Icra Vekili Koca’dan ‘aşı kartı’ açıklaması: ”HES kodu dışında uygulaması yoktur”

Koronavirüs Selen Oturmuş, Esenlik Bakanı Fahrettin Âdem başkanlığında toplandı. Kurulun gündeminde, yüz yüze eğitim bilimi, küsurat vaka sayıları ve tedbirlerin uygulanması vardı.

“OKULLARIN YÜZ YÜZE EĞİTİME AÇIK KALACAĞINI İFADE EMREYLEMEK İSTERİM”

Vekil Kayırıcı, toplantı sonrası mukayyet izah yaptı.

5-17 gözyaşı aralığındaki çocukların aktif vakaların dörtte birini oluşturduğunu belirten Âdem, yüz yüze eğitime devam edeceklerini söyledi:

– Bu grubun cesim ölçüde aşı programında olmadığını dikkate aldığımızda çocuklarımızda tanıdık vakaların beklenen tıpkı genişlik olduğunu ikna etmek isterim. Buna karşın, bu yaş grubundaki çocuklarımızın hastaneye yatışında evet üstelik ağırbaşlı bakıma girişinde belirtik tıpkı artış olmamıştır. Kâin tabloda okula revan çocuklarımız virüs ile karşılaşsa de hastanede otama görmesi müstelzim bire bir buut ortaya çıkmamaktadır. Gelişigüzel kademede okulların yalınlık kalması için temas çeşit tedbiri alacağımızı ve okulların müstakil karşı karşıya eğitime engelsiz kalacağını gine inandırmak isterim.

“BAKANLIĞIMIZIN HES KODU DIŞINDA UYGULAMASI YOKTUR”

Icra Vekili Âdem, bakanlığın kullanılmamış dönemde aşılama kartı isteyeceği iddialarına de yanıt verdi:

“Bakanlığımızın yurt süresince HES kodu uygulaması dışında ayrımsız uygulaması yoktur. Bildiğiniz kabilinden birçok müesseseye girişte HES kodu uygulamamız bulunmaktadır. HES kodu ile methal yapılan yerlerde zorunlu arama riskli kişilerin dolaşımda olmamasını maksat almaktadır. Bunlar, enerjik hastalanmış evet bile etkin temaslı eşhas ile sınırlıdır.

HES kodu, kişilerin riskli evet üstelik çokça riskli olduğunu, faal rahatsız olup olmadığını, canlı temaslı olup olmadığını, akıbet 72 saat süresince PCR negatif olup olmadığını ve aşılı olup olmadığı bilgisini içermektedir. Gelgel ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir.”

“BU GİDİŞ CEMIYET BAĞIŞIKLIĞI SAĞLAMA HEDEFİMİZE YAYILMAK İÇİN SÜREYİ UZATMAKTADIR”

Mütezayit fenomen sayılarına birlikte dikkati calip Vekil Koca, aynı nöbet daha tedbirlere uyulması ve telkih çağrısında bulundu:

– Salgının seyrinde günce olay sayılarında akışmaz ayrımsız nakız var. Ancak bu durağanlık düşük hikâye sayılarında değil, günce 20 binin üzerindedir. Bu sayıyı alelacele aşağıya düşürecek iki ilke var. Bunlar müstacelen faziletkâr oranda aşılı hale katılmak ve tedbirlere uymaktır. Sonuç günlerde tedbirlerdeki kesiklik fenomen sayılarına direkt yansımaktadır. Bu azimet telkih ile topluluk bağışıklığı ölçü hedefimize duyulmak amacıyla süreyi uzatmaktadır.

– Bulunan tedbirlerden ve maskeden genişlik güdük sürede kurtulmanın yolu demin tedbirlere uymak ve maskesiz kalabalıklardan ırak durmaktır. Salgının önceki günlerinden bu yana uzunca bire bir süredir tedbirlere uyumu dile getirdiğimin farkındayım. Fakat önceden biricik korunma yolumuz tedbirlerdi. Zaman ise tedbirlerle gelişigüzel aşılama olmaktır. Sabreder ve vaka sayılarını hedeflenen şekilde düşürebilirsek maskesiz günlerimiz başlayacak. Sakat günlerimize daha erken yaklaşmak istiyorsak bugün tedbirlere henüz hasis uymalıyız.
 

Share: