Iye Ağbaba, 8 Ayda 1,1 Milyon Kişinin İşten Atıldığını Açıkladı: “Sadece Dayısı Olanların ya bile Anlaşılan Cemaat, Tarikat, Vakıflara Andıran Olanların İş…

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ege Ağbaba, bu yılın önce sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını belirterek, “Maatteessüf yalnız dayısı olanların evet da belli cemaat, tarikat, vakıflara yakın olanların aksiyon bulabildiği, fakir fukaranın gelişim bulamadığı dönemi yaşıyoruz. AK Tümen, kendine oy verenlere de gelişim vermiyor. Yoksul fukaraysan AK Fırka açısından CHP’li misin, SELIM Partili misin, on paralık farkı bulunmayan” dedi.

CHP Malatya Mebus Ege Ağbaba, İŞKUR verilerine bakarak bu yılın ilk sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını ve başıboşluk ödeneği ahzetmek üzere başvurduğunu söyledi. “Bu miktar, o kadar ağır sıklet ayrımsız cirim ki Aydın’ın, Tekirdağ’ın nüfusundan daha çok benzeri misil” diyen Ağbaba, sekiz ayda işten atılanların sayısının Türkiye’nin birçok ilin nüfusundan elan çok olduğuna ilgi çekti.

CHP’nin İzmir Seferihisar’de düzenlediği kıymetlendirme toplantısında ZÜMRÜDÜANKA Bilgi Ajansı’na konuşan Ağbaba, iktidarın aylakçılık gerçeği ile yüzleşmemek üzere TÜİK’in verileriyle oynadığını savundu ve “ara sıra TÜİK’i kullanıyorlar, arada bir manipüle ederek sözde Türkiye’üstelik başıboşluk problemi yokmuş üzere demeçler veriyorlar. Amma Türkiye’nin yeryüzü asıl meselesi aylakçılık. Özellikle özellikle dinç işsizlik; neredeyse seçkin üç gençten birisi etkisiz durumda. Doğuya, güneydoğuya gittiğiniz antlaşma seçme iki gençten birisi atıl durumda. Maalesef hoppadak dayısı olanların evet bile muhtemelen cemaat, tarikat, vakıflara mümasil olanların iş bulabildiği, fukara fukaranın hisse senedi bulamadığı dönemi yaşıyoruz. DÜRÜST Tümen, kendine düşünce verenlere da iş vermiyor. Kimsesiz fukaraysan DÜRÜST Fırka açısından CHP’li misin, DÜRÜST Partili misin, tek farkı bulunmayan” diye konuştu.

Ağbaba, İşsizlik Sigortası Fonu’nun üstelik gereği kadar kullanılmadığını kaydederek, 1 milyon 105 bin kişiden hemen 538 bin kişinin işsizlik ödeneğinden faydalanabildiğini söyledi. Ağbaba, “İşsizlik Sigortası Fonu’ndan dahi işsizler faydalanamıyor. Maatteessüf sermayeye aktarılıyor bu. DÜRÜST Öğür’nin yandaş şirketlerine İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki işçinin alın teri aktarılıyor” dedi.

Ağbaba, sokakta gezerken daima kendilerine hareket talebi geldiğini aktararak, CHP iktidarında bu işsizlik sorunun zahir çözeceklerini şöyle açıkladı:

“Türkiye, üreten tıpkısı Türkiye olacak. Tarımdan sanayiye büyüklüğünde üreten bir Türkiye yaratacağız. Liyakati asıl kılacağız. Hangi kavuşma ne ilişik, liyakati anne kılacağız. Umumi Başbuğ’ımızın açıkladığı Karı Destekleri Sigortası kapsamında bu sorunu birlikte çözeceğiz. Bir evde sigortalı biri yoksa Sülale Destekleri Sigortası kurumu, o evde sigortalı sıfır birini işe takanak. Partisine, dayısına, amcasına bakmayacak. Eş Destekleri Sigortası’nın amacı, değme evde aynı sigortalıyı tedarik etmek. Devletin kurumları evet üstelik belediyeler işe insan alacağı devir banko Familya Destekleri Sigortası’ndaki mukayyet aylak insanları takanak.”Share: