Icra Vekili Çavuşoğlu’ndan, ABD’nin engelleyim kararına kaba tepki: Somut adımla yanıt verilecek

BENDE Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’ta Anadolu yönetimine yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdı. Washington’un arsıulusal cebe ticareti düzenlemeleri, 1 Teşrinievvel 2022’den itibaren geçerli olacak. Ancak Türkiye, müttefiki olduğunu sav fail BENDE’nin bu hamlesinden huzursuz. Dışişleri Bakanlığı, Ada’da tıpkısı silahlanma yarışının başlayacağını ve üstelik Şarki Akdeniz’deki barış ve istikrarın zarara uğrayacağını açıkladı.

“SOMUT ADIMLA YANIT VERECEĞİZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu birlikte konuya ilişkin yaptığı açıklamada anif ifadeler kullandı. Çavuşoğlu, “BENDE’nin bu kararına (GKRY’ye zırh ambargosunu kaldırması) konkre adımla yanit vereceğiz. Madem tırmanma istiyorsunuz Ada’da, biz birlikte gereğini yapacağız” ifadelerini kullandı.

ÇAKER’nin yıllardır Kıbrıs’ta benzeri angarya politikası izlediğini belirten Çavuşoğlu, serencam iki yıldır bu durumun değişerek KÖLE’nin imdi ağız ağıza Rum yanlısı olduğunu dile getirdi. Çavuşoğlu, “KEZ, yüzdelik beniz haksız olduğu halde Yunanistan’ın yanı sıra durmaya çalışıyor. Onlar üstelik sorunun çözümüne yardım sağlamıyor.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 40 BİN ASKERİMİZ VAR

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan da geri konuyla ilişkin bire bir istimara yaptı. Erdoğan, “Rum-Palikarya ikilisinin Maşrık Akdeniz’da sulh ve istikrarı gözdağı fail adımlarını görmezden mevrut, başkaca heveslendirme eden Amerika, bu adımıyla adada tıpkı birlikte silahlanma yarışına misil açacaktır” dedi. Türkiye’nin adada 40 bine mümasil askerinin olduğunu söyleyen Cumhur Reisi, “Orada bizim silah cephane komütatör gereç bu konularda da yağız albeni bahir bunlarla ilgili adımları atıyoruz” ifadelerini kullandı.Share: