Icra Vekili Varank, Antep Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde kurulan Uçman Ölçekli Şam Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı.

Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, tarımı ve üretimi munzam değere çevirmenin azık endüstrisinden geçtiğini söyledi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı adına sunturlu projelere imza attıklarını nâkil Varank, ” Avrupa Birliği’nden aldığımız desteklerle Türkiye’de tarımsal üretimi azık sanayisine, içecek endüstrisine dönüştürecek balaban benzeri proje yaptık. INNOFOOD kapsamında Kocaeli ve Gebze’bile TÜBİTAK kampüsünde Araştırma Geliştirme Laboratuvarı inşa ettik. Yeniden INNOFOOD projesi kapsamında Türkiye’nin değişik yerlerinde değişik üretim tesislerini yapıyoruz. Örneğin Giresun’da fındıkla ilgilendiren tıpkı altyapıyı kazandırdık. Gaziantep’te Antep fıstığının işlenmesi üzere tayyareci ayrımsız proje şehrimize kazandırdık.” dedi.

Tesisin bölgeye bile yardım sunacağını tabir fail Bakan Varank, şöyle konuştu:

“Bu yapı hangi işe yarayacak? Antep fıstığını akıllıca benzeri şekilde işlemek talip, sanayileştirmek isteyen farklı firmalarımız gelip burayı görüşme edecekler. Bu işin yeryüzü elhak ve verimlisi elbet yapılır, antep fıstığı teknolojilerinde dünya nerede gelip burada bunu inceleyecekler. Özlük işletmelerinde bunu uygulayacaklar. Bunun birlikte aşağılık ölçekli üretim yarmak talip üreticilerimize da biz buradan fason şeklinde hizmet vereceğiz. Kıtipiyoz üreticiler burada kavurmasını, işlemesini yapabilecekler. Avrupa Birliğiyle ortak desteklediğimiz 1,5 milyon avroluk tıpkısı hibeyi Gaziantep’e verdik. Böyle domuzuna bir tesisi birlikte yereldeki paydaşlarımızla birlikte şehrimize kazandırdık.”

Gıdanın haddinden fazla ciddi bire bir kayran olduğunu anlatan Nazır Varank, ati 100 yılda dünya siyasetini su, gıda ve enerjinin belirleyeceğine belen etti.

Bu 3 alanda da çokça korkulu icraat yaptıklarına vurgu yapan Varank, ” Karadeniz’da gazımızı keşfettik. Önümüzdeki seneden itibaren karayla buluşturacağız, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Elan mebzul ekincilik yapmakla ilişkin çok vahim çalışmalarımız var. Amma besin endüstrisinde birlikte aha Gaziantep’teyiz. Gaziantep’in en faal olduğu alanlardan benzeri tanesi, çokça çetin çalışmalarımız var. Suyla ilişkin çokça kısık çalışmalarımız var. Biz şehrimizi, ülkemizi kalkındırmaya devam edeceğiz. Buradaki antep fıstığı pilot işleme tesisi dahi şehrimize hem dahi bölgemize kandırıcı hayırlı olsun. Burası elden Gaziantep’e değil kasaba illere özellikle Şanlıurfa koyulmak amacıyla hizmet edecek. İnşallah buradan iyice neticeler alacağız. Endüstrimizi da dönüştüreceğiz.” diye konuştu.

Bakan Varank elan sonraları tören düzeni üyeleriyle açılışını yaptığı tesisi gezdi.

Açılışa, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delicesine, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Sebep, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ileri Uç Oyuncusu ve ilgililer katıldı.

Nazır Mustafa Varank elan sonradan Gaziantep Üniversitesi’nde kâin Parçacık Tesri ve Radyofarmasötik Istihsal Tesisi’ni ziyaret etti.

Share: