İzmir’deki hareket sonrası Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan korkutan ikaz: Bu iki kesim taşınmalı

İzmir’in Buca ilçesinde, saat 03.29’da AFAD verilerine bakarak 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tehlikeli deprem Manisa, Kültürlü, Kuşadası ve Turgutlu kadar mekân el ve ilçelerden hissedildi. Konak’ta ayrımsız caminin minaresi yıkılırken 1’i kısık doğmak üzere 3 can yaralandı.

“ÇETIN RUM SERENCAM 10 YILDIR ÇOKÇA GERGİN”

Hareket sonrası açıklamalarda bulunan jeofizik erdemli mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Garp Rum son 10 yıldır haddinden fazla fasit olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Normalde Rum’da yüzde 52 ile arz çok hareket beklediğimiz yer Yıldız Rum kırığıydı. Ancak akibet yıllarda Batı Anadolu’da gerginlik artışı bahis konusu oldu. Kızıldeniz’in açılmasıyla Anadolu’nun bu gerginliği taşıyamaması sonucunda kırıklar oluşuyor. Onlardan bir tanesi Sisam depremi kendisine 2020’de oldu.

“KUSADASI’NDAN BENİ UYANDIRDI”

Şu anki sarsıntı İzmir’de korktuğumuz İzmir kırığı üstünde olmadı. Kesim gerilmektedir. Fakat, İzmir Kırığı daha sessizdir. Bayraklı, Bornova, Karşıyaka alesta olsun. Yadımlama eşiği M6,7. Tığ buna ılımlı büyüklükte hareket diyoruz. Deprem kısaca 7 saniye sürdü. Kuşadası’nda beni uykudan uyandırdı.

İKİ BÖLGE İÇİN UYARI

Melez ovasındaki yapılaşma derakap durdurulmalıdır. Bornova- Bayraklı ve Bornova kırığı etkisi altında olan Karşıyaka- Çiğli kesimleri İzmir’in alesta olması gereken yerlerdir. Buradaki yapıların kentsel transformasyon kavramı süresince hızlanarak iyileştirilmesi gerekiyor. Kesinlikle Bayraklı ve Bornova Ovası’ndaki yapılaşma durdurulmalı. Öncelikli kendisine buralar taşınmalı.”

Share: