İyi Fırka, TBMM’nin Gençlerin Sorunlarını Araştırmasını Önerdi; AKP ve MHP Milletvekilleri Reddetti: “Hastalık Başvurmak İstediklerini Soran Yok”

İYİ Parti Grubu’nun; gençlerin yaşadığı sorunlarını araştırılması, ati kaygısı aktif gençlerin isteklerine müteveccih çalışmaların yapılması ve önlemlerin alınması üzere verdiği araştırı önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. İYİ Parti Trabzon Saylav Hüseyin Örs, “Zaman, az daha gençlerin rastgele biri ati kaygısı yaşıyor evet da daha gür koşullarda tıpkısı hayat beklemek istiyor. Bu istekleri, talepleri dile getirdiklerinde da iktidar gücünü elinde bulunduranlar eliyle eleştiriliyor, hatta hakarete maruz kalıyorlar. Ama illet gitmek istediklerini, zat ülkelerinde hangi sorunlarla bundan sonra sarrafiye edemediklerini soran namevcut ve gençleri dinleyen bulunmayan” dedi.

İYİ Fırka Grubu; Sedir Genel Kurulu’nda Türkiye’deki gençlerin sorunlarının araştırılmasına ilgili verdiği Sedir Araştırması önergenin zaman görüşülmesini önerdi. Öneri üstüne Umumi Kurul’üstelik evvel sözü İYİ Öğür Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs aldı.

“TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİKLERİNDE İKTİDAR GÜCÜNÜ ELİNDE BULUNDURANLAR TARAFINDAN HAKARETE MARUZ KALIYORLAR”

Örs, “Gençler kendilerini bağımsız milletvekili hissetmiyorlar ve maalesef dar dışında geleceklerini arıyorlar. Gençler mesleğini yapabilmeyi evet dahi mesleğini elan ferah koşullarda yapabilmeyi, yapmayı istiyorlar. Zaman, neredeyse gençlerin rastgele biri gelecek kaygısı yaşıyor evet da elan ferah koşullarda ayrımsız hayat devam etmek istiyor. Bu istekleri, talepleri dile getirdiklerinde üstelik nüfuz gücünü elinde bulunduranlar marifetiyle eleştiriliyor, başkaca hakarete maruz kalıyorlar. Amma illet gezmek istediklerini, kendi ülkelerinde ne sorunlarla artık mir edemediklerini soran yok ve gençleri dinleyen yok. Darülfünun serüvenine eskimemiş başlayan ve KYK yurtlarında savaş veren taze de çaresiz; üniversiteden mezun olan ve KYK kredisi borçlarıyla boğuşan zinde da nevmit. Hoca olma hayaliyle eğitimini sürdüren taze de bedbaht, üniversiteyi bitirip mezun olduktan sonra ayrıntılı yıllardır atanamayan hoca adayı gencimiz de talihsiz” dedi.

“BU SAVAŞ İŞ BULMA MÜCADELESİDİR”

Örs, gençlerin işsizliğine değinirken, “Zinde aylakçılık bugün ülkemizin kanayan yarasıdır. İstedikleri bölümleri buyurmak amacıyla sunma bol çağlarını maddi, manevi çok zor koşullar altında nâkil gençlerimiz üniversiteden mezun olduktan sonra ise berenarı pres aynı dirim mücadelesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu uğraş iş bulma mücadelesidir” diyerek konuştu.

“GENÇLİK GELECEKTİR DİYORUZ AMMA…”

HDP Grubu adına İYİ Öğür’nin önerisi üstüne söz kayran Hakkari Milletvekili Sait Dede, Türkiye’de gençlerin yurtdışına çıktığını ifade ederken, şunları söyledi:

“2022 Türkiye’sinde gençlerin büyük aynı çoğunluğunun ülkeyi tecezzi etme noktasına getiren dolgun kriz hali gençlerin sadece gelecek hayallerini bitirmekle kalmıyor, yevmiye yaşamlarını bile yaşanmaz ayrımsız hale getiriyor. Zihayat nüfusu efdal ayrımsız talih olmakla övünülürken gençlere şüphesiz tıpkısı hayat sunulduğu, kuşkusuz bire bir gelecek bırakıldığı ayn ardı ediliyor. ‘Gençlik gelecektir’ diyoruz ama iktidarın eğitim sisteminden ekonomiye müstakil olan, düşünce üretebilen benzeri gençlikten tezayüt öz güdümünde bire bir gençlik yaratmaya çalıştığını görüyoruz. Gençler özlük yaşam alanlarında saraka sahibi görünmek istiyor, özgür ve birinci sınıf aynı dirim dilek ediyor ama kuvvet tarafından kuşatılan toyluk bugün Türkiye’dahi koku alamaz duruma gelmiştir ve çözümü yurtdışına kaçmakta bulmaktadır.”

“YETERSIZ DIŞINA GİTMEK İSTEYEN VAR MI’ DEDİM HEPSİ ELİNİ KALDIRDI”

CHP Grubu adına küçümseme kayran Bursa Milletvekili Erkan Münevver, “Yurtdışına gitme sırasında Türkiye başvurularda 5’inci. 1’inci ve ilk 4 ki biliyor musunuz? Suriye, Irak, Afganistan, Pakistan, 5’inci Türkiye. Yani çoluk çocuk, daha çok, Türkiye’dahi değil Avrupa’de hayalet kuruyorlar, orada hisse senedi amacıyla kendilerine gelecek bakıyorlar; bu hale getirdiniz ülkeyi. Yakında ayrımsız sınıf lise öğrencisi geldi, sordum, ‘Yurtdışına başvurmak isteyen var mı?’ dedim. Kâffesi elini kaldırdı. ‘Ya bire bir birey da burada istop etmek istemiyor mu?’ dedim. ‘Vekilim, umudumuz yok, burada gelişim bulma hayalimiz namevcut, gelecekten de hiçbir şekilde beklentimiz yok’ dediler. Bu kitap sizlerindir. İktidar partisi milletvekillerine sesleniyorum” sözleriyle AKP iktidarını eleştirdi.

“ATATÜRK, ‘BÜTÜN ÜMİDİM GENÇLİKTEDİR’ DİYORDU, O GENÇLERİN ÜMİDİNİ YOK ETTİNİZ”

CHP’li Entelektüel, gençlerin taleplerine değinirken, “Güre İşsizler Platformu, 5 nüsha talepleri var. Ne diyor? ‘İnsanca hisse senedi, nitelikli terbiye, borçsuz görünmek, sosyalleşebilmek, evrensel olabilmek.’ Siz ne yaptınız? Bu hayalleri yok ettiniz. Nazik önder Atatürk ne diyordu? ‘Bütün ümidim gençliktedir.’ O gençlerin ümidini namevcut ettiniz ama nikbet etmesinler, CHP ve Budun İttifakı bu ümidi gine getirecektir” dedi.

“ŞÜKÜRLER OLSUN”

İYİ Fırka’nin önerisi üstüne son sözü AKP Gaziantep Saylav Müslüm Yüksel aldı. Yüksel, “Şükürler olsun ki zaman geldiğimiz noktada hayatın seçkin alanında gençlerin elan faal olduğunu görmekteyiz. Gençler topluluk oldukları dinamizmle rastgele platformda varlıklarını daha aşkın hissettiriyor. İnşallah, önümüzdeki dönemde gençlerimizin adını çıktı duyacak, gençlerin başarılarını çokça daha ziyadesiyle konuşacağız. Bizler dahi Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hem Hükümetimiz hem bile yerel yönetimlerimiz tarafından gençlerimize hizmet etmeye bitmeme edecek, onların arzu ve ihtiyaçları doğrultusunda eksiklerini örtmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

AKP VE MHP’Lİ VEKİLLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

İYİ Parti’nin önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Share: