İçişleri Bakanı Aristokrat, Van’da Düzenlilik Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı karışma girmek üzere, gine Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Yurt zarfında toplam nüsha 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Il Yüce Ciddi Derinti Salonu’nda planlı “Van, Hakkari, Şırnak ve Dert Düzenlilik Toplantısı”na katılan Soylu, elan ilk Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Dert’nın, yıldırı örgütünün yüzde 90’ın üzerinde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Güz ve şita operasyonlarında şüphesiz bire bir biçimci ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız lazım? Kırsaldaki mantığımız hangi olacak? Bunları hep beraber danışma edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Soylu, şunları dile getirdi:

“Şöyle ayrımsız tabloyu söyleyebilirim: Terör örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Terör örgütü tarihinde hakeza tıpkısı tabloyla, terörle mücadele tarihimizde böyle benzeri tabloyla ilk defa karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı karışma olmak amacıyla, yeniden Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Ensiz ortamında mecmu benzer 120’nin altındadır. Biz bunun için aynı aradayız. 2022 yılında yapılan icraat cihetiyle tüm arkadaşlarımızı, güvenlik güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve duyum birimlerimizin tamamını tebrik kartı ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Aristokrat, teröristleri atıl ağıl deklare etmek üzere Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kazan Vadisi’nde başlatılan operasyonda şanlı tıpkısı cephaneliğin ele geçirildiğini anlatım etti.

Daha önce Kato Dağı’nda üstelik bir nice cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Aristokrat, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler birçok mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan, doçka, iki makineli, 88 ahali bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, bir nice cephane ve patlayıcı özellik ile amade düzenek ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve asayiş güçlerimizin faik fedakarlığının aynı sonucudur. Yıldırı örgütünün yüz yüze kaldığı durumu izah etmek üzere söylüyorum, bunu mecmu Türkiye’ye söylüyorum: Az içre şu asıl büyüklüğünde yakaladığımız sunma balaban cephaneliklerden biri burası, karışık perişan yakalayıp bir araya getirdiğimiz çok, benzeri arada, bu büyüklüğünde cephanenin içinde aynı herif tutulmaz mı ya? Bu, terör örgütünün yüz yüze kaldığı teyit durumunun akıbet halidir. Aynı iflas durumuyla alın karşıyalar. Kimesne yıldırı örgütünden imdat ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve kül asayiş güçlerimizin hudut dışı yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Bir tek çareleri var, doğrulama olmaları lazım. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Metal rotası değişti”

Bu sene dağların az daha tamamının fellik fellik arandığını, 725 in ve sığınakta hem eşya malzemeleri hem da zırh ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Soylu, kandırma çalışmaları kapsamında 83 teşekkül mensubunun adalete tasdik edildiğini kaydetti.

Yıldırı örgütünün, tarihinin bildirme düşük katılımıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Soylu, “Benzeri, sosyal kendisine destek bulamamalarından kontekst birbirlerine düşmüş durumdalar. İki, özellikle örgütten firarlar, kaçaklar dolayısıyla birbirlerine sakıt durumdalar. Üç, daha dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün kendi içindeki telsiz haberleşmesi 35’i geçmiş değil yani teşekkül zat zarfında haberleşemiyor. Bildirme asıl problemlerinden biri dahi tamam anlamıyla budur. Bire Bir yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne arz düşük katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün yer koskocaman finans kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko yıldırı operasyonlarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Soylu, geçkin 11,5 milyon hakikat kenevir, 1 milyon 185 bin cins genetiği değişkin kötü, 2 titrem 57 kilo tütün ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların hepsi esrar geliri kendisine yıldırı örgütüne gidecekti. Toplam olarak 91 milyon ana kendir, 5 milyon temel skunk, 10,5 ton esrar ele geçirildi. Bunun 2 ton 57 kilogramı geçmiş ele geçirildi. Vaktiyle uyuşturucunun yüzde 70’i Türkiye’nin batısında, yüzdelik 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller birlikte Van, Hakkari ve Ağrı. Sahaya anca aynı bilge olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan gizlice giren uyuşturucuyla ilişkin yüzde 73’ü bu üç vilayette ancak yüzde 27’si batı ve gayrı vilayetlerde uğramış oldu. Bu, hangi son getirdi? Bunu kül kamuoyumuza, milletimize nakletmek isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Eksen duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Soylu, çizik duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi bitmeme ediyor, 135 kilometresi şu zaman tenkis aşamasında.” diyen Aristokrat, şöyle konuştu:

“Tanrı felek ederse Cumhuriyet’imizin birinci asrı bitmeden, 29 Ekim 2023 gelmeden hele esrar, terör ve kaçakçılık konularında yıllardan beri aktarım sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre asayiş duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu an 1055’i bitmiş durumda. 988 kilometrelik ışıklandırma sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi bitmeme ediyor. Aynı zamanda 341 elektro optik kulesini tamamladık. Mecmu bunları Cumhuriyet’imizin birinci asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden cingöz olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Yıldırıcı, cephane, organize kaçakçılık, esrar aktarımlarını ve bildirme koca meselelerden biri olan muhacir kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler sebebiyle muhacir kaçakçılarının, gizliden gizliye göçmenlerin bu yolları kullanmasını güzeşte yıldan bu yıla azalttık.”

Geçen yıla bakarak bu sene sınırlarda engelledikleri çaktırmadan göçmenlerin sayısının yüzde 35 azaldığına dikkati çekici Aristokrat, “Bu, şu demektir: Doğudaki muhacir baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 çaktırmadan göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzde 35 azalarak. Son 5 yılda 2 milyon 668 bin sinsice göçmenin hem maşrık hem üstelik cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Güzeşte sene 122 bin engellenirken bu yıl 78 bin engellenmiş oldu. Çizgi duvarlarıyla, sınırdaki entegre asayiş sistemiyle, umum asayiş birimlerimizin kendi alanlarında aldığı ağır tedbirlerle tarihin yeryüzü şişman göç sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki güvenlik olaylarını dahi değerlendiren Aristokrat, “Önceki yılla kıyaslandığında kentte asayiş olaylarında yüzde 9’luk benzeri azalma söz konusu. Nüfusun artışı göz önünde bulundurulduğunda bunu sağlamanın yalınç tıpkısı hareket olmadığını bildirmek gerekir. Dünyalık varlığına cebin işlenen suçlarda yüzde 3, evden hırsızlıkta yüzde 35 oranında azalış bahis konusu. Bu, balaban aynı muvaffakiyet. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı kutlama ediyorum.” dedi.

Kulaklı Vadisi Konak Yaylası kırsalında terör örgütünün asıl zırh ve cephane deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Icra Vekili Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Bitirmiş Genel Komutanı Orgeneral Arif Pahal, Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Saz Şairi Balcı, Hakkari Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Âlim, Dert Valisi Osman Varol, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Denizköpüğü, Van Uyanık Güvenlik Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Van İl Bitirmiş Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, Van Inanma Müdürü Atanur Görgülü, Hakkari İl Uyanık Komutanı Korgeneral Ateşli Hâkim, Hakkari Emniyet Müdürü Namazlar Mete Kaynak, Balkı İl Açıkgöz Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, Balkı Emniyet Müdürü Nihat Ilgi, Şırnak İl Uyanık Komutanı Albay Garaz Bozkurt, Şırnak Inanma Başöğretmen Vekili İbrahim Çıldır, vali yardımcıları, İçişleri Bakanlığına tutkun çekicilik ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: