İzmir’bile dağ hareket! Zelzele kasaba diyar ve ilçeleri üstelik korkuttu

İzmir’in Buca ilçesinde, saat 03.29’da AFAD verilerine bakarak 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Korkutan yer sarsıntısı Manisa, Vazıh, Kuşadası ve Turgutlu üzere çevre iklim ve ilçelerden hissedildi. AFAD depremin derinliğini 14.47 km olarak duyurdu.

BAKAN ARISTOKRAT ZİYARETTE BULUNDU

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, İzmir’bile meydana mevrut 4.9 sarsıntı sonrasında İzmir’e ziyarette bulundu. Vekil Aristokrat, Han ilçesinde yer sarsıntısı dolayısıyla yıkılan cami minaresinin bulunduğu noktada incelemelerde bulundu.

1’İ AĞIR, 3 YARALI

Geçmiş olsun dileklerinde bulunan Aristokrat, “Akşam yarısı saat 03.29 civarında 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 14.4 kilometre derinliğinde oldu; hem İzmir hem üstelik Ankara’daki ilgili bölümlerimiz değerlendirmelerini yaptılar. Oyalanmak aracılığıyla 3 gaileli vatandaşımız var. Birisinin durumu dokunaklı, şu anda geldiği andan beri müdahalesi yapılıyor. Hastanelere 31 vatandaşımız ürkü sebebiyle başvurdular. Bunların 3’ü şu an tedavi altında, 1’i yavaş bakımda. Tabii özellikle icap kırık hattında gerekse birlikte hareket üstüne Orhan hocamızın söyleyecekleri olacak ama şurda gördüğüm tabloyu inandırmak isterim. Bu yapı stokuna sizler birlikte şahitsiniz, bu bina stokunun değişmesi geçişsiz. Cenabıhak vikaye bu çatı stoku ile İzmir’da depremle karşılaşırsak, anlaşılıyor kim daha büyük sıkıntılarla yüz yüze kalacağız. 4.9 yer sarsıntısı ölçüsü biraz önceki değerlendirdik amma 6.9’lukbir yer sarsıntısı daha nazik, içimizi acıtacak, ülkemizi üzecek sorunlar ve maliyetler oluşturabilir. Bu açıdan buradaki bina stokunu gördükten sonradan, ayrımsız kez elan İzmir karşı oturup kıymetlendirme yapmalı. Tekrar eski olsun, şu temel kadar bir birey kaybı bulunmayan. Kestirmece 20 kadar binada çatlaklar ve birtakım hasarlı ihbarlar bahis konusu, yer ve şehircilik ekipleri bile bu konuda tespitlere başladılar.” dedi.

TUNÇ SOYER’DEN ARKA ARKAYA PAYLAŞIMLAR

Depremle ilgilendiren İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer dahi peş peşe paylaşım yaptı. Soyer önce paylaşımında, “İzmir’birlikte ve çevre illerde hissedilen depremden etkilenen birlik vatandaşlarımıza eski olsun dileklerimi iletiyorum. Belkili tamam olumsuzluklara cebin teyakkuzdayız. Kimsenin kötülük görmemesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“BİR CAMİMİZİN MİNARESİ YIKILDI”

Elan sonraları ayrımsız paylaşım daha fail Soyer, “Tarz üssü Buca olan 4.9 büyüklüğündeki depremin ardından kamu itfaiye ekiplerimiz devriyede. Eğlek’ta tıpkısı camimizin minaresi yıkıldı. İlk tespitlerimize göre çokça büyük benzeri hasar namevcut. Etraflı tarama sürüyor.” dedi.

DEPREMİN HASARI PERIYOT AYDINLANINCA ORTAYA ÇIKTI

İzmir’birlikte format üssü Buca ilçesi olan 4.9 büyüklüğündeki depremde, hasarın boyutu dolaşma aydınlanınca ortaya daha çok. Hasar-tayin çalışmaları sonrası beis gören telefon ve genel ağ hatları yenilenmeye başladı. Depremde Han ilçesindeki Selahattin Oğlu Camisi’nin minaresi üstelik hasar gördü. Depreme ait izah işleyen Konak Belediye Reisi Abdül Keleş, “Cümle İzmir’e geçmiş olsun. Konak’ta hemen tıpkı yerde baskı var. Tescilli tıpkısı çatı olduğu amacıyla tespitleri yapıyoruz. Biraz sonra katabolizma ekipleri gelecek. Çalışmaların arkası sıra müstacelen bertaraf edip, yapımını gerçekleştireceğiz. Çatı stoku namına değerlendirdiğimiz ahit, kentsel transformasyon diyoruz. Çokça daha aceleci ve azimli benzeri şekilde dönüşümün sağlaması amacıyla bütün kurumların bu arada çalışması gerekiyor. Şu anne büyüklüğünde ilçemizde ayrıksı aynı sıklet görünmüyor. 500 yıllık aynı cami bu. Elhak bölge olduğu üzere tescilli” dedi.

Share: