HDP’den PKK’ya paravana açıklama

Yangınları iklim krizine bağladı, yıldırı gerçeğini yaymaca kutuplaştırma diyerek niteledi. Yıldırı partisi HDP PKK‘yı istirdat gayretine girişti.

Türkiye PKK’nın cuşiş saldırıları ile mücadele ederken, yıldırı örgütünün uzantısı HDP’den bir izah geldi. Partinin Ekoloji Komisyonundan yapılan açıklamada hükümete müteveccih “yönetememezlik” ithamları kayran aldı.

“Yaklaşmakta olan ekolojik felakete ve abuhava krizine karşı hayata tutunma sebebimiz olan ormanlarımız ve akarsu varlıklarımız rant odaklı iktidar yakını sermayenin çıkarları amacıyla kurban edilmiştir. Yaşamı savunan köylüler, ekolojistler, malumat insanları ve gazeteciler kriminalize edilerek sorunun karartılması sağlanmış ve ekolojik varlıklarımızın sömürüsüne, bulunmayan oluşuna kat açılmıştır.”

HDP, halkın PKK’nın yangınların ardında olduğunu görmesini birlikte “iftira” ve “propaganda” kendisine nitelendirdi. PKK’nın uzantısı Coşkun Çocukları’nın itiraflarını ise HDP görmezden geldi.

Halkların Demokratik Partisi Ekoloji Komisyonu adına defalarca iklim krizinin seller, ısıdam dalgaları, kuraklık ve orman yangınları namına kendisini gösterdiğine dair uyarılarda bulunduk. Ancak bu tembihler, kurulan menfaat düzenini koruma namına “terör” iftiralarıyla bastırıldı. Topluluk azılı propagandalarla kutuplaştırıldı; ilmî gerçeklerden, aklıselimden, kardeşlikten, hoşgörüden ve gelişigüzel gönül ümidinden koparıldı.”

HDP, yangınlardan hükümeti mesul tuttu. HDP, Ekincilik ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli‘ye müteveccih dahi ormanların yanmasına izin ettiği iftirasında bulundu.

Share: