Iğdır yerli haberleri: 7 Çatlak Üniversitesi Arsıulusal Türk Dünyası Sempozyumu’nda düzlük aldı

Türkiye Cumhuriyeti Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Türk Devletleri Teşkilatı’nın himayelerinde, Erzincan Binali Sebep Üniversitesi aksiyon birliğinde ve birçok paydaşın katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’nda Kilis 7 Açıklık Üniversitesi de paydaş olarak vadi aldı.

Düzenlenen törende çok sayıda darülfünun teşrikimesai ile 15 ayrımlı bölgeden, 300 âlim ve 2022 yılında on bin öğrencinin katılımıyla bitmeme eden, 7 Açıklık Üniversitesi koordinatörlüğü Prof. Dr. Mehmet Ulvi Yıldırım, yürütücülüğü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Aykuthan Ulusoy tarafından gerçekleştirilen Türk Dünyası Sayısal Yurttaşlık Projesi’nin yaş imza töreni de gerçekleştirildi. Tören Düzeni töreninde müşavere fail Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, bu sempozyumun tarihî anlamda heybetli tıpkısı kayran olan Erzincan’da düzenlenmesinin çokça manalı olduğunu; henüz önceki çevrimiçi planlı TUDVA Projesi’nin protokol töreninin birlikte bu toyda gerçekleştirilmesinin haddinden fazla kızıl olduğunu belirtti. Sempozyumda 7 Aralık Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Aykuthan Ulusoy bildiri sunumu gerçekleştirdi.

Sempozyumda, Türk Dünyası’nın geleceğinin tasavvuruna ilişkin haddinden fazla eke protokoller imzalandı. İmzalanan protokoller ile üniversitelerin Türk Devletler Teşkilatı’nın 2040 sağgörü belgesinde kayran alan tematik alanlardan arz az birine odaklanarak icraat gerçekleştirilmesi planlandı. Yetişek, halklar arası ilişkiler, iktisat, erke, ekin, görüşme, dil ve ruz, gençlik, spor, diaspora kadar birçok alanda üniversiteler eliyle hayallerin gerçekliğe dönüştürülmesi amacında projeler ve raporlar hazırlanacağı belirtildi. – KİLİS

Share: