İzmit Körfezi’nde “deniz kalemi” görüntülendi

İzmit Körfezi’nde yapılan dalışta, “deniz kalemi” canlısı görüntülendi.

Su altı kaynak yönetmeni Tahsin Ceylan, İzmit Körfezi’nin Gölcük ilçesi Ulaşlı mevkisinde plonjon yaptı. Ceylan, dalışını, Ulaşlı Balıkçılık Derneğinin bilgilendirmesiyle Değirmendere Mahallesi Ulaşlı limanının 500 metre açığında yer düzlük noktadan gerçekleştirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yer Siper ve Arama Dairesi Başkanlığı ile Değirmendere Sualtı Sporları Kulubünün de desteklediği dalışta Ceylan, belli belirsiz mercan balığı türlerinden deniz kalemlerini görüntüledi.

Bölgede 25 metreden başlayıp 50 metreden henüz derine uzanan resif (sığ alanlarında oluşuk su şeş yüzey yapılar) ise birçok canlıya ev sahipliği yapıyor.

“Deniz kalemlerinin bu derinliklerde balaban nüfus oluşturmaları aşırı”

Tahsin Ahu, AA muhabirine, Marmara’nın değişik yerlerinde görüntülenen deniz kalemlerinin, bu derinliklerde balaban popülasyon oluşturmasının uç bire bir vasıta olduğunu söyledi.

Ahu, dalışta, akarsu şeş canlılarına yuva olan analitlerin bile bölgede ölçüsüz yoğunlaşmasının araç altına alındığını dile getirerek, “Ulaşlı Balıkçılık Derneği bölgeyi lanse etmek ve plonjon turizminin bakir adresi yapmak gayreti zarfında. Dilerim ki burada benzeri dalış okulu açılır ve bu bölgenin daha çok dalış turizmine kazandırılmasına çalışılır.” diye niteleyerek konuştu.

Dalış eğitmeni Meram Kulakaç bile İzmit Körfezi’nde coşku verici ayrımsız keşif olduğunu belirterek, “Iye ve Akdeniz’bile görmeye alıştığımız resifler, 25 metreden başlayıp 50 metreye kadar nazil güvenilmez görünüşe, emniyetsiz etkili yaşamına cemaat. Gelişigüzel cins yeğni mercanı rüyet şansına sahipsiniz. İzmit Körfezi’nde bu türlü tıpkısı resif olması hem kaşkariko balıkçılığı hem üstelik dalış turizmi üzere kusursuz benzeri buut.” ifadelerini kullandı.

Share: