. Tarımda ve içme suyu kendisine sorumluluk çekiyoruz” diyerek konuştu.’KARADENİZ AKARSU ZENGİNİ BİR SAHA DEĞİL’

İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kuraklıkla ilgili, “İlkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, bir ara sular çok kuvvetliydi amma epey, bodur tıpkı kurak gün, kurak periyotta çabucak Karadeniz’da durumu kuraklığa dönüştürdü. Hiçbir ant albeni herkesi kıvançlı etmez. Esasta Karadeniz su zengini tıpkı yer değil. Yağmurların çokça yağıyor olması, Karadeniz’de çok su olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Share: