Islah projesi Bingöllü koyun yetiştiricisi kadınların artağan üretim yapmasını sağladı

Tarım ve Orman Bakanlığının “El Elinde Küçükbaş Efsanevi Islahı Ülkesel Projesi”nden faydalanan Bingöllü Fesleğen Morkoyun ve Zeliha Karlı, aldıkları eğitim bilimi ve desteklerle heveskâr üreticilik yapıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen “Umum Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında 2011 yılında Bingöl Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğince Morkaraman Koyunu El Elinde Islahı Projesi uygulandı.

Projeden yararlanan Reyhan Morkoyun ve Zeliha Karlı, akademisyenler ve alanında ehlihibre teknik personelden seminer ile sahada koyunların bakımı ve hastalıklarla mücadelesine yönelik eğitim bilimi aldı.

Kadın yetiştiriciler, Bingöl’ün Karlıova ilçesindeki yaklaşık 2 bin rakımlı yaylalarda yaşadıkları cemi zorluklarla besicilik yapıyor. Birliğin verdiği desteklerle kuvvetli arkaç mevrut kadınlar, morkaraman koyunlarını sayısını artırdı.

Hayvanlarına telkih yapıp ve muktezi bakımlarıyla ilgilenen 2 eş, aileleriyle çalışmalarına devam ediyor.

“Bereket ve benzin verimi arttı”

Yörede 35 yıldır hayvancılıkla uğraşan 57 yaşındaki Karlı, AA muhabirine, hayvanlarıyla sene içerisinde 6 ay Bingöl’ün Karlıova ilçesinde, 6 kamer bile Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde bulunduklarını söyledi.

Daha evvel zayi üreticilik yaptıklarını dile getiren Karlı, projeden evvel 10-15 kilo olan koyunlarının ağırlığının proje yardımıyla 20-25 kilograma ulaştığını belirtti.

Mukaddema 100 olan koyun sayısının üstelik 300’e ulaştığını anlatım eden Karlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Koyunlarımız 2-3 şerha koşa doğuruyor. Bereket ve süt verimi arttı. Koyun ve Aksi Birliğinin maharet elemanları sebebiyle projeye karışma olduk. Ustalık personel kesiksiz yanımıza geliyor ve hayvanlarımızı taharri ediyor. Elan evvel çok hastalıkları oluyordu, proje yardımıyla demincek o büyüklüğünde çor namevcut. Eşimle gelişigüzel çalışıyoruz. Devletimizden bizlere sigorta desteği verilmesini istiyoruz.”

25 yaşındaki Reyhan Morkoyun üstelik çadırlarda yaşadıklarını ve akarsu sıkıntısı kadar bir nice zorluklarla uğraş ettiklerini kaydetti.

Hayvanlarının et ve benzin veriminin arttığını anlatım fail Morkoyun, şöyle konuştu:

“Mukaddema koyunlarımız 15-18 kilogram vücut veriyordu, bu proje sebebiyle 28 kilograma imdi. Projeden önce 300 olan kucak sayısı 500’ü aştı. Eğitmenler ve ustalık elemanlar, Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ve Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğimiz temas ahit bizlere destek veriyor. Seminerlerle gelişigüzel daha arzulu bire bir şekilde koyun yetiştiriciliği yapıyoruz. İnsanlar şehirlerde iklimleme cihazı altında, evlerinde ısıdam ortamda oturuyorlar. Biz 2 bin rakımlı dağlarda hayvanlarımıza bakıyoruz. Dolayısıyla şu anda dahi biz müteşebbis kadınlara müteveccih ayrımsız bindi verilmesini devletimizden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan istek ediyoruz.”

“48 bin efsanevi üzere proje yürütüyoruz”

Bingöl Koyun ve Tutturuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ulvi Kaysadu da hayvancılık sektöründe işin yüzdelik 60’ını kadınların yaptığını söyledi.

Kaysadu, şöyle devam etti:

” Herhangi Bir zaman işletmelerimizde karı olması gerekiyor. Ekincilik ve Orman Bakanlığı Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Umumi Müdürlüğünün desteğiyle, projelerle koyunlarımızı ıslah ediyoruz. Hayvan Bilimi melezleşmişti, verim düşmüştü. Şu anda fiziksel durumları elan gür oldu. Morkaraman koyunu cümle kıvamına geldi. Bingöl da şu zaman Türkiye genelinde ilk 2’bile yer alıyor. 48 bin hayvan için proje yürütüyoruz. Üniversitede hocalarımız proje liderliği yapıyor. Benzeri zamanda lisans mezunu teknik elemanlar da var. Doğumundan itibaren hayvanların hep kontrol ve bakımları yapılıyor.”

Share: