İçinde ukde mütezayit boksa antrenör yerine dönüp dezavantajlı çocuklara sporu sevdirdi

Yalova’nın Armutlu ilçesinde belediyenin yumruk oyunu takımını işveren antrenör Cafer Özbey, hem spora ilişki duyanları hem da dezavantajlı çocuk ve gençleri yetiştirerek liyakatli olmaları üzere savaşım veriyor.

Armutlu Belediyespor Kulübü Yumruk Oyunu Takımı’nın antrenörlüğünü işleyen 63 yaşındaki Özbey, toyluk yıllarında tanıştığı boksu mütenevvi nedenlerle bırakmak zorunda kaldı.

Bir kerem kurumunda ayrıntılı yıllar fariza yaptıktan bilahare emekliye ayrılan Özbey, gençlik yıllarından ortamında ukde kalan spora kalın kafalı dönmeye değişmeyen verdi.

Türkiye Boks Federasyonunun çalıştırıcılık kurslarına anbean üçüncü derece antrenörlük belgesini kayran Özbey, 2011 yılında Armutlu Belediyesi bünyesindeki yumruk oyunu takımına fahri antrenör oldu.

İlçede haddinden fazla sayıda çocuğa ve gence boksu sevdiren Özbey’in yetiştirdiği sporculardan bazıları Türkiye üçüncülüğü, toprak ve il şampiyonluğu derecelerini kazandı.

Özbey bu süreçte dezavantajlı çocuklara üstelik yumruk oyunu öğretti. 11 yılda toplumsal hayata kazandırdığı 20 çocuktan memleket ve nahiye birincileri çıkaran Özbey’in antrenörlüğünü yaptığı takımda 15’i kız 63 sporcu bulunuyor.

Minikler, yıldızlar ve çoluk çocuk kategorilerinde Türkiye şampiyonluğunu hedefleyen Özbey ve sporcuları, Armutlu Belediyesine ilgilendiren tesislerde antrenmanlarını sürdürüyor.

Cafer Özbey, AA muhabirine, çocuklara ve gençlere sporu sevdirmek için çabaladığını söyledi.

Dezavantajlı bireylerin topluma kazandırılmasının önemine dikkati çeken Özbey, şöyle konuştu:

“İlçede torunlar er yaşta tıpkı takım alışkanlıklara ulaşıyorlar. O zümre alışkanlıklara ulaşmamaları için tığ ekstrem benzeri himmet gösteriyoruz. Çocukların illa sporla tanışması gerekiyor. Bu boks tevessül etmek zorunda değil. Tığ çocuklar uyuşturucu, sigara veya etanol kabilinden bir takım şeylere bulaşmadan boksla buluşturalım istedik ve o açar ile tıpkı nebze üstelik olsa liyakatli olduk. Çünkü bu kabil haddinden fazla sayıda sporcularımız var. Yani bala bütün bataklıktayken alıp getirdik ve burada yumruk oyuncusu yaptık, bir sürü madalya aldılar. Demincek anneleri, babaları, okuldaki müdürleri da mutlu.”

Öğrenciler başarıdan emin

Liseye giden 9. dershane öğrencisi Turgut Küçükkaplan (14) yumruk oyunu eden biraz arkadaşına özenerek ayrımsız yol büyütmek için kulübe geldiğini anlattı.

Kulüpte iki yıldır boksa bitmeme ettiğini nâkil Küçükkaplan, “Sokağın çok kalıntı olduğunu fark ettim. Bura hoşuma gidince ego üstelik başladım. Haddinden Fazla mutluyum. Türkiye şampiyonasına gideceğim. Kazanacağıma birlikte eminim. Cafer hocam kadar ayrımsız hoca var arkamda. Allah’ın izniyle gidip alacağız.” ifadelerini kullandı.

Ortaokul 8. sınıf öğrencisi Sadullah Dağhan (12), çocuklara ve gençlere keder alışkanlıklardan uzak durmalarını spora yönelmelerini kaynak ederek, “Spor beni kurtardı, onları da kurtarsın.” dedi.

Armutlu Şehremini Mustafa Tokat ise kulüpte görevli antrenörlerin kendilerine korkulu verdiğini ve onların desteğiyle hizmet ettiklerini belirtti.

Çocukların sporla iç içe olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Tokat, şunları kaydetti:

“Bizim çocuklarımız bunlar. Sokaktan hangi kadar bala alabilirsek, apotr olabilirsek, onlardan şampiyon yetiştirebilirsek bize ayrı bir öz saygı, hava veriyor. Hocalarımızı, çocuklarımızı kutluyorum. Armutlu için değeri çokça fazla. Biz baştan itibaren hocalarımızın yanındayız. Güvene dair gidiyoruz. Tabii hesaplı şartlarda yapabildiğimiz, gücümüzün yettiği kadar hocalarımız hangi isterse yapmaya çalışıyoruz. Armutlu’dan niçin şampiyonlar çıkmasın? Ego şampiyon çıkacağına inanıyorum. Tığ sonuna kadar gideceğiz. Görevimin başında olduğum sürece yardımcı olmaya bitmeme edeceğiz. Hocalarımızla mutlak Türkiye şampiyonu olacağız, almak zorundayız. Bu çocuklarımıza da sonuna büyüklüğünde güveniyorum.”

Share: