Kanserde er canlandırma için Bilecik’in köylerini geziyorlar

Bilecik’te, İl Sağlık Müdürlüğünce başlatılan aplikasyon kapsamında köylerde tahminî bir yıldır amansız hastalık taraması yapılıyor.

Kent merkezi ve ilçelerdeki organize endüstri bölgeleri ile hareket dünyasının destekleriyle alınan “Faal Kanser Tarama Uzlaştırıcı” 2021 yılının ilk teşrin ayında hizmete başladı.

“Erken teşhis maltalık kurtarır” sloganıyla çalışan keyif ekipleri, karı ayından bu yana el forma ve 7 ilçedeki köyleri gezerek hem tarama hem bile brifing yaptı.

Bu konuda eğitim bilimi sunulan sağlıkçılar, alelhusus kadınlarda sunma kesif tanıdık türlerden olan meme kanseriyle ilişik taramalar gerçekleştirerek durumları riskli görülenleri yönlendirdi.

İl Esenlik Müdürlüğü Keyif Hizmetleri Başbuğ Yardımcısı ve İl Kanser Tarama Koordinatörü Uzm. Dr. Nurşen Gürsoy, AA muhabirine, amansız hastalık vakalarının vaktiyle tayin edilerek tedavi başarısının yükseltilmesi üzere çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Aracın göreve başlamasından bu yana 109 ayrı konumda cıvıltı gösterdiklerini tamlayan Gürsoy, fabrikalarda, iş alanlarında, köy meydanlarında 4 bin 293 kişiye kanser ve amansız hastalık taramaları üzerine terbiye verdiklerini anlattı.

Taramalarda 5 kişide kansere rastlandı

Elde ettikleri verilere değinen Gürsoy, şöyle konuştu:

“Ateş Parçası amansız hastalık tarama aracımız benzeri sene ortamında 4 hekim, 24 hemşire, 19 lavta ve 15 röntgen tekniker ile 8 bin kilometre posta katetti. 2 bin 432 kadına mamografi çekimi, 745 kişiye HPV/DNA taraması, 482 kişiye gaitada muamma içki taramaları yapıldı. Taramalar neticesinde 2 bin 432 kadından 168’ine keleş lezyon tanısı konuldu, bunlardan 4’ü amansız hastalık tanısı aldı. 33 kişinin ibret gelen HPV/DNA testi taramasından bire bir güç kanser tanısı aldı. Gaitada bilinmeyen çağ taramaları sonrasında 7 kişinin bed mevrut sonuçlarından bilahare değme kanser tanısı tespit edilmedi.”

Gürsoy, bu vasıta dışında Cemiyet Sağlığı Merkezine vabeste müteharrik Amansız Hastalık Er Kişileştirme ve Tarama Merkezinde taramaların ücretsiz yaptırabildiğini sözlerine ekledi.

Osmaneli ilçesi Medetli Köyü Muhtarı Gürhan Karaca ise bu imkandan dünya yetkililere teşekkür ederek, “Köyümüzden kanser taraması üzere hastaneye gitmek namına ayağımıza kadar geldiler. Hoşgörüsüz halkımız üzere evire çevire aynı hizmet.” dedi.

Share: