İzmir depreminde hayatını kaybedenler etkinliklerle anıldı (2)

Depremin yıl dönümü nedeniyle İzmir Valiliği, Konak Meydanı’nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Bayraklı ilçesinde mevcut Hareket Anıtı ve Parkı’nda anma etkinliği yaptı.

Han Meydanı’ndaki tören Kur’dakika-ı Semih tilaveti ve dualarla başladı.

Vali Çetin Doğruca Köşger, yaptığı konuşmada, depremde hayatını kaybeden 117 kişiye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Afetlere mücehhez olmanın önemine değinen Köşger, “İzmir kadar sarsıntı riskine maruz apayrı de tıpkısı ana kent namevcut. İzmir’dahi şu zaman bulunduğumuz dideban dahi karışma şehrin altından canlı ruhlu fay hatları geçiyor. Bunu isteyerek, hazırlıklı kendisine yaşamamız geçişsiz. Buradaki hayatımızı buna bakarak kurgulamamızı lazım. Bu birlikte zelzele, afet gelmeden ilk ona yapılacak hazırlıklar. Kentsel dönüşümü süratle gerçekleştirmemiz geçişsiz.” diye niteleyerek konuştu.

Köşger, depremden sonra yaşanan birlik ve beraberliği unutmadıklarını rapor ettiği konuşmasında şu ifadelere saha verdi:

“Alışılmamış hallerde hangi balaban aynı ulus olduğumuzu gösterdik. Ani kenetleniyoruz, mehabet ulus ayrımsız araya geliyor. Ego İzmir depreminde başta Sayın Cumhurbaşkanımız tevessül etmek için mehabet erkanına ve balaban Türk milletine şükranlarımı sunuyorum ayrımsız kere daha. Depremin olduğu önceki saniyeden itibaren devletimiz yanımızdaydı. Bilcümle sivil sosyete kuruluşları canını dişine takarak, fevkalbeşer bire bir çaba göstererek yani ayrıksı hiçbir milletin gösteremeyeceği fedakarlıkları göstererek o depremin altından tıpkısı kişiyi elan hareketli derk etmek seferber oldular. Sonrasında devletimiz acilen inisiyatif aldı ve bilcümle depreme maruz hemşehrilerimizin acılarını kabul etmek üzere elinden gelen bütün gayreti gösterdi. Bire Bir sene içinde birçok yer sarsıntısı konutlarını tamamlayıp depremzedelere doğrulama etti ve ediyor.”

DÜRÜST Parti Genel Komutan Yardımcısı Hamza Acı dahi depremlerin hayatın bire bir gerçeği olduğunu tabir ederek buna mücehhez olmanın önemine değindi.

Programda MHP İzmir Saylav Tamer Osmanağaoğlu ve AFAD İl Müdürü Kartal Muhcı da birer müşavere yaptı.

Lokma hayrı ve çorba ikramının yapıldığı etkinlikte AFAD deprem simülasyon tırı dahi ziyarete açıldı, AFAD ve çeşitli derneklere ilişik kontrol ve kurtarma ekipleri vesile gereçlerini stantlarda sergiledi.

Törene DÜRÜST Öğür İzmir Milletvekilleri Ceyda Ayrılamaz Çankırı, Cemal Bekle, DOĞRU Öğür İl Başkanı Asalet Ulu Daima, MHP İl Başkanı Veysel Delice ve özge ilgililer da katıldı.

Saat 14.51’üstelik siren çaldı

Bayraklı’da planlı değişik törende depremin yaşandığı 14.51’üstelik itfaiye aracı araçları siren çaldı, hayatını kaybedenler anısına içtinap etmek duruşunda bulunuldu, Zelzele Anıtına karanfiller bırakıldı.

Depremde hayatını kaybeden gâh vatandaşların ise törende gözyaşlarına bilge olamadıkları görüldü.

Kuran-ı Eli Açık okunarak başlanan törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, kenti depremlere karşı mukavemetli ağıl aktarmak amacıyla bilimsel çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Kent genelindeki 33 bin binanın hareket karnesini çıkarttıklarını anlatan Soyer, “60 bin civarında binanın deprem karnesini çıkartmak amacıyla çalışmamız devam ediyor. Türkiye tarihinde görülmüş sunu nazik jeolojik çalışmayı yürütüyoruz. İzmir’in saha altının esasta fotoğrafını çıkartıyorlar.” dedi.

Yüreklere Umut Vakfı Müessis Başkanı Seher Perinçek ise depremde oğlunu kaybettiğini dile getirerek, “Savaşlarla, afetlerle, yoksullukla kaybedilen umutları yeniden yeşertebilmek için, ‘yaraları iyileştirmenin genişlik gür yolu başkalarının yaralarına dokunmaktır’ anlayışıyla mütezayit ömrümüzü çocuklarımızın geleceğine adamış bulunuyoruz. Bu kurduğumuz vakfımızla, çocuklarımıza kalem, kitap, hatırlamak, oyuncak, umut oluyoruz.” diye konuştu.

“Fayları uzun bire bir şekilde haritalıyoruz”

ODTÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdin Bozkurt ise Büyükşehir Belediyesi ile yapmaya başladıkları “Depremsellik, Tsunami ve Medar Araştırması Projesi” karşı hikmet verdi.

Proje kapsamında karada ve denizde çalışmaların sürdüğünü tamlayan Bozkurt, “Tafsilatlı araştırı ile İzmir iklim merkezini başvuru alan 100 kilometre çaplı havza içerisinde kalan ve kenti etkileyebilecek kısaca 40 pasaj irili ufaklı fayları çalışıyoruz. Fayları ayrıntılı bir şekilde haritalıyoruz ve tanımlıyoruz.” dedi.

Törene CHP Umumi Komutan Yardımcısı Yüksel Lüks, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, gâh CHP İzmir milletvekilleri, Bayraklı Belediye Reisi Serdar Sandalet da katıldı.

Muhabir: Halil Ağaç,Tezcan Ekizler

Share: