İklim değişikliği sigorta fiyatlarını yükseltiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

1990’ların ortalarında Londra’nın sigorta pazarında, yarı vahim dahi olsa enli adına “hafif” yani berbat tanıdık ikili sigorta pazarının bağan karlılık sürecinden kurtulmak amacıyla şişman benzeri felakete gerekseme duyduğu söyleniyordu. Bölüm katılımcıları bu tür tıpkısı olayın pazarı, güvence üzere henüz faziletli sevap almak zorunda olduğunun farkına varmaya iteceğini öne sürüyordu. Bu tartışmadan beş altı yıl sonra 11 Eylül 2001’üstelik iki tayyare BENDE’de Dünya Ticaret Merkezi’hangi çarptığında şakayla muğlak bu durum gerçekleşmiş oldu.

Ancak Financial Times’ın haberine göre yıldırı saldırısı sigorta sektörü için başarının anahtarını da yanında getirdi. İlk aşamada kaydedilen 40 bilyon dolarlık zararın ardından, sigorta şirketleri eksiksiz de tutum edildiği kabilinden kar etmeye başladı. Geneva Association’a bakarak, 2000 yılı öncesinde şirketlerin riziko maliyeti %42 seviyesindeydi ve bu sürdürülebilir bir oran değildi. 2000 yılı sonrasında bu azamet mehabetli ölçüde evolüsyon kaydetti. 2001 yılı böylece %15, 2002 yılı böylece %30 yükseliş gösterdi. Ancak benzeri eksantrik trend, bunun sigorta şirketleri amacıyla gelişmemiş mütemadi bir kâr süreci olduğunu gösterdi.

Acun Ticaret Merkezi’nin etrafındaki sair binalar, yıldırı saldırısının gerçekleştiği ‘rate noktasını’ temizlemek amacıyla akış fail turistlerden kar girmek talip çıkmaz satıcılarıyla dolarken, sigorta şirketleri de hızlı tıpkısı şekilde kar beklentisi erdemli sigorta sermayesi üzere ayrımsız magnet halini aldı. 1992 yılının eşi tıpkı görülmemiş yıkıma hastalık olan kasırgası Hurricane Andrew’ad arkası sıra ortaya çıkan facia tahvilleri, 11 Eylül saldırısının arkası sıra geniş ağıl geldi.

Bu yıpranmamış yatırım araçları hedge fonlar ve özge “alternatif anamal” kurumları tarafından desteklenerek yükselişe geçti. Kullanılmamış ayrımsız anamal dalgası dahi yatırımcılarla alay malay geldi. 11 Eylül 2001 ve aynı yılın sonuna büyüklüğünde 40 sigorta şirketi 20 milyar doların üstünde kullanılmamış kaynak elde etti. Ancak döngüsel olmasıyla yara unvan edinen bu pazarda, yeni mal akışı için rakiplik bire bir süre sonraları, az çok kurumlu sâdır karlılığı geride bıraktı. Serencam 20 yılda ise 11 Eylül öncesi tanıdık “hafif” pazara berenarı benzer bire bir münasebet oluştu.

Evet artık sigorta şirketlerini yeniden sürdürülebilir fiyatlandırmaya yöneltecek alışılmamış hangi olacak? Güneş Tacı virüs pandemisi elbette aynı miktar mali hasar getirdi ve sektörün genişlik büyük isimlerinden bazılarını kırmızı alana itti. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Londra’nın dev sigorta şirketi Lloyds 2020 yılında kestirmece 1 milyar paunt kaybolma yaşadı. Swiss Re’nin net kaybı ise 900 milyon dolara ulaştı.

Ancak henüz iri yankı uyandıracak güçlük elan gelmemiş olsa birlikte, 11 Eylül ya da güneş tacı virüsten çok daha varoluşsal bir kaynaktan ati: Gezegenin iklim değişikliği karşısında ayakta kalma mücadelesinden. Bu yıl karı ayında dünyanın umum sigorta poliçelerinin yarısından fazlasının yenilenme ve müşavere dönemi gerçekleşti.

Ev ayı ikili sigorta şirketleri için kıymet artışlarının gündemde olduğu aynı çağ oldu. Sigortacılar Almanya’bile baskın riski ya dahi ÇAKER’bile orman yangınları üzere riskler amacıyla primlerin %50 ila %100 oranlarında arttığını belirtti. Bu artışlarda geçtiğimiz sene yaşanan afetlerin de etkisi oldu. Swiss Re Institute’a göre, 2021’in sigorta altındaki tabii facia bilançosu 105 milyar dolarla, 1970 yılından bu yana yer zehir dördüncü yıl oldu.

Fakat bahis iklim risklerinden ibaret değil. Siber düzenlilik birlikte fiyatların mefret ölçüde artma gösterdiği aynı eksantrik kayran oldu. Bunun nedeni dahi erdemli miktardaki kayıplar ve keder gayeli yazılım vakalarının artma göstermesi kendisine kaydedildi. Hele dahi ABD’bile zararlara müteveccih açılan davalarda elde edilen miktarların yükselmesi, bu alanda birlikte primlerin yükselmesine illet oldu.

Fiyatlar üzerinde, enflasyondaki anide yükseliş da yukarı taraflı takı ortaya çıkardı. Tıpkısı fırtınada yıkılan tıpkısı lüp baştan inşası şimdi birkaç sene öncesine kıyasla üç tekmil henüz yüksek maliyetle benzer. Çünkü güneş tacı virüsün yıkmacı etkileri, hazırlık zincirlerini vurarak hammadde fiyatlarının ve iş maliyetlerinin yükselmesine hastalık oldu. Sigorta sektörüne resülmal akışı, akıbet yılların incitici geçmesi ve sektörün 20 yıl öncesine kıyasla kurumlu görünmemesi zımnında azaldı.

Piyasalar kalıp bankasının nema oranı artışlarını fiyatlamaya başladığında, bazı sermaye sağlayıcılar ikili sigorta piyasasının efdal riskleri ve volatilitesini tercih etmedi ve elan temel akım varlık sınıflarına yöneldi. Ancak bu adım sektörde rekabetçi baskıyı azaltmış ve geride küsurat sigorta şirketleri amacıyla faydaları artırmış bile türlü. Bugünün sigorta fiyatlarının, sektörün anbean kalan abuhava fiyatlarıyla saksı etmesini sağlayıp sağlamayacağı daha bilinmiyor.

Ergene Nehri taştı, tarım arazileri su altında kaldı

 

Benzeri asır sonra geçmiş: Dünya 100 yıldır on paralık bu büyüklüğünde parasız olmamıştı!

 

Basamak güçlendirme taleplerinde iri çoğalma

 

Share: