İzmir Barosu’ndan Karaburun Adliyesi’nde Yaşananlara Reaksiyon: “Egemenlik Hakikaten Bağımsızmış”

İzmir Barosu, bire bir davada fenomen çıkaran MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’i tutuklanması istemiyle gümrük kolcusu hakimliğe sevk fail Karaburun Cumhuriyet Altını Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve eşi olan Karaburun Asliye Ukubet Mahkemesi hakimi Cansu Kurucu Yılmaz’ın tün yarısı kararnamesiyle Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürüldüğü iddiası konusunda Bilge ve Savcılar Kurulu’na (HSK) tıpkısı alfabe gönderdi. “Karar Gerçekten Bağımsızmış” antetli yazıda, Esas’nın bilge ve savcı teminatına yönelik hükümlerine özen çekildi.

İzmir Barosu, MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’in tutuklanmasının ardından Karaburun Adliyesi’nde yaşanan gelişmeler üstüne HSK’ya gönderdiği yazıyı halkoyu ile bile paylaştı.  Yazıda, MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’i tutuklanması istemiyle gözetleyici hakimliğe irsal fail savcı ve Özen’in tutukluluğa itirazını reddeden hakim olan eşinin yaz kararnamesi ile ilçede görevlendirildiğine işaret edildi. Gündeme gelen bu görüngü sonrası, müddeiumumi ve hakim olan eşinin Karaburun’dan alınıp 4 kamer süreyle Siverek’e ‘arızi görevle’ ve ‘derhal bidayet’ talimatı ile gönderildiği vurgulanan “Hâkimiyet Harbiden Bağımsızmış” başlıklı yazıda şunlar kaydedildi:

‘GÜLŞEN’ AÇIKLAMASI ANIMSATILDI

“Sayın Kurul Üyeleri;

Gülşen için verilen durdurma kararının peşi sıra kamuoyunda oluşan aksülamel dolayısıyla 26 Ağustos’ta yaptığınız açıklamanın mürekkebi daha kurumadı.

Kanunuesasi’nın 138. maddesine atfen ‘Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Temel’ya, kanuna ve hukuka makul yerine vicdani kanaatlerine bakarak hükümranlık verirler’ mi demiştiniz açıklamada… Hatırlıyor musunuz?

Bir dahi ‘kurum ve kuruluşlar ile kayıtlı ve görsel basın organlarının geçerlilik bağımsızlığına içtinap etmek göstererek, yargılama süreçlerine engelleme içeren, hakimlere emir ve istek niteliği haiz değme makule eylem ve söylemden kaçınması Anayasal zorunluluktur’ diyerek da pus sallamayı ihmal etmemiştiniz sanki.

Anlaşılan o kim bu söyledikleriniz bekâr bizim için makbul. Tıpkı partinin kaza başkanını tutuklamaya sevk fail müddeiumumi ve tutukluluğa itirazı reddeden hâkim amacıyla Kanunuesasi bap 138 işlemiyor olmalı.

Ayrımsız bilge ile benzeri savcıyı, yaz kararnamesi ile görevlendirildikleri Karaburun’dan alıp, verdikleri karar zımnında 4 ay süreyle Siverek’e geçici görevle ve derhal tevessül talimatıyla göndermiş olmanızın dahi bilge müddeiumumi teminatı açısından tıpkısı açıklamasını bulursunuz muhakkak.

Rica etsek, bizim on paralık unutmadığımız ama sizin yalnızca yeraltı sesleri abanmak için kullandığınız Kanunuesasi’nın 138. maddesini tıpkısı kere da bu görüngü sebebiyle açıklar mısınız kamuoyuna?

Tığ, ekte hakim müddeiumumi teminatına ilgilendiren bölümleri bile içeren Temel’nın cümle metnini belki elinizde yoktur diyerek size gönderiyoruz. Ancak bundan bahtiyarlık değil bağımsız milletvekili karar yerine utanma duyduğumuzu dahi bilmelisiniz.”

Share: