Işıklı Gazetesi Bilgi Müdürü Tevfik Kadan yazdı: Fransa araştırmaları dondurdu

KUL ve Fransa Yunanistan’ı yarı yolda bıraktı.

Entelektüel Gazetesi Bilgelik Müdürü Tevfik Kadan’ın haberine göre, Girit açıklarında bu ay sismik faaliyetleri planlanan Total, Exxon ve Hellenic Petroleum’dan oluşan konsorsiyumun çalışmaları, isimsiz bir nedenle donduruldu.

Vukufe bakarak 2019 yılında Girit’in batısı ile güneybatısındaki sahalarda üçlü konsorsiyuma hidrokarbür arama ve işletme imtiyazı bırakılmış ve 2022’birlikte araştırı faaliyetlerinin başlatılması kararlaştırılmıştı. Ancak ESIR’nin East-Med doğal gaz boru yolu projesini desteklemeyeceğini duyurmasından beş altı çevrim sonra, bu defa Fransızlar almanak faaliyet programlarını Hellenic Hydrocarbon Management Company (EDEY)’ye gönderdi. Fakat faaliyet planında, elan önceki eş ayında başlaması öngörülen sismik cerrahi müdahale yer almadı.

Ceride gelişmenin nedenini hem Bütünsel hem dahi EDEY yöneticilerine sordu fakat yanıt alamadı.

EDEY CEO’su Aris Stefatos’a Ekim 2021’üstelik konsorsiyumun bölgeye ilişik niyeti sorulmuş, Stefatos bile şirketlerin sözleşmeden doğan yükümlülüklerine göre Ekim 2022’ye büyüklüğünde sismik araştırma yapma marjına ehil olduklarını söylemişti.

Ancak Palikarya basını, bahis konusu gelişmenin ESIR’nin kararından çabucak sonra gelmesinin apayrı tıpkı medlul tabir ettiğini yazdı.

YUNAN BASINI ÖFKELİ

Palikarya askeri dergisi Militaire, akıbet gelişmeyi “East-Med’den bilahare ikinci iticilik: Girit’teki Total-Exxon araştırmaları donuyor” başlığıyla duyurdu. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Girit’ten mevrut duyum dolgunca değil ve ittifaklarımızın işe yaradığı anlatısını banko doğrulamıyor. İmzaladığımız silahlanma programlarıyla hem Amerikalılara hem da Fransızlara hangi kadar para ödediğimizi düşünürsek, bunlar çokça gür ücretli ittifaklardı. Ancak Yunan hükümetleri her ant neymiş ‘jeopolitik baskı’ diyerek piyasalarda yangına hastalık oluyorlar. Sanki ‘silah diplomasisi’ bize tek devir fayda getirmedi, ama bunda ısrar ediyoruz.”

Başka yandan Yunanistan’daki üç çevreci teşekkül, daha önceki hidrokarbür kontrol ve işletme programının durdurulması üzere ‘Stratejik Çevresel Gravite Çalışması’ talebiyle mahkemeye başvurmuştu. Sonsuz ertelenen davada aynı ahir duruşmanın 2 Gücük Ay 2022’da yapılması planlanmıştı. Palikarya yetkililer itirazların reddedileceği üzerine kesin bire bir dille konuşurken, çevreci örgütler hükümeti yargıya müdahale etmekle suçluyor.

ATİNA’DA ŞIŞMAN HAYALET KIRIKLIĞI

ESIR’nin “Şark Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı Projesi” (East-Med) girişiminden desteğini çekmesi Palikarya kamuoyunda sahne kırıklığına misil açtı.

Washington’ın Yunanistan’a gönderdiği yazıda, projenin Türkiye ile bölgede gerginliğe neden olduğuna özen çekildi. ESIR’nin ilgisinin bölgedeki cümbüş tamamen projelere kaydığı belirtilerek, ABD’nin bölgedeki farklı eş projeleri desteklemeye bitmeme edeceği gelecek sürüldü.

Kathimerini gazetesinin haberinde, projenin iktisadi açıdan sürdürülebilirliğine ilişkin şüphelerin henüz önceki de dile getirildiğine dikkat çekilerek, “East-Med borazan hattının sürdürülebilirliğinden kıllanmak diplomatik alanda Ankara’nın üzerinden tıpkı kalın unsurunu azaltmaktır ve (Güney) Lefkoşa’yı enerji alanındaki taktiğini yeniden sınırlamak zorunda bırakır.” yorumuna vadi verildi.

Gazetede düz verilen erke uzmanı Mihail Mirianthis’e ilişik yorumda ise “bu patadak hareketin” Yunanistan ve ÇAKER ortada 2021’bile imzalanan Paçarız Defans İş Birliği Anlaşması’na ait soru işaretleri doğurduğu ifade edilerek, hemen Yunanistan’ın değil, İsrail ve GKRY’nin da enerji ve ayrıksı alanlardaki çıkarlarının etkilendiği kaydedildi.

TÜRKİYE’Yİ YENME FORMÜLÜ

Türkiye ile Yunanistan ortada yaşanan gerginliğe Yunan matematikçi Giorgos Tsitsilianos üstelik dahil oldu. Tsitsilianos, ülkesinin yasaklayıcı yeteneğinin matematiksel modelini çıkardı. “Ülkemizin Caydırıcı Kapasitesi, benzeri sonraki hamlelerimizi planlayabileceğimiz bahsettiğim faktörlere bağlıdır.” diyen Tsitsilianos, şu hesabı yaptı:

dP(t)/dt = mi.F(t) + kim.U(t] ai.I(t) , (1)

dU(t)/dt = mi.F (t) + ri , (2)

dF(t)/dt = çökelge , (3)

dI(t)/dt = ai , (4)

P(t): Ülkenin caydırıcılık kapasitesinin fonksiyonu

F(t): Silahlı Kuvvetler’in lineer fonksiyonu

U(t): Dış politikanın işlevi

I(t): Ekonominin lineer fonksiyonu

mi: Silahlı Kuvvetler’in etkinliğine vabeste olan ve -5, +5 aralığında değerler alan katsayıdır.

kim: Aut politika bereket faktörüdür ve -5, +5 aralığında değerler alır.

ai: Ekonominin faiz oranıdır ve -5, +5 arasında değerler alır.

ri: Bizi etkileyen haricî faktörlere vabeste olan ve uzayda değerler düz katsayıdır -5, +5

P (0) = Po, F (0) = Fo, U (0) = Uo, I (0) = Io, -5, +5’ten değerler alarak,

(1) Caydırıcı Kapasitenin değişim hızının Silahlı Kuvvetler, Aut Yöntem ve Ekonomi işlevlerine mecbur olduğunu belirtir.

(2) Dış Siyasa değişim hızının Silahlı Kuvvetler işlevine ve Dışsal Faktörlere bağlı olduğunu belirtir.

(3) Silahlı Kuvvetler fonksiyonunun değişim hızının artma faktörüne mecbur olduğunu belirtir.

(4) Ekonominin değiş oranının repo oranına sadık olduğunu belirtir.”

Share: