İzmir’de, MHP İlçe Başkanını Tutuklatan Savcı ve Hakim Eşinin Siverek’e Sürüldüğü İddia Edildi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, tıpkı davada görüngü çıkaran MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Ilgi’i tutuklaması istemiyle gözetleyici hakimliğe irsal eden Karaburun Cumhuriyet Altını Savcısı Muhammet Miraç Yılmayan ve eşi olan Karaburun Esas Ukubet Mahkemesi hakimi Cansu Kurucu Yılmaz’ın akşam yarısı kararnamesiyle Şanlıurfa Siverek’e sürüldüğü iddiasını gündeme getirdi. Yücel, “Şayet doğruysa; adaleti sağlayıcı, yasaları uygulayıcı hakimleri, Cumhuriyet Altını savcılarını görevlerini yaptıkları üzere tecziye etmek ne vicdana, ne yasaya uyar? Adaletin sağlanması, kudret ortağınızın memnuniyetinden daha mı bir iki altın” dedi.

İddiaya bakarak; İzmir’in Karaburun ilçesinde Meryem K. ve Sinan K. arasındaki boşanma davasında uğraş çıktı. Sinan K.’ya bindi için Karaburun Adliyesi önüne mevrut MHP İlçe Başkanı Erkan Ilgi ve beraberindekilerin, Meryem K. ve yakınları ile şahit gösterdiği kişilere saldırdığı müstakbel sürüldü. Polise direndiği, hakim ve savcıyı gözdağı ettiği belirtilen MHP İlçe Başkanı Erkan Ilgi tutuklandı. Özen’in tutukluluğa itirazı da Karaburun Asliye Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

Ardından, MHP’li Özen’i tutuklanması istemiyle dideban hakimliğe irsal eden Karaburun Cumhuriyet Altını Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve eşi olan Karaburun Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Cansu Müessis Yılmaz’ın sürpriz tıpkı şekilde tayini çıktı. Karaburun’a daha biraz ay önceki atanan müddeiumumi Yılmayan ve eşi hakim Cansu Müessis Yılmaz, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde görevlendirildi.

Sosyal medya hesabından Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ı etiketleyerek bire bir paylaşım eden CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel, bu atamaya aksülamel gösterdi. Yücel, şunları kaydetti:

“Karaburun Adliyesi’nde aynı davada fenomen çıkaran MHP Karaburun İlçe Başkanı E.Ö.’yü tutuklamaya sevk fail C. Savcısı ve eşi esas ukubet hakiminin şeb yarısı kararnamesiyle Siverek’e sürüldüğü ve zaman Karaburun Adliyesi’nde duruşmaların yapılamadığı bilgisi akla yatkın mu? Eğer doğruysa; adaleti sağlayan, yasaları uygulayan hakimleri, Cumhuriyet savcılarını görevlerini yaptıkları üzere tecziye etmek hangi vicdana, ne yasaya uyar? Adaletin sağlanması, iktidar ortağınızın memnuniyetinden daha mı bir iki zer?”

Share: