İnşaat işçisi evvel şiir kitabını çıkardı

İnşaat işçisi evvel koşuk kitabını çıkardı

22 yaşındaki yapım işçisi Vedat Kanat, biriktirdiği parayla koşma kitabını çıkardı

BİTLİS – Bitlis’in Hizan ilçesinde ruhlu 22 yaşındaki inşaat işçisi Vedat Kanat, biriktirdiği parayla şiir kitabını çıkardı.

Hizan ilçesinde zihayat ve lise mezunu olan Vedat Kanat, eğitimini maddesel imkansızlıklardan etraf bıraktı. Âdeta yaşlardan beri edebiyata ve şiire ilgisi olan ve arz balaban tutkularından biri da koşuk fethetmek olan yapım ustası olan Kanat, tıpkısı yandan inşaatta çalışırken ayrımsız yandan birlikte türkü yazmaya başladı. Sabahtan akşama büyüklüğünde inşaatta çalışsa üstelik hiçbir devir hayallerinden vazgeçmeyen tüvana âşık, çalıştığı esnada aklına mevrut sözleri de yanı sıra bulundurduğu defterine basamak aldı. İnşaatlarda fiilen kazandığı parayla ‘Yazgı’ ünlü geçmiş koşuk kitabını çıkaran Kanat, azmiyle çevresindeki herkese benzer oldu.

“Küçüklüğümden beri edebiyata ve şiire ilgim vardı”

Edebiyata pespaye yaşlarda iptila sardığını belirten Angıç, “22 yaşındayım ve Hizan doğumluyum. Küçüklüğümden beri edebiyata, şiire bayağı bire bir ilgim vardı. Yaklaşık aynı yıldır koşuk yazmaya çalıştım. Tabii bu proses benim için sıradan ağırbaşlı geçti. Çünkü bire bir zamanda inşaat sektöründe çalışıyordum. Bu yüzden hem türkü yazmak hem üstelik çalışıp esin kabul etmek edisyon oluyor. Çalışırken aklıma mevrut dizeleri gömlek alıp akşam eve gelirken deftere geçirip koşuk haline getirmeye çalışıyordum. Bu süreç benim için sıradan mukavemetli geçti. Haddinden Fazla çok araştırı yapıp betik okudum. Şiir ayırmak benim için çokça muhteşem. Herkesin bu zevki tatmasını istiyorum. İnsanların özlük içine biriktirdiklerini kaleme dökmesi ayrı evire çevire oluyor. Türkü yazarken bu dünyadan kopuyorum ve bambaşka tıpkı dünyada sanki biricik varmışım gibi hissediyorum. Elan sonraları bir numara eserimizi pestil ve mutluyum. Bugün kitaplarım de elime ulaştı” dedi.

“Koşma yazmaya önceki başlarda günlük tutarık başladım”

Liseyi sarih öğretimden bitirdiğini söyleyen Kanat, “İçimde bayağı havas biriktirmiştim. Türkü yazmaya geçmiş başlarda günce kadar benzeri defter epilepsi başladım. Daha sonradan günlüğümü koşuk haline getirdim ve ayrımsız hocamız vardı ona gösterdim. Hocam çokça beğendiğini söyledi ve ‘sen yazmalısın’ dedi. Beş Altı şiirden sonra devamı geldi ve ayrımsız dönüş defterimi doldurduğumu anladım. Editörüm olan Sap Atal ile iletişime geçtik. Henüz sonraları iz evi ile görüştük. Bu zamanda yazmaya hala devam ediyordum ve editörüm ile gelişigüzel kâh şiirleri eledik” şeklinde konuştu.

“İnşaat sektörü bunaltıcı”

Hedefinin taze kesime edebiyatı sevdirmek olduğunu belirten Angıç, inşaatta zorlansa bile bu hedefinden hiçbir devir vazgeçmedi. Ozan Angıç, “Idrak Etmek bence bambaşka bir özdek. Özellikle geçmişteki ozan ve yazarlarımız olsun bunların yazdıklarını görmek, bambaşka hayatlara iflas etmek ve geçmişe gidip kullanmak çok sunturlu oluyor. Tezkere okuyunca kendimi o kitabın içindeymişim kabilinden hissediyorum. İnşaatta çalışmaktan etraf fazla çatlak ayıramıyorum. İsteyen bir âdem amacıyla iki işi ansızın götürmek haddinden fazla mahdut bir husus. Zorlukları üstelik var amma istekle yapıldığı sürece usanç insanın gözüne gelmiyor. İnşaat sektörü sıkıcı ama temas adam çalışmak zorunda ama bu durumdan memnunum” dedi.

Share: