İklim dostu kampüsler oluşturulacak

Yükseköğretim Oturmuş (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, sürdürülebilir, erke mübarek, doğayla düzenli ve çevreye asgari düzeyde zarar veren üniversite kampüslerinin oluşturulmasını hedeflediklerini belirterek, “sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs dönüşümü” sürecinde üniversitelerin lazım finansman araçlarına erişimi konusunda düzentileme yürütüleceğini bildirdi.

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Beyaz Salon’bile düzenlenen “Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü” imza törenine katıldı.

Özvar, bakanlıklar ve Yükseköğretim Kurulu beyninde imzalanacak olan protokolün hayata geçmesi üzere bindi veren Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a teşekkürname etti.

Türkiye’nin kalkınma hedefleriyle ahenkli, geleceğin kampüslerini nesir etme hedefi olan üniversitelerin, öncelikle kendi kampüslerinde gerçekleştirecekleri uygulamalarla topluma sürdürülebilirlik üzerine kat sayı olma misyonunu dahi taşıdıklarını anlatım fail Özvar, sürdürülebilir ve iklim dostu kampüslerin oluşturulması konusunda serencam dönemde birçok üniversitenin dikkate derece çalışmaları ve bakanlıklarla yürüttükleri kuma projeler bulunduğunu aktardı.

Erol Özvar, Yükseköğretim Yerleşmiş olarak üniversiteler ile bakanlıklar arasındaki koordinasyonu temin etmek ve bu alanda elan aktif ve eli nimetli sonuçlara aksetmek üzere kolaylaştırıcı kurum oynamayı hedeflediklerini belirtti.

“Muvaffakiyetsiz Atılan Birimleri ve Akim Atılmış Hile Sistemleri kuruldu”

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları arama altına ahzetmek için düzenlenen Rate Atılmış Projesi kapsamında birçok üniversitenin bünyesinde Akim Atılan Birimleri ve Sıfır Atılan Yönetim Sistemleri’nin kurulduğunu anlatan Özvar, bu kapsamda üniversitelerde yapılan ara sıra çalışmaları özetledi.

Özvar, bu kapsamda atıkların ayrıştırılarak toplanması ve gabi dönüşümünün sağlanması, uzvi atıkların toplanıp işlenerek kompost gübresine dönüştürülmesi, kısık ve tıbbi atıkların toplanması, elektrikli ve elektronik atıklar ile metal ve ahşap hurdaların değişik toplanması, dirim bilimsel atılmış su arıtma tesisi kurulması ve baran sularının toplanması gibi çalışmaları eş gösterdi.

Üniversite kampüslerinde antrparantez doğal kaynaklardan enerji üretimi ve enerjinin tasarruflu kullanımına müteveccih bir nice aplikasyon başlatıldığını dile getiren Özvar, bunlar arasında yenilenebilir devir enerjisi uygulamaları, yemekhane organik atıklarından cümbüş enerjisi üretilmesi, erke tüketiminin minimize edilmesinde ve binaların güvenliğinin sağlanmasında beyinli yapı uygulamaları, binalarda sensörlü ışıklandırma, tasarruflu ampul, yapı yalıtımı ve ortam sıcaklığı kontrolü ile enerjiden artırım sağlanması kadar uygulamaların bulunduğunu anlattı.

Çalışmalar 10 pilot üniversitede başlatılacak

Erol Özvar, Sürdürülebilir ve İklim Dostu Yerleşke Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü ile Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının koordinasyonunda seçilen 10 pilot üniversitede ve sonrasında da umum üniversitelerde yürütülecek çalışmaları şöyle aktardı:

“Tören Düzeni ile sürdürülebilir, enerji mübarek, doğayla tınlamalı ve çevreye minimum düzeyde uymazlık veren kampüslerin oluşturulması, darülfünun kampüslerinde enerji verimliliği ve yenilenebilir erke uygulamaları artırılacak, bu alanda duyarlılık ve farkındalık oluşturulmasına müteveccih çalışmaların yürütülmesi amaçlanıyor.

Üniversitelerde, enerji kaynaklarının ve enerjinin bol ve etken kullanılması, israfın önlenmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının sağlanması ile erke maliyetinin bütçe üzerindeki yükünün hafifletilmesi, Liyakatsiz Atık uygulamalarının yaygınlaştırılması, çevrenin korunması, üniversitelerin sürdürülebilir ve abuhava dostu yerleşke dönüşümü sürecinde lazım finansman araçlarına erişimi üzerine desteklenmesi yönünde icraat yapılması hedefleniyor.”

İlk etapta, uçman uygulamanın başlayacağı üniversitelerin ODTÜ, İTÜ, Yıldız Maharet, Ege, Gazi, Karabük, Bartın, Van Yüzüncü Sene, Niğde Ömer Arı Demir ve Selçuk Üniversiteleri yerine belirlendiğini dile getiren Özvar, törene katılan darülfünun rektörlerine projeye verecekleri katkı üzere teşekkürname etti.

YÖK Başkanı Özvar, YÖK’ün KPSS soruşturması incelemesine ilgili istifham konusunda, Yükseköğretim Kurulunun mevzuattan kaynaklanan tıpkı yöre tetkik yükümlülüğünün tamamlandığını, YÖK Umumi Oturmuş’nda çalışmaların bittiğini, bu kapsamda gereğini yapacaklarını bildirdi.

Share: