Ian fırtınası Florida’daki yıkımdan bilahare Carolina ve Virginia eyaletlerine ilerliyor

ABD’nin şarki kıyısındaki Florida eyaletini vuran ve zaman itibariyle 19 kişinin ölümüne neden olan Ian fırtınasının serencam yıllarda ABD’yi vuran sunu cıvıl cıvıl fırtınalardan biri olduğu tabir edildi. Florida’da kıyılarındaki iskân yerleri dalgalarla mevrut baskın felaketinin yaralarını sarmaya çalışırken yetkililer, Ian fırtınasının bugün itibariyle Şimal ve Cenup Carolina ile Virginia eyaletlerinin kıyı bölgesine akıllıca ilerlediğini belirtti.

ABD’da sabık Çarşamba haset öğleden sonraları Saf 4 şiddetinde güneybatı Florida’da karaya vuran sıkıntı dolayısıyla yer bir iki 19 kişinin öldüğü anlatım edildi. Ölü sayısının artabileceğini belirten yetkililer, Florida yarımadasını geçe tropik bir fırtınaya dönüşen Ian fırtınasının, Kuzey ve Cenup Carolina ile Virginia eyaletlerinin kıran bölgesine doğru ilerlediği üstüne uyardı.

FIRTINA SONRASI KOPAN ELEKTRİK KABLOLARI TEHLİKE ARZ EDİYORFlorida eyaletinde hele lep şeridinde tehlikeli yağışlar ve sert rüzgar sebebiyle denizden gelen dalgalar, iskân yerlerinde sere hastalık oldu. Birçok güreşçi köprüsü ve yolun hasar görmesi cihetiyle ulaşımın kâh bölgelerde kesildiği ve toprak sakinlerinin evlerini boşaltma edemediği anlatım edildi. Eyalet Ivedi Boyut yetkilileri evlerini boşaltma edemeyen 500 kişinin kurtarıldığını, Florida Valisi Ron birlikte Santis ise yıkılan ağaçların, selin ve kopan zindelik kablolarının tehlike en ettiğini vurgulayarak halkın evlerine gezmek için tez etmemesini istedi. ABD’nin erke altyapısını töz zamanlı namına izleme eden PowerOutage, Florida’da 2 milyon 66 bin kişinin cümbüş kesintisi yaşadığını açıkladı.

Share: