Icra Vekili Karaismailoğlu: “Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu bir ortamda Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor.” dedi.

İstanbul Tecim Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürlüğünce çevrim içi düzenlenen “Kentsel Sistemler ve Ulaştırmanın Yeni Yüzyılı” antetli 2022-2023 Akademik Yılı Faziletli Lisans Programları Açılışı evvel dersine katılan Icra Vekili Karaismailoğlu, yatırımlar yapılırken kıvrak bir planlama gerektiğini, gani cazibe yapıldığında sonucun daha yararlı ve uygulanabilir olduğunu söyledi.

Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu aynı ortamda Türkiye’nin yatırımlarını artırarak sürdürdüğünün altını çizen Karaismailoğlu, bu işin olmazsa olmazının planlamadan geçtiğini belirtti.

Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O yüzden ulaşım plancılarına çokça şişman iş düşüyor. Üniversite hocalarımız ve planlamada yetişen arkadaşlarımızın görevleri haddinden fazla fazla. Vatandaşa yansıyan arazideki gelişmeler amma onun altında planlama sunu değerlisi ve kıymetlisi. O planlamalar sonucunda kâr maliyetlerde henüz kızıl işlemler çıkartabiliyorsunuz. Vekâlet adına yemeden içmeden eş ve angarya taşımıyoruz. Veri dahi taşıyoruz. Dünya nüfusunun yüzde 50’si kentsel alanlarda yaşamakta amma 2050 yılında veriler gösteriyor ki bu yüzde 70’e çıkacak ve acun ekonomisinin yüzde 90’dan fazlası kentsel alanlarda üretilecek. 2020-2050 yılları ortada ulaşıma yönelik talep palyatif sayısı ve kilometre cinsinden mecmu iki katına çıkma. Biz birlikte planlamalarımızı bu doğrultuda açmak zorundayız.

Yeni yavru mobilite bundan sonra olmazsa gayrimümkün ve bunlar hayatımızda artarak bitmeme edecek. Biz 2053’te Paris İklim Anlaşması’nda verdiğimiz taahhüt dolayısıyla başarısız tarh doğrultusunda planlamalarımızı yapıyoruz. Sunu çokça ilgilendiğimiz amal akıllı muvasala sistemleri. Uslu muvasala sistemlerinin dünyada sunu erken uygulanmaya başlandığı illerden tıpkısı tanesi İstanbul. Dünyada navigasyon sistemleri Google, Yandex kabil tek uygulama yokken 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cep Trafik diye niteleyerek benzeri aplikasyon çıkarmıştı. 1,5 milyonun üzerinde abonesi olan aynı sistemdi. Navigasyonu dünyada evvel başlatan belediyeydik. Başkaca şu anda çalışkan ama lazım yatırımlar yapılmadığı için çok kullanılmıyor.”

Bakan Karaismailoğlu, özerk araçların gelecek 10 yıl içerisinde varlığını bundan sonra göstereceğini anlattı.

Sıfır çıkarma hedeflerinin dünyada çokça konuşulduğuna dikkati çekici Karaismailoğlu, “Bundan Sonra dünyanın yer kocaman gündemlerinden ayrımsız tanesi muvaffakiyetsiz çıkarma. Burada de ulaşımdan kaynaklı sıfır çıkarma çokça yetişkin bir etmen. Muvasala sektörü özge sektörler arasında yüzde 16,2 ile arz çok çekicilik kirliliğine etken olan ikinci seksiyon.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, 17 ülkenin 2050 yılına kadar ulaşımda sıfır karbon emisyon hedefi koyduğunu anımsatarak, “2020 yılında dünyada elektrikli çevirgeç sayısı 11 milyon, 2025’te bu 85 milyona çıkacak. 2040 yılına geldiğimizde 540 milyona çıkacak. Elektrikli şalter trendi artarak devam edecek.” ifadesini kullandı.

“Türkiye 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye muvasala sağlıyor”

Türkiye’nin yıldız, cenup, şarki ve mağrip akslarının bütün ortasında aynı kesişme noktasında olduğuna bel eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, 67 talih, 1,6 milyar adam, 38 trilyon dolar diğer safi milli hasıla, 7 trilyon dolarlık tecim hacmine 4 saatlik uçuşla ulaşılan çokça eşsiz ayrımsız yerde. Avrasya’nın ortasındayız. ‘Avrasya’ya hakim olan dünyaya hakim olur’ diye şanlı ayrımsız çabuk var dünyada. Şu anda Çin’den Avrupa’ya yıllık 710 milyar dolar ticaret hacmi var. Bu ekseriyetle Türkiye üzerinden geçiyor. ‘Biz bu 710 milyar dolarlık ticaretten hangi kadar hisse alabiliriz?’ Bunun için politikalarımızı geliştiriyoruz. Türkiye’nin konumunun haddinden fazla heybetli olduğu ortaya çıkıyor.

Şu anda dünyada ticaret hacmi cemi 12 milyar titrem, 2030 yılında bu 25 milyar ton olacak. Ilımlı sıra bizim genişlik oylumlu hazinemiz. Orta koridorda ticaret hacmimizi yetiştirmek için politikalar geliştiriyoruz. Özellikle Rusya- Ukrayna Savaşı’ndan bilahare orta koridorun kıymeti çokça arttı. Şimal koridorda cenk öncesi yıllık 5 bin blok trenin yüzde 30’unu tığ ölçülü koridora almayı hedeflemiştik amma önümüzdeki yıllarda bu çok daha artacak. Bu orta koridorun kapasitesini yükseltmek üzere politikalar gerçekleştiriyoruz. Gerçekte Karadeniz’e kıyısı olan bütün ülkeler limanlarına yatırım yapıyor. Zira önümüzdeki yıllarda Karadeniz ticari göle dönüşecek. Biz da buna hazırlıklı görünmek üzere bulunan liman kapasitelerimizi geliştiriyoruz ve mevcut liman yatırımlarımızı yapıyoruz. Rize İyidere Geri Hizmet Limanı bunlardan tıpkı tanesi, Trabzon’daki kapasitenin geliştirilmesi. Yine Samsun Limanı özellikle Rusya savaşından sonraları özellikle Ro-Ro gemileri üzere para aktarımı noktası oldu. Tıpkısı üstelik Filyos Limanı ve Karasu Limanı çok nadir limanlardan tıpkı tanesi olacak.”

Ulaştırma altyapıları sayesinde bölgelerin altyapısı ve üretimine katkı sağladıklarını aktaran Karaismailoğlu, “Serencam 20 yıla bakarsanız, Vekillik olarak umum 183 bilyon dolarlık yatırım yaptık. Bu yatırımın yüzde 65’ini karaca yollarına ayırmıştık amma daha çok yapacağımız 2053’e büyüklüğünde olan yekpare 190 milyar dolarlık yatırımın içerisinde demir hat yüzde 65’e artık. Ondan sonraları kara yollarının tamamen sıfıra inmesi gibi değil amma yüzdelik 25-30’lara düşecek karaca yolları yatırımlarımız. Hele demir hat ağırlıklı yatırım dönemiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. O yüzden 13 bin 200 kilometre olan demir hat ağımızın tamamını yeniledik. Çabuk tren hatlarımız 1400 kilometreye kadar çıktı. Zaman üzere 8 ile vasıl hızlı katar ağımızı 52 ile çalmak üzere koskocaman icraat yaptık.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin feza serüveninin 1990 yılında başladığını dile getirerek, “Bugüne geldiğimizde çelimli gelişmeler oldu. 2021 yılında 2 çıngı bakir zürriyet uyduyu uzaya fırlatan bir Türkiye var çıktı dünyada. Türksat 4A, Türksat 5A ve Türksat 5B 2021 yılı içerisinde uzaya fırlatıldı. Bunlar 35 yıllık ömrü olan eskimemiş evlat uydular. Ayrıca bunlar ticari uydular, dünyaya bakım veriyorlar. Ticari olarak dirimsel alıyoruz tığ bu uydulardan.??????? Türksat 6A uydusunun üretimi Ankara’bile sağlandı. Ağız Ağıza yerli mühendislerimizle gelişigüzel. İnşallah 2023 yılı hedefimiz fırlatma amacıyla sözleşmelerimizi yaptık. Tekrar benzeri şekilde SpaceX aracılığıyla uzaya göndereceğiz.” diye konuştu.

“Türkiye nüfusunun yüzde 83’ü internet kullanıyor”

Dünya nüfusunun yüzde 65’inin, Türkiye nüfusunun ise yüzde 83’ünün genel ağ kullandığını, interneti bildirme çok kullanan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu bilinçle, değme sene küsurat kapasiteye yanıt vermek amacıyla fiber ve peyk yatırımlarımız devam ediyor. 5G koskocaman planlamalarımız beyninde. 5G alelhusus uran, medikal ve endüstride çok değişik ayrıcalıklar sağlayacak ve hızı az daha 100 katına çıkarabilecek kebir tıpkı uygulayım bilimi. Bunu evcil ve milli imkanlar ile fayrap etmek üzere hem özel sektörü destekliyoruz hem dahi Vekillik kendisine GSM şirketleriyle buna benzeri an önce salmak için 2023 yılı 5G amacıyla çokça kebir aynı yıl olacak.

2021 bakımından e-Devlet’in 56 milyon kullanıcısı var. Artık hayatımızın ayrımsız parçası oldu. Osmangazi Köprüsü’nden şu an 60 bine mümasil vesile geçiyor. Bunun alternatifi feribottu. Güreşçi Köprüsü açılmadan ilk 10-15 bin taşıma kapasitesi yoktu feribotların. Osmangazi Köprüsü olmasaydı bu trafiğin yüzdelik 70’i sağlanamayacaktı. 2016 yılında Osmangazi Köprüsü açılmadığı zaman kısıtlı vesile olmasına karşın feribottaki intikal ücretleri 31 dolardı. Biz elden şu anda 10 dolar alıyoruz güreşçi köprüsü geçişinden, vatandaşımız kıvançla kullanıyor. Antrparantez saatlerce süren geçiş çıktı 5 dakikaya düştü. İstanbul Hava Meydanı dahi kamu-özel iş birliği, hem yatırım hem da ayar açısından dünyanın muvaffakiyetli projelerinden birisi. Bura bile 70 milyon metrekare ayrımsız alanda, soylu erki değeri eksiklik olan ayrımsız alanda 10 bilyon avroluk benzeri yatırımla üretilmiş ve 25 yıllık amme- özel teşrikimesai yardımıyla toplamda 26 milyar avroluk, devletimize dirimlik sağlayacak, dünyanın yer eşsiz projelerinden benzeri tanesidir.”

Share: