Hdp’li Muazzez Orhan Işık Icra Vekili Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Saylav Aziz Orhan Işık, son ayrımsız haftada Ankara’dahi beyaz zehir işçisi Ömer Nev, Gaziantep’te inşaat işçisi Yüce Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’dahi inşaat işçisi Erhan Kurt, İstanbul’dahi hastanede düzenlilik görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide kaptan olan Yır Balcı, Sakarya’üstelik bir firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Kısım, Konya’birlikte inşaat işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de yapım işçisi Emrah Aslan, Bursa’birlikte Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Mücahede ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Saylav Eren Orhan Işık işçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Mücahede ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler saha aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE BAKARAK 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE SUNU BIR IKI 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de muktezi inhibitör tedbirler alınmadığında hareket cinayetleri sistematik bir şekilde bitmeme etmektedir. Seçkin sene yer bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve değişik gâh kaynaklardan derlediği verilere bakarak 2021 yılında hareket cinayetlerinde sunu beş alti 2.170 iştirakçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının evvel sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde temelli, inhibütör tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına göre 2013 yılından bu yana 18.280’den fazla iştirakçi, lüzumlu önlemler alınmayan hareket cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Hele ekincilik ve yapım sektörlerinde anahtar dışılık nedeniyle hisse senedi cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, hisse senedi kazası ve patika hastalığı geçirenlere ilişik verilerin kaydı evet tutulmamaktadır evet de kem tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRMEKTEDİR”

16 Eylül 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında çalışan işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Ölmez-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı işçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı iştirakçi Şafak Polat da 20 yaşındaydı. Son bir haftada Adana’da orman işçisi Umut Durakçı, Kastamonu’bile inşaat işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’de yapım işçisi Mustafa Tığ, Samsun’de otel etkin Mustafa Şeker, Malatya’üstelik inşaatta müteharrik Fatih Kızılkaya, Sevinçli Gündoğan ve Mehmet Kavara, Ankara’birlikte Eroin işçisi Ömer Çeşit, Gaziantep’te inşaat işçisi Ali Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’de inşaat işçisi Erhan Kurt, İstanbul’dahi hastanede güvenlik görevlisi olan Çakır Okudan, gemide kabadayı olan Şiir Balcı, Sakarya’dahi aynı firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Bölük, Konya’birlikte inşaat işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de inşaat işçisi Emrah Arslan, Bursa’dahi Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında aheste yaralanan, sürekli tıpkısı şekilde sakat olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ölüm getirmektedir.”

Bakan Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari yolu üstünde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Polat’ın ölümü için ölçülü bire bir anket kâin mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe mecbur ahiret yolculuğu sayısı’ birçok olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine bakarak dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve eşey dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe kapalı kazalarla sakat olan birey sayısı’ kaç olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hareket kazaları ve maruz kaldıkları patika hastalıklarına ilgili Bakanlığınızın tıpkı bilgelik derlemesi yahut raporu bulunan mudur? 2011-2022 yılları arasında Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin uyruk, cinsiyet, gözyaşı üzere göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik zımnında yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği olarak yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruhsal, iktisadi ve toplumsal destekler nelerdir?”

Share: