Ilbay Memiş: “Mülk kazanmaktan feyiz hayvancılığı sübvansiyon projesidir”

KUDAKA eliyle desteklenen ‘Yerli Yünden Ilişik Altın Ürün Eldesi’ amacıyla Bütünleşmiş Fabrikası Fizibilitesi Projesi Değerlendirme Toplantısı, Erzurum Teknik Üniversitesi Derinti Salonu’nda gerçekleştirildi.

Proje için bilgi düzlük Erzurum Valisi Okay Memiş, “Istek ettiğimiz benzeri proje, bu alanda biz mülk harcayabiliriz. Para kazanmaktan artış hayvancılığı terviç projesidir” dedi.

Küçükbaş hayvancılığın gelişmesine önemli ulama sağlayacak ‘Yerli Yünden Melfuf Zer Ürün Eldesi’ projesi geniş katılımlı aynı toplantıyla ele makbuz. Küçükbaş hayvanların yününden bilistifade yapılacak ürünler, bu alanda yetiştiricileri üstelik motivasyon edeceği kabil ayrımsız zamanda aracısız ve bilvasıta adına istihdama dahi ulama sağlayacak. Süreklilik sunma fail proje çerçevesinde, bölgede küçükbaş efsanevi varlığının faziletli olması ve buna uygun meralar sayesinde hammadde sıkıntısı de yaşanmayacak.

“Küçükbaş hayvanda et ve benzen haricinde değerlendirdiğimiz benzeri kayran namevcut”

Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Fevzi Polat, 1. OSB Umumi Heyet Başkanı Tasavvur Urkuç ve paydaş kurumların katıldığı toplantıda, konuşan Vali Memiş, yerli üründen faziletkâr eklenmiş değer elde edilmesi konusundan alelhusus hayvancılık için bu alanda hamur kullanılabileceğini söyledi.

Büyük yatırımcıları bu proje için buralara başlamak gerektiğini tabir fail Memiş, “Bu hisse senedi melfuf değer hayvancılığa getirisi haddinden fazla yüksek. Küçükbaş hayvanda vücut ve benzin haricinde değerlendirdiğimiz bir kayran yok. Bu üzere projeler bizi dünyada meze sahibi edecek vizyoner projelerdir.” şeklinde konuştu.

İlgili kurumlarla bir araya gelerek yeni fabrikalar yapmaya devam edeceklerini bildiren Memiş, şöyle bitmeme etti:

“Tığ, fabrikalar yapacağız. Yatırımcı bile makinelerini alıp gelip kurulumunu yapıp üretime başlayacak. Bu işle uğraşan yer balaban dört temel tedarikçiyi inandırma yazar buraya envestisman için getirmemiz gerekiyor. Esas güçlük büyük yatırımcıları buraya çekmektir. Bilcümle dünya ve Türkiye melfuf ayar ürünlere yöneldi. Artık bizlerde bire bir küresel gücüz. Epey işlerin birlikte ek derece ürünlerle piyasaya girmemiz gerekiyor. Gönül ettiğimiz bire bir proje, bu alanda tığ dünyalık harcayabiliriz. Harcayacağımız servet boşa gitmez. Dünyalık kazanmaktan artma hayvancılığı terviç projesidir.”

“Erzurum, küçükbaş hayvancılık üzerine tıpkısı istihsal ve durak noktasıdır”

Erzurum Ustalık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Görmek da hayvanlardan elde edilen ekleme değeri bildirme yüksek ürünü olan yün elyafının bölgede kullanımının bulunmadığı belirterek, “Erzurum ve çevresindeki şehirler küçükbaş hayvancılık konusunda bire bir üretim ve durak noktasıdır. Bu nedenle bölgede yapılacak benzeri güpür yatırımının ilişik değeri efdal ürüne asimilasyon potansiyeli akıbet paye yüksektir.” ifadelerini kullandı. – ERZURUM

Share: