Karaciğer yetmezliği teşhisi konulan taze, aynı saatte kâin organla sağlığına kavuştu

Adana Kent Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde uykuluk yetmezliği teşhisi konulan gence, kestirmece bir saat sonradan kâin aza Trabzon’dan özel uçakla getirilerek nakledildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, Osmaniye’de zihayat P.D.’ye (16), Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Hastane doktorlarının aktarım kararı almasının ardından P.D.’nin bilgileri Afiyet Bakanlığı Ulusal Organ ve Nesiç Nakli Eş Güdüm Sistemi’ne girildi.

Sistem yöneticileri, kestirmece 1 saat sonraları Trabzon’dahi akıl ölümü gerçekleşen ve ailesi eliyle organları bağışlanan bir kişinin karaciğerinin P.D.’ye makul olduğunu belirledi.

Bunun üzerine Adana Site Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki kol Sağlık Bakanlığına ilişkin uçakla Trabzon’a akım etti.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Çetinkünar, Op. Dr. Sefahat Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Sağlam, Op. Dr. Âlem Gökler, Dr. Basrican İnce ve değişik faaliyetler ekibi, Trabzon’dan alınan karaciğeri tahminî 12 saat süren ameliyatla P.D’ye nakletti.

Ameliyattan 3 bölüm sonra servise alınan P.D.’nin, buradaki tedavisi sürüyor.

“Gelişmemiş sürede makul organın bulunması milyonda aynı belki”

organ aktarımı yapılan P.D. yaptığı açıklamada, kendisini haddinden fazla bereketli hissettiğini belirterek, “Sonraları öğrendiğime bakarak 1 saatte bana uygun uzuv bulunmuş. Bu müddet organ aktarımı için mucizevi bir durummuş. Bağışı eden aileye çokça teşekkürname ediyorum. Mevcudiyet boyu onlar ve kaybettikleri yakınları üzere yakarış edeceğim.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, P.D.’yi, Trabzon’daki ailenin duyarlılığının kurtardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kadavradan aza bağışlarında, bir yandan sülale yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, gayrı yandan bambaşka ayrımsız insana sahn veriyor. Ivedi aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonraları akıllıca karaciğer bulunması, P.D. üzere balaban bire bir nasip. Bu büyüklüğünde gelişmemiş sürede makul organın bulunması, milyonda bir ihtimal diyebiliriz. Makul uykuluk bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden aşkın yaşatmak gibi olmayacaktı. Bakanlığımızın uzuv bağışıyla ilişik liyakatli organizasyonu bile bu şansın hanay kurtarma aracı benzeri unsura dönüşmesini sağladı.”???????

Share: