İSTANBUL-TERÖRİSTLERLE SİLAHLI FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKAN İBB ÇALIŞANI HAKİM KARŞISINDA

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nde içtimai bakım uzmanı yerine fariza yaparken, PKK’lılarla silahlı fotoğrafları ortaya çıkınca teşkilat üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Şafak Duran hakim karşısına daha çok. Duran savunmasında, “İddia edilen fotoğraf bana ait değildir, oradaki gönül birlikte ego değilim. Kesinlikle akseptans etmiyorum. Fotoğraftaki kişileri de tanımıyorum. Görseldeki kalıp bana ilgili değildir. Biçim ile bir tane eş noktamız memleketimiz ve yaşımdır, bambaşka kuma özelliğimiz yoktur” dedi.

İstanbul 32. Ağırbaşlı Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Şafak Duran getirildi. Duruşmaya maznun avukatları ve Duran’ın yakınları peyrev olarak katıldı.

“İBB’YE İNTERNET ÜZERİNDEN REFERANS YAPTIM”

Savunmasına önceden kendisini Toplumsal bakım uzmanı adına tanıtıcı Şafak Duran, “2012-2016 yılları arasından Sakarya’da toplumsal hizmet bölümünü okudum. Sonrasında ALES sınavlarına girdim. Faziletli lisans kıraat hedefim vardı. 2017’birlikte faziletli lisansı kazandım ve Fransa’ya gittim. Döndüğümde 4 ay etkisiz kaldım. Mülteciler Derneği’nde fahri adına projelere katıldım. Topluluk Sultanbeyli Belediyesi’yle koordineli çalışıyordu. İBB’ye internet üzerinden referans yaptım. 9 mahiye aynı projede çalıştım. Daha sonraları proje sonlanınca Alman işbirliği projesinde çalışmaya başladım. Amma ortaya sâdır ışık zımnında İBB’birlikte çalışırken gözaltına alındım ve projelerden çıkarıldım. Bu nedenle eğitim bilimi hayatım sonlandı. Silahlı terör örgütü üyesi iddiasını reddediyorum. Ego hakeza tıpkı cürüm işlemiş olsaydım, Fransa’da uyumlu aynı hayatım vardı, bozukluk bırakıp buraya geleyim. Ben gözaltındayken toplumsal medyada benim adıma müzebzep duyum işlenmiş. Kanıtlanmamış benzeri yanlışlık üzerinden benim yabanlık hayatıma müdahale edilmiştir. Ailem bu suçlamalar nedeniyle maddesel manevi etkilenmiştir” dedi.

“İDDİA EDİLEN FOTOĞRAF BANA AİT DEĞİLDİR”

Duran savunmasının devamında, “İddia edilen ışık bana ilgili değildir, oradaki kişide ego değilim. Banko kabul etmiyorum. Fotoğraftaki kişileri üstelik tanımıyorum görmedim. Görseldeki form bana ilgili değildir. Dalan ile yegâne kuma noktamız memleketimiz ve yaşımdır, apayrı ortak özelliğimiz yoktur. her tümen sendika vb. kuruluşlarda üyeliğim yoktur. Benim bu dosyayla hiçbir alakam yoktur. Ego hukuka sığınıp doğruluk dilek ediyorum. Adli kontrol şeklinde de olsa tahliyemi istiyorum” dedi.

Dijital inceleme raporlarında fotoğraftaki kişiyle Şafak Duran’ın yüz karşılaştırması yapıldığı ve sonucunda fotoğraftaki kişinin Şafak Duran ile tıpkısı birey olduğu direnerek muhtemel olduğu belirtildi. Şafak Duran raporu kabul etmediğini söyledi. Duran’ın avukatları müvekkillerinin tahliyesini rica etti.

TUTUKLULUK DEVAM KARARI

Mahkeme heyeti, mevkuf sanık Şafak Duran’ın alıkonulma halinin devamına değişmeyen verdi. Yıldız Bilimi, Duran’ın kullandığı telefon kayıtlarının istenilmesini ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı yoluyla hazırlanan iddianamede, 2016 yılında Şırnak Cizre’da yapılan operasyonlara ele geçirilen sayısal materyallerin içerisinde 2 sayı foto ele geçirildiği rapor edildi. Fotoğrafların Cingöz Kriminal Raporuna bakarak inceleme sonucunda fotoğraftaki kadın ile kaba Şafak Duran’ın direnerek beklenen tıpkısı birey olduğu yönünde tespitin bulunduğu anlatıldı. Duran’ın örgütün kırsal alanına katılarak terbiye aldığı, belirleme edilen fotoğrafında örgüte önceki katılan kişilerin aldığı terbiye sonrasında mezuniyete ait olduğu belirtildi. İddianame, tanık beyanları ve Cingöz Kriminal Raporu göz önünde bulundurularak Şafak Duran’ın ‘Silahlı yıldırı örgütüne organ olmaö suçundan 7 yıldan 15 yıla büyüklüğünde cezaevi cezasıyla cezalandırılması dilek ediliyor.

Share: