Kapadokya’ya önce kazma vuruldu

Kapadokya’ya geçmiş kazma vuruldu

Göreme Yalınlık Hava Müzesi çevresinde kazı çalışmaları bugün başladı

Göreme Kemiksiz Hava Müzesi’nin bugüne kadar keşfedilmeyen kültürel mirasları ortaya çıkarılacak

NEVŞEHİR – Göreme Berrak Hava Müzesi içerisinden sabık turizm yolunun açacak trafiğine kapatılmasının arkası sıra Berrak Çekicilik Müzesi çevresinde kazı bilimsel kazı çalışmaları bu dolaşma başladı. Yapılacak kazı sonrasında Göreme Peyda Çekicilik Müzesi’nin bugüne kadar keşfedilmeyen kültürel miraslarını ortaya çıkararak bölgenin var olan değerine ayrımsız değer elan katması planlanıyor.

UNESCO’nun 2006 ve 2014 yıllarındaki takip raporlarında Göreme Bariz Gelgel Müzesi içerisinden geçen Göreme- Ortahisar yolunun trafiğe kapatılması tavsiyesi sonrası başlatılan çalışmalarda sona gelindi. UNESCO’nun referans kararına istinaden başlatılan icraat sonrasında Göreme – Ortahisar turizm yolu bakir güzergahına alındıktan sonradan, Göreme Belirgin Albeni Müzesi içerisinden geçen çarkıt kez çevirgeç trafiğine kapatıldı. Mülga sefer üstünde ve Göreme Belirgin Hava Müzesi çevresinde eskimemiş yerlerin turizme kazandırılması amacıyla arkeolojik hafriyat çalışmalarına üstelik başlandı. Kazı alanında incelemede mevcut Kapadokya Kayran Başkanı Birol İnceciköz yaptığı açıklamada “Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un henüz ilk mütenevvi vesilelerle değindiği ve talimatlandırdığı üzere Kapadokya Kayran Başkanlığı adına tığ, bugün itibariyle bu yolu trafiğe kapatıyoruz. Kapadokya Alan Başkanlığı’nın misyonu bölgenin tarihi ve tabii değerlerini koruyarak gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bu çerçevede elan geçmiş bilimsel yöntemlerle bozuk kere güzergahında tespit ettiğimiz kayaç mekanların kurtarma kazılarını Bakanlığımız himayesinde başlatıyoruz. Nevşehir Müze Müdürlüğümüz ile birlikte yaklaşık 14 ehlivukuf ve 50 iştirakçi arkadaşımızdan oluşan ekip ile bu kazıları yıl ortamında tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Kazı çalışmaları yapılacak alanda bulunan kayaç mekanların, bulunan kaya kiliselerin devamı olduğunu tamlayan İnceciköz, “Ortalama 7 ila 8 ay sürmesini planladığımız hafriyat çalışmaları sonrasında, bölgenin tarihine ilişik yıpranmamış veriler elde etmeyi bile umuyoruz. Göreme Örtüsüz Gelgel Müzesi Kasaba Düzenlemesi Projesi ise Kapadokya Düzlük Başkanlığımızca bitmeme ettirilmektedir. Bu çerçevede Göreme Kategorik Çekicilik Müzesi’nin bugüne kadar keşfedilmeyen kültürel miraslarını ortaya çıkararak bölgenin var olan değerine bire bir derece elan katmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin yüzyılı olan 2023 yılında imdi birkaç saatte gezilen Göreme Berrak Albeni Müzesi değil, birkaç çağ üstelik gezilen Göreme Bariz Çekicilik Müzesi’ni bölgemize kazandırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: