JAK ve AFAD ekiplerinden Ergan Dağı’nda zaman kesen istirdat tatbikatı

JAK ve AFAD ekiplerinden Ergan Dağı’nda nefes kesen istirdat tatbikatı

ERZİNCAN – Erzincan’dahi kış turizminin koskocaman merkezlerinden Ergan Dağı’nda mevsim öncesi Jandarma Arama Istirdat timi ile Erzincan Afet ve Ivedili Nitelik Müdürlüğü ekipleri istirdat tatbikatı gerçekleştirdi.

2022-2023 ski sezonu öncesi Erzincan’üstelik bulunan Ergan Dağı Şita Sporları ve Natür Turizm Merkezi’nde zaman süresince gelecek olan yerli ve ecnebi turistlerin sakıncasız dinlence yapılabilmesi amacıyla Bitirmiş Arama Kurtarma timi ile Erzincan Afet ve Ivedi Format Müdürlüğü ekipleri istirdat tatbikatı gerçekleştirdi. Uzunlukları bin 363 ile 2 bin 500 metre arasında değişen, değişik engel derecelerinde 4 pistinin yanında canip pistleri dahi kâin Ergan Dağı ski merkezi, hep 17 kilometre piste cemaat. Ergan Dağı Şita Sporları ve Tabiat Turizm Merkezi’nde tatilciler ve sporcuların güvenliği için vazifeli ekipler birlikte kar yağışı öncesinde bakir sezona hazırlanıyor. İl Jandarma Komutanlığına kapalı eksper cingöz, uzatmalı çavuş ve astsubaydan oluşan 4 kişilik JAK timi ve AFAD ekipleri, kayak sezonu boyunca olabilecek olumsuzluklara cebin alınacak tedbirler üzerine eğitimlerini tamamlayarak pratikte tatbikatını yaptı.

‘Telesiyej dahi çevrik kalanlar kurtarıldı’

Gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği kısaca 20 metre yükseklikte kâin telesiyeje binerek muhat mütezayit vatandaşlar kurtarıldı. JAK timleri ve AFAD ekipleri demir direğe tırmanarak ulaştıkları kayakçıları halata bağlayarak adi indirdi. herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı manevra izleyenler aracılığıyla kül radde aldı.

İl Hususi İdaresi İşletme ve İştirakler Başöğretmen Vekili Abdürrahim Duman, yapılan tatbikat neticesinde kayak merkezinin güvenilirliğinin arttığını söyledi. Esrar, Ergan Dağı’nın kar yağışıyla bu arada ski severleri ağırlamaya başlayacağını bile belirterek, “Ergan Dağı Kayak Merkezi’nde tahminî olarak nisan ayından itibaren sezonun bitimiyle alay malay 5 aylık süreçte mekaniksel ve elektriksel bakımların birlikte sonuna mevrut olduk. Bu vesileyle gelişigüzel JAK timimiz ve AFAD ile bu arada ayrımsız kurtarma tatbikatı gerçekleştirdik. amma velakin teknik personellerimizle ayrımsız şekilde görev aldılar ve kayak merkezimizin daha emin olduğunu dahi tatbikatla belirleme etmiş olduk. Bu vesileyle Ergan Dağı inşallah kar yağışıyla gelişigüzel ski severlerini ağırlamaya başlayacak. Onlarla birlikte yeniden maltalık bulacak, karla de güzelleşecek” dedi.

Share: