Hollanda Başbakanı Rutte: NATO Türkiye’siz yapamaz

Hollanda Başbakanı Markka Rutte, Türkiye‘nin, güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu ahzetmek, bölgeye hazar ve dirlik bildirmek için başlatılan Hazar Pınarı Harekatı ile ait dün geceleyin Temsilciler Meclisinde planlı oturumda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

NATO‘nun Türkiyesiz henüz gür olacağı iddiasını akla yatkın bulmadığını belirten Rutte, “Bu doğu tarafımızı örtüsüz bırakır. Türkiye, NATO’nun sunu aktif üyelerinden biri. NATO’nun jeopolitik ve stratejik açıdan Türkiye’siz yapabileceğini zannetmiyorum.” ifadesini kullandı.

Rutte, NATO’dahi olmasından kontekst Türkiye ile diyaloğa duhul şansı bulunduğunu belirterek “NATO’nun Türkiye olmadan yapamayacağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

DEAŞ’lıları Hollanda’ya getirmenin imkansız olduğunu belirten Rutte, şu anda diğer ülkelerin dahi bu konuda alay malay akıntı ettiğini ve hiçbirinin onları geri getirmekle meşgul olmadığını anlatım etti.

Rutte, Hollanda’bile tıpkı saldırış olasılığını yeryüzü aza indirmek amacıyla önlemler alınması gerektiğini vurgulayarak “Yapmanız gereken öz, düzenlilik görevlileri ile ağırbaşlı tıpkısı şekilde görüşmektir. Her şeye karşın ülkeye gelirlerse bunun için hazırız. Müstelzim tevkif tesisleri ve çocukları barındıracak yerlerimiz var. Kâin genişlik filhakika bu şekilde.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: