İş yerlerine dadanan kudurgan hırsıza 39 yıl delik cezası

Konukluk için geldiği Kastamonu’de çokça sayıda hisse senedi yerini soyan hırsız, 39 yıl 8 kamer mapushane cezasına çarptırıldı. Duruşmada kendisini savunan koca, gebe olan kız kardeşinin biberli tıpkı evde yaşadığını ve daha ongun ayrımsız avlu sürmesi amacıyla arakçılık yaptığını söyledi.

Olay, 2019 yılının Mart ayında Kastamonu’bile Nasrullah İş Merkezinde yaşandı. İddialara bakarak, İstanbul’dan Kastamonu’ya arkadaşlarını ziyarete gelen 28 yaşındaki A.Ö.Y., gece vakti 7 işyerine girerek 11 skor dizüstü bilgisayar ile bir cirim nakit para, tarihi Aşirefendi Hanından da 2 ayrı hareket yerinden 6 sayı dizüstü ile bir cirim nakip dünyalık, Belediye Caddesi’nde aynı iş yerinden dizüstü ile bire bir tutar nakit para ve ayrımsız marketten da çok sayıda sigara ile bir tutar mülk çaldı. İhbar sonrası emek başlatan Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü Düzenlilik Şube Müdürlüğü ekipleri, 60 saat boyunca düzenlilik kamerası görüntülerini izleyerek olayı gerçekleştiren şahsın A.Ö.Y. olduğunu tayin etti. Polis ekipleri, İstanbul’birlikte düzenlenen operasyonda A.Ö.Y., yaşadığı evde gözaltına makbuz. Evde yapılan aramalarda ganimet olduğu belirlenen dizüstü ile tıpkı miktar efektif ve ayrımsız miktar sigara ele geçirdi.

Emniyetteki işlemlerinin arkası sıra adli makamlara irsal edilen A.Ö.Y. tutuklanarak cezaevine gönderildi. 5 ay bilahare boşaltma edilen A.Ö.Y. için Kastamonu Bati Ukubet Mahkemesi yoluyla ülkü açıldı.

“Iki Canlı olan kız kardeşim, henüz gani aynı hanay sürsün diye çaldım”

Duruşmada kendisini savunan A.Ö.Y., “Suçlamaları anladım. Fenomen tarihinde İstanbul’birlikte kıpırdak kız kardeşimin durumu haddinden fazla kötüydü. Kız kardeşim hamileliğinin akıbet haftalarıydı ve maddi imkansızlığı dolayısıyla çığlık ayrımsız evde eğleşme ediyordu. Ben onun elan gani şartlarda yaşamasını istedim ve bu nedenle Kastamonu’ya gelerek değişik tarihlerde mütenevvi işyerlerinden arakçılık yaptım. İddianamede belirtilen işyerlerine ayrı ayrı girdiğim ve belirtilen eşyaları ve paraları çaldığım doğrudur. Yine işyerlerine girerken kapıları zorlamıştım, bu nedenle kapılar zarar görmüş olanaklı, haddinden fazla pişmanım. Müştekiler tarafının görüngü dolayısıyla yakalanmış olduğu zararı durdurmak isterim, sormaca aşamasında mufassal kendisine anlatım vermiştim, o ifadelerini tekrar ederim. Annem son etti, babam da görüşmüyoruz, bana müzaheret edebilecek aynı akrabamda yoktur, bu nedenle tutuklanmadan yargılanmayı irade ediyorum. Ancak bu şekilde zararları giderebilirim. Şayet cezalandırılmama değişmeyen verilecek ise hükmün açıklanmasının mankafa bırakılmasına karar verilmesine benzeri itiraz yoktur” dedi.

Mağdurlar, şahsın cezalandırılmasını istedi

İşyeri soyulan mağdurlardan H.A., M.N.K., A.D., H.G. İ.T. M.Ç., Ü.Ç. ise şahsın kendilerini zarara uğrattığı üzere kendilerinden şikayetçi olduklarını söyledi.

39 sene 8 ay dam cezasına çarptırıldı

Mahkeme heyeti, savunmaların dinlenmesinin peşi sıra sanık A.Ö.Y. hakkındaki kararını açıkladı. Sanık gerçekleştirdiği hırsızlık olayları cihetiyle, toplamda 39 yıl 8 kamer mapus cezası ile 14 bin TL adli servet cezasına çarptırıldı. – KASTAMONU

Share: