İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilgilendiren videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Gündeş ayrımsız afet yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’bile var. Size zelzele yahut baskın olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, ama benzeri daha kimsenin ‘Nerede bu mehabet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, toplumsal iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Müstacel Genişlik Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünyada kıran riski genişlik efdal coğrafyalardan birinde yaşadıklarını belirten Soylu, güneş süresince depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve haddinden fazla büyük acılar yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan seçkin afette vatandaşlarımız yakın ve benzeri o kadar de ateş tıpkısı istifham sordu, nerede bu cesamet?” ifadesini kullanan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Bu istifham, kıyamet yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin kıran geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun baskın felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin dominant afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın baskın afeti, Adana, Sazak, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu sene yaşanan orman yangınları, hepsinde ululuk oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bilcümle kurumları ve kuruluşları, tüm bakanlıklar, sivil topluluk kuruluşları, Kızılay, polis, jandarma, Şevket Akarsu İşleri, karayolları, Kasaba Şehircilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İl Hususi İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, hiçbir karışıklık ve tek teehhür yaşanmadan çap oradaydı.”

2020 Elazığ depremine takkadak 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini nâkil Soylu, “35 bine mümasil otağ gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini çok personel, 1500’e mail araçla bütün birlikte oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Sazak yangınına 726 personel, tıpkısı zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik”

Mağrip Karadeniz baskın felaketine 1500’e yakın açar, 12 bine mail personel, 26 helikopter, korvet, 14 deniz boyu düzenlilik botuyla müdahale edildiğini hatırlatan Soylu, Adana orman yangınında ise hoppadak 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, hareket makineleri gine 10 bine yakın personel, bine mümasil dil ve itfaiye aracı araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın yanı sıra oldu” bilgisini de paylaşan Nazır Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize yeğin afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Yine binlerce personel gene 1500’e mail araçla afete engelleme ettik. Bilcümle bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 kat hamam yemek çıkarmaya kadar takatli haddinden fazla cıvıltı yaparken tek karambol, fehamet namına tek ürkü yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi şayet bire bir köy yerleşme durumunda cıvıltı yoksa oraya helikopterle jeneratör indirdik, günce derman, aldatmak, azık getirdik. Yeri geldi kıyı güvenlik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi keçe hangi battaniye ne soba ne ATLATMAK hangi üst, vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği tek afette Tanrı’a çok şükür ‘Nerede bu çap?’ cümlesini hiç duymadık. Onun namına yegâne tıpkısı umum duyduk, Tanrı devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya bittabi geldik?”

“Tamam bu noktaya lacerem geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Soylu, 2009’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, afet yönetiminde yadırgatıcı bire bir strateji oluşturduklarını vurgulayan Soylu, “Çabucak enkazdan hayat yetişmek değil, kıran öncesi, kıyamet andaç ve kıyamet sonrası iyileştirme olarak totaliter tıpkısı kıran yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıran öncesi hazırlık üzere enerjik kampanyalar yaptıklarını belirten Soylu, 2020’nin kıran tedbir yılı olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, geçen yılı de facia eğitim bilimi yılı zar ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye kıyamet farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise tatbikat yılı kendisine ilan ettiklerini bildiren Vekil Aristokrat, 51 bini ekol tatbikatı olmak için 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Kış Tatbikatı, Trabzon’dahi dominant ve çılgın tatbikatı, Antalya’dahi orman yangını tatbikatı, Kütahya’bile eroin tatbikatı, İstanbul Kağıthane’birlikte zelzele tatbikatı ve bir nice eskimemiş tatbikatı bu sene ortamında gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Aristokrat, kasım kocaoğlan için bile “Türkiye Sarsıntı Ajanda Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çok hususi bire bir akademik mücahede gerçekleştirdiklerini anlatan Aristokrat, 81 ilin parçalanmamış risklerini gözeterek, seçme ilde riziko azaltma planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu aracılığıyla uygulayıcılarla, üniversitelerle ve yerli yönetimlerle hep alay malay gerçekleştirdiklerinin altını çizen Aristokrat, demincek dahi bu planların izleme ve değerlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Mavera yandan kıran müdahale kapsamında üstelik mehabetli çalışmaları olduğunu tamlayan Soylu, seçkin şeyden ilk Türkiye Kıyamet Müdahale Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sürekli adına güncellediklerini vurguladı.

Son 3 yıldaki tüm afetlere bu plan çerçevesinde müdahale ettiklerini ve hiçbir dava yaşamadıklarını rapor eden Soylu, Türkiye Kıyamet Engelleme Planıyla amme ve sivil toplumun hep gücünün, afet takkadak yegâne aynı gövde üzere neva ortamında çalıştığını söyledi.

“Gönüllü sayısı 562 bine ulaştı”

Öte yandan, AFAD Gönüllülük sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını söyleyen Aristokrat, “Bire Bir ayrıksı yeniliğimiz taharri istirdat ekipleri ile ilgilendiren. Bu ekiplere terbiye verilip AFAD çatısı altında değme biri akredite edildi. Halen Türkiye’üstelik akreditasyon almış arama kurtarma ekibi sayısı 61. Polisimizin KILIKLI taharri istirdat, jandarmamızın Cingöz Taharri Istirdat timleri var.” diye konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 el müdürlüğünde 27 lojistik, 54 de destek deposu bulunduğunun altını çizen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde gelişim makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı gibi buralardaki malzemeleri anlaşılan periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü namına birlikte facia sonrası düzeltme çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, çadır kentler hızla onların yerini düzlük afetzedelere birinci yılında evlerini konfirmasyon etmeye başlıyoruz. Afetlerin hızlı hızlı ardından nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri gecikmeden gerçekleştiriliyor. Serencam 3 yıldaki cuşuhuruş ve sellerden ufuk hep 617 milyon liralık hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi arkalama, katabolizma ve kriz tahammül için 98 milyon ve direniş duvarları amacıyla hakikaten şanlı harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 skor kıyamet konutunun inşaatına başladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun doğruluk sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Facia Riziko Tenzil Planı (TARAP), Türkiye Afet Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Kıyamet Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 tasrif çerçevesinde atıyoruz ve son alıyoruz. Bunun birlikte vatandaşlarımıza dokunan AFAD duraksız üzere uygulamalarımız, afet yönetimini kolaylaştıran AYDES kabilinden sayısal zir yapılarımız var. Çağcıl tıpkısı kıyamet yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’da var. Size yer sarsıntısı yahut dominant olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, amma tıpkısı elan kimsenin ‘Nerede bu heybet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: