İran Milli Takımı, ahlak polisi eliyle öldürülen Mahsa Amini protestolarına bindi verdi!

İran Milli Takımı, Dünya Kupası öncesi serencam tedbir maçında Senegal ile yüz yüze geldi. İranlı futbolcular, milli marş sırasında milli takımın formasını ve amblemini kapattı. İran’da polis güçleri aracılığıyla maktul 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin peşi sıra kamu ülkede ve dünyada değişik protesto gösterileri düzenlenmeye başladı.

MONTLARINI ÇIKARMAYARAK FORMAYI VE AMBLEMİ KAPATTI

İran Futbol Federasyonu, tepkilerin şiddetini düşürmek üzere Senegal’le oynanacak maçın Avusturya’da seyircisiz şekilde oynatılmasını istedi. Sözcü’nün haberine göre İranlı futbolcular, 1-1 biten maçtan evvel dal kolalama girdi ve seremonide siyah montlarını çıkarmayarak formayı ve amblemi kapattı. Eksiksiz önlemlere rağmen adalet arayışındaki protestocular seslerini dünyaya duyurabilmek amacıyla stadyum dışında toplandı.

“BİR SAÇ TELİ İÇİN FEDA EDERİM”

Bayer Leverkusen forması giyen İranlı ileri uç Sardar Azmoun, muamele haset içtimai medyada şu ifadelerle yaşananlara tepki gösterdi; “Sunma elem ihtimalle milli takımdan atılırım. Sevgili değil. İranlı kadınların başındaki bir saç teli için bunu feda ederim. Bu hikaye silinmeyecek. Onlar istediklerini yapabilirler. Bu kadar görgüsüz öldürdükleri üzere utanmalılar. Yaşasın İranlı kadınlar.”

PAYLAŞIMINI SİLİP YENİ PAYLAŞIM YAPTI

Bu gönderiyi daha bilahare silen ve daha az sert ifadelerin saha aldığı ayrımsız rey paylaşan Azmoun, toplumsal medyadaki profil fotoğrafını tesanüt göstergesi kendisine kararttı. Senegal maçı sonrası ayrımsız paylaşım daha fail Azmoun, önceki paylaşımından sonradan ayrıksı insanların yaptığı yorumlar zımnında mızıka içindeki huzurun bozulmasına hastalık olduğu için kusur diledi.

HÜKÜMET YANLISI KARİMİ DA BINDI VERDİ

Öte yandan İran futbolunun sunma iri isimlerinden biri olan bozuk milli bando yıldızı Büyük Karimi, ilkin hükümet yanlısı eleştirilerine karşın, sosyal medyadaki protestoları yüksek sesle destekleyerek İran’daki protestocuların çoğu için alp oldu. Protestonun organizatörlerinden Mehran Mostead, “Tığ çabucak istirham etmek için buradayız. Lütfen bize karşı olmak adına bizi destekleyin. Tabiatıyla kim tıpkı futbolcunun desteğini rapor etmesinin sonuçları var. Çünkü İran’da rejime cebin olan insanlar üzere sonuçları alelade riskli. Ama bittabi buna dürülmek zorundalar.” dedi.

KAYSERİLİ HOSSEINI’DEN TEPKİ: İRAN HALKININ SORUNLARINI ÇÖZÜN

Türkiye’dahi Kayserispor forması giyen Majid Hosseini de toplumsal medyada tıpkısı paylaşım yaparak polislere silahlarını bırakmaları çağrısında bulundu. İran’ın söylence forveti olan ve 1998 Dünya Kupası’nın yıldızı Yüksek Daei, rejime “sıkıntı, sürat ve tutuklamalar düzenlemek adına İran halkının sorunlarını çözmesini” söyledi.Share: