İzmir merkezli ayyarlık operasyonunda 5 bed tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde planlı dolandırıcılık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye gönderme edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Başka zanlılar ise adli kontrol üzere azade bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları akseptans etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin içtimai iletişim araçları hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine bölüm yapanlara bile sahte dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden müşavirlik ücreti adı altında dünyalık arzu fail şüphelilerin, kanuncu olduğunu izhar etmek amacıyla Adalet Bakanlığının yapmacıklı genel ağ sitesi görüntülük resimlerini dahi paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde çok faziletkâr miktarda nahak rüşvet elde ettikleri belirleme edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri toplumsal medya hesaplarında de cali dekontlar ile faziletkâr miktarda dirimlik elde ettikleriyle ait paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ilgilendiren toplumsal medya hesaplarından faziletli kazançlı “forex” yatırımıyla ilgili paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda ekli kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden erdemli alacak vaadiyle “envestisman danışmanlığı ücreti” adı altında servet dilek ettikleri, bu eşhas amacıyla çok dünyalık kazandıkları yönünde sahte dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri amacıyla “alacak ve dosya masrafı” adı altında ücret istedikleri ve işlemlerin kanuni olduğuna terennüm etmek için Türe Bakanlığının resmi alım logosunu ve genel ağ sitesine ilgili görüntülük resimlerinin olduğu belge ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 aynasız için bakı kararı verilmişti.

İzmir’in yanı sıra Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Sazak, Trabzon ve Van’birlikte 16 Eylül’da planlı senkronik operasyonlarda 19 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’de 9, mevki genelinde 121 kişiyi dolandırıp kısaca 1 milyon 800 bin lira nahak alacak elde ettikleri öne sürülmüştü.Share: