Ivedili karaciğer nakli kararı alınan hastaya 1 saatte akla yatkın aza bulundu

OSMANİYE’de uykuluk yetmezliği hastası P.D.’ye (16) otama için geldiği Adana’bile nakil kararı alındıktan 1 saat sonra Trabzon’üstelik akıllıca uykuluk bulundu. Keyif Bakanlığı’na ilişkin uçakla Trabzon’a giden ekip marifetiyle alınan uykuluk, 12 saatlik operasyonla nakledildi.

Osmaniye’de dinç lise öğrencisi P.D., 13 Ilkgüz’de acı ve hatır ağrısı nedeniyle ailesi eliyle hastaneye götürüldü. Dağ düşürücü ve analjezik verilerek taburcu edilen gencin şikayetleri devam edince ailesi, doğacak tetebbu ve tedaviler için Adana’ya getirdi. Burada P.D.’de sarılık belirtileri gören doktorlar, yapılan tetkiklerde uykuluk yetmezliği olduğunu belirledi. Çetin bakıma alınan P.D.’nin tedavisi devam ederken, ivedili karaciğer nakli kararı alındı. Saat 22.00’de Esenlik Bakanlığı Ulusal Uykuluk Tebligat Sistemi’ne zoraki aktarım kararından kestirmece 1 saat sonraları dizge yöneticileri, tıpkı dönüş Trabzon’de kanı ölümü gerçekleşen ve ailesi vasıtasıyla organları bağışlanan aynı kişinin karaciğerinin, P.D.’ye akla yatkın olduğunu belirledi.

NAKİL AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜGenel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki kol, Esenlik Bakanlığı’na ilgili uçakla Trabzon’a gezmek üzere 19 Eylül saat 03.00’te havalandı. Trabzon’dan alınan uykuluk, sabaha karşı Adana’ya ulaştırıldı ve aktarım operasyonu başlatıldı. Prof. Dr. Çetinkünar, Op.Dr. Meze Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Sağlam, Op. Dr. Cihan Gökler, Dr. Basrican İnce ile anestezi uzmanları, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan takım, 12 saat süren ayrımsız ameliyatla karaciğeri P.D.’ye nakletti. Ciddi Hizmet Uzmanı Dr. Nurdan Ünlü’nün takibinde 3 zaman bunaltıcı bakımda kalan P.D., 21 Eylül’de servise alındı.’1 SAATTE BULUNMASI BÜYÜK ŞANS’Tedavisi devam eden hastanın durumu için bilgi veren Prof. Dr. Çetinkünar, P.D.’ye müstacel nakil ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat bilahare uygun karaciğer bulunmasının balaban bire bir nasip olduğunu vurgulayarak, “Bu büyüklüğünde gelişmemiş sürede akıllıca organın bulunması, milyonda bire bir ihtimal diyebiliriz. Uygun uykuluk bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden çok neşelendirmek kabil olmayacaktı. Bakanlığın uzuv bağışıyla ilişkin kalburüstü organizasyonu de bu şansın avlu halaskâr bir unsura dönüşmesini sağladı” diye niteleyerek konuştu. ‘ÖMÜR BOYU DUA EDECEĞİM’

P.D. ise kendisini haddinden fazla bol hissettiğini belirterek, “Sonraları öğrendiğime bakarak 1 saatte bana makul organ bulunmuş ve bu müddet organ aktarımı amacıyla mucizevi benzeri durummuş. Bağışı işleyen aileye çokça teşekkürname ediyorum. Varlık boyu onlar ve kaybettikleri yakınları için yakariş edeceğim” dedi.

Share: