İnşaat işçisi geçmiş koşma kitabını çıkardı

Bitlis’in Hizan ilçesinde aktif 22 yaşındaki yapım işçisi Vedat Angıç, biriktirdiği parayla şiir kitabını çıkardı.

Hizan ilçesinde kıvrak ve lise mezunu olan Vedat Kanat, eğitimini maddi imkansızlıklardan çevre bıraktı. Bayağı yaşlardan beri edebiyata ve şiire ilgisi olan ve bildirme büyük tutkularından biri de şiir beğenmek olan inşaat ustası olan Angıç, benzeri yandan inşaatta çalışırken bir yandan birlikte koşuk yazmaya başladı. Sabahtan akşama büyüklüğünde inşaatta çalışsa dahi tek antlaşma hayallerinden vazgeçmeyen genç âşık, çalıştığı esnada aklına gelen sözleri üstelik birlikte bulundurduğu defterine aşama aldı. İnşaatlarda çalışarak kazandığı parayla ‘Yazgı’ ünlü önce şiir kitabını çıkaran Angıç, azmiyle çevresindeki herkese emsal oldu.

“Küçüklüğümden beri edebiyata ve şiire ilgim vardı”

Edebiyata epey yaşlarda nikbet sardığını belirten Kanat, “22 yaşındayım ve Hizan doğumluyum. Küçüklüğümden beri edebiyata, şiire amiyane benzeri ilgim vardı. Yaklaşık ayrımsız yıldır türkü yazmaya çalıştım. Elbette bu proses benim amacıyla sıradan ağırbaşlı geçti. Çünkü aynı zamanda inşaat sektöründe çalışıyordum. Bu yüzden hem türkü açmak hem üstelik çalışıp sabah yeli almak ağırlık oluyor. Çalışırken aklıma mevrut dizeleri rütbe alıp akşam eve gelirken deftere geçirip şiir haline getirmeye çalışıyordum. Bu proses benim için sıradan dokuz canlı geçti. Çokça fazla araştırı yapıp pusula okudum. Türkü yarmak benim için çok yetişkin. Herkesin bu zevki tatmasını istiyorum. İnsanların öz içine biriktirdiklerini kaleme dökmesi ayrı güzelce oluyor. Koşuk yazarken bu dünyadan kopuyorum ve bambaşka tıpkı dünyada sözde yegâne varmışım kabilinden hissediyorum. Elan sonra birinci eserimizi pestil ve mutluyum. Zaman kitaplarım de elime ulaştı” dedi.

“Şiir yazmaya geçmiş başlarda günlük yilbik başladım”

Liseyi yıldızlı öğretimden bitirdiğini belirten Kanat, “İçimde amiyane duygular biriktirmiştim. Koşma yazmaya önce başlarda günce gibi ayrımsız defter yilbik başladım. Elan sonraları günlüğümü koşma haline getirdim ve aynı hocamız vardı ona gösterdim. Hocam haddinden fazla beğendiğini söyledi ve ‘sen yazmalısın’ dedi. Beş Altı şiirden sonraları devamı geldi ve tıpkısı dönem defterimi doldurduğumu anladım. Editörüm olan Mert Atal ile iletişime geçtik. Elan sonradan kitap evi ile görüştük. Bu zamanda yazmaya hala bitmeme ediyordum ve editörüm ile gelişigüzel gâh şiirleri eledik” şeklinde konuştu.

“İnşaat sektörü sıkıcı”

Hedefinin canlı kesime edebiyatı sevdirmek olduğunu belirten Kanat, inşaatta zorlansa dahi bu hedefinden tek zaman vazgeçmedi. Ozan Kanat, “Kavramak bence alelacayip bir madde. Alelhusus geçmişteki saz şairi ve yazarlarımız olsun bunların yazdıklarını görmek, alelacayip hayatlara kirlenmek ve geçmişe gidip kullanmak haddinden fazla fena hâlde oluyor. Mektup okuyunca kendimi o kitabın içindeymişim gibi hissediyorum. İnşaatta çalışmaktan muhit aşkın fasıla ayıramıyorum. İsteyen ayrımsız âdem için iki işi ani çelmek çokça yalın kat benzeri şey. Zorlukları dahi var ama istekle yapıldığı sürece yorgunluk insanın gözüne gelmiyor. İnşaat sektörü bunaltıcı amma seçme koca çalışmak zorunda ama bu durumdan memnunum” dedi. – BİTLİS

Share: