Karadeniz Gazı’nı karaya tenzil çalışmalarında bire bir çevrim klibi

Karadeniz Gazı’nı karaya çıkartma çalışmalarında ayrımsız dönem klibi

ZONGULDAK Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı, “Türkiye üzere tıpkısı güne sığdırdıklarımız; akıllara, hayallere sığmaz” başlığıyla aynı video paylaştı. Görüntülerde, Türkiye’nin gururu taharri gemilerimiz Fatih, Ağır ve Kanuncu’nin yanında alanında bilirkişi yabancı gemiler üstelik meydan alıyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın toplumsal medya hesaplarından, “Türkiye için bire bir güne sığdırdıklarımız; akıllara, hayallere sığmaz” açıklamasıyla tıpkısı videoteyp paylaşıldı. Videoda, Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda benzeri günde neler yapıldığı anlatılırken, görüntülerde Türkiye’nin gururu taharri gemilerimiz Fatih, Müşkül ve Kanuni’nin beraberinde, Castorone, Simon Stevin, Seven Arctic, Muhip Pegasus ve Dost Oceanic gemilerinin Sakarya Doğal Gaz Sahasında üstlendikleri görevlerle ilgilendiren bilgiler bile paylaşıldı.

Milli enerji alanında Türkiye’nin elini güçlendirecek olan Sakarya Gaz Sahası, kebir bir enerji HUB’u olacak. İlk fazda günlük 10 milyon metreküp gazın vatandaşın kullanımına sunulması hedeflenirken, ikinci fazda 40 milyon metreküp gazın vatandaşların kullanımına sunulması bekleniyor. Sakarya Gaz Sahası’nda keşfedilen saf gazın çıkarılmasında Fatih, Kanuncu ve Çetin Araştırma Gemileri etkin tekellüf alıyor. Bu doğrultuda, Türkiye’nin önce tetkik gemisi olan “Fatih” etüt operasyonunu, “Kanuni” sondajı yapılan kuyuların madun bütünleme operasyonu ve kuyu atak testlerini üstlenirken, “Çetince” ise Fatih ve Kanuni Etüt Gemilerinin operasyonları sonrasında fariza sunulan lokasyona her an sonuç hamle olan dip tamamlama çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin gururu olan araştırma gemileri, çalışmalarını 24 saat esasına göre yapıyor.

Denizin 2 bin 200 metre altına yapı kuruluyor

Öte yandan, denizin 2 bin 200 metre altında kurulacak kasılma için dünyanın ayrımlı lokasyonlarından gelen konularında bilirkişi bambaşka gemiler bile eş anlı yerine çalışmalarına devam ediyor. 23 Ağustos 2022 tarihinde Filyos Limanı’na varan Simon Stevin Gemisi, serilen boru hatları ve kordon büyü hattının üzerine taş dolgu yapıyor. Bu gemilerden 6 Temmuz tarihinde Filyos Limanı’na varan ve halen çalışmalarına bitmeme fail “Castorone”, Karadeniz’in dip kısımda küsurat 10 inçlik boruların serilmesi ve montajı işlemlerini gerçekleştiriyor. Antrparantez, devam eden işlemlerinin arasında MEG (Mono Etilen Glikol) hattı üzere da boru serimi yapıyor. Muhip Pegasus Gemisinin önce görevi ise Boru Hattı Güzergah Araştırması oldu. Tıpkısı gemi şu anda Deniz Tabanı Istihsal Tesisinde meydan alacak boru yolu sonlandırma ünitelerini ve “Mudmat” adı sunulan deniz zeminine kurulan polat yapının yerleştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Suyun 3 kilometre altındaki operasyonları gerçekleştirebilecek yeterlilikte olan Dost Artic Gemisi de Deniz Tabanı Üretim Tesisinde vadi matlup olan tabii gazın ısı yayımı hattına bağlanmasını sağlayan vana ve borulama sisteminin Vakumlu Ana Kazığa numara işlemlerini üstlendi. Gösterişli inşaat işleri gemilerinden ikinci olan Seven Oceanic Gemisi ise, önceki 30 kilometrelik sığ alanda boruların serim işlemlerine devam ediyor. Hep 170 kilometre uzunlukta olan Kordon Bağı Hattının denizden 30 kilometre kadar açığa seriminden sorumlu olan gemi, çeşitli ekipmanların yerleştirilmesinden üstelik mesul yerine çalışmalarını sürdürüyor.

Kara tesislerinde zir-kayırıcı çatı çalışmaları kamu gaz devam

Proje doğrultusunda karada kayran düzlük Doğal Gaz Çalım ve İşleme Tesisinde de ast yapı ve peş yapı çalışmaları hemencecik bitmeme ediyor. Alanın inşaat işleri yüce oranda ilerlerken, enerjilendirme için yapılan çalışmalar karaca tarafında devam ediyor. Ayrıca, denizden gelen gazın donmasını engelleyecek olan ve gene denizden gelen gazın sudan ayrışmasını sağlayacak olan ekipmanların kurulumları de yapılmaya başlandı.

Share: