İstanbul’daki hallerde kumpir ve soğan bolluğu

İstanbul’daki hallerde patates ve soğan bolluğu

İstanbul’a kamyon kamyon kumpir, soğan geliyor

Geçen kamer 12 liraya ulaşan patatesin kilosu 7 liraya geriledi

Nakız esnafı: “Patates ve soğanda bolluğun süreceğini düşünüyoruz”

İSTANBUL – Kışlık hasadı bitmeme eden patatesler İstanbul’a ulaştırılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde gibi şehirlerden gelen patatesler halde ongunluk oluşturdu. Güzeşte ay fiyatları 12 liraya büyüklüğünde çıkan patatesin fiyatı 7 liraya kadar düştü. Soğan ise 6 liradan satılıyor.

Kışlık hasadı bitmeme fail kumpir ve soğan bollaştı. Kumpir ve soğanın İstanbul’daki çeşitli bölgelerinde kâin hallere sevkiyatları sürüyor. beherglas ayla averaj 10 kamyon patates geliyor. Patatesler Afyon, Sivas, Nevşehir, Niğde kabil şehirlerden İstanbul’a ulaştırılıyor. Soğanlar ise Adana, Antalya, Ankara ve Amasya kabil şehirlerden geliyor. Sabık kamer fiyatları 12 liraya büyüklüğünde ulaşan patatesin fiyatı 7 liraya kadar geriledi. Soğan fiyatları ise 6 liradan başlıyor. Yenibosna Çobançeşme’deki çözme esnafı patatesin bollaşmasıyla fiyatların gerilediğini söyledi. Esnaflar, kumpir ve soğanın bu yıl mübarek olmaya devam edeceğini söyledi.

“Sevkiyatlarımız mihnetsiz bire bir şekilde sürüyor”

Nakız esnafı Abdullah Dalcı, bu yıl mahsüllerin bereketli olduğunu söyleyerek, “seçme ağırbaşlılık bulunmayan. Halde patates 7-8 lira, soğan üstelik 6-7 liradan satılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde kabilinden şehirlerden geliyor. Soğanda Amasya, Ankara kabilinden şehirlerden geliyor. Sevkiyatlarımızda her bastırık bulunmayan. Halimize günde 7-8 kamyon kumpir geliyor. 4-5 kamyonda soğan sevkiyatı oluyor. Bu sene patateste baş döndürücü derecede mübarek, soğanda kumpir büyüklüğünde artağan olmasa bile rakamlar faziletli. Patates güzeşte ay 10-12 lira civarındaydı” dedi.

“Günde averaj 10 kamyon patates ayla geliyor”

Ayrımsız farklı nakız esnafı Dünya Sivritepe, patatesin bu sene verimli ve fazlalaşan olduğunu belirterek, “Sevkiyatlarımız sürüyor. Kumpir fiyatları dahi düştü. Arkaç günde 10-15 kamyon gelebiliyor. Kumpir fiyatları sabık hafta 10 liraydı şu anda 7-8 liraya kadar geriledi. Soğanda 6-7 liradan satılıyor. Fiyatların düşmesi bolluğa dayanıyor. Patateslerimiz Nevşehir, Sivas, Kayseri, Tokat üzere şehirlerden geliyor. Soğanda Adana ve Antalya taraflarından geliyor. Bu bolluğun devam edeceğini düşünüyorum, bu yıl çokça artağan” ifadelerini kullandı.

Share: