Hazar Pınarı Harekatı’na tekmil bindi! “Tek kavim bir tane medya 6 oran”

İlham Aliyev’mağara familya sahipliğinde, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Reisicumhur Sooronbay Ceenbekov ve Özbekistan Reisicumhur Heybet Mirziyoyev ile rasatçı unsur Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban, organ olmasa birlikte etkinliklere katılan Türkmenistan Başvekil Yardımcısı Pürli Agamuradov’ın üstelik amade bulunduğu Türk Konseyi zirvesinde Toptan Gazeteciler Konseyi (KGK) üyeleri üstelik amade bulundu.

Türk Konseyi zirvesinde, Türkiye’nin Hazar Pınarı Harekâtı’nın terörizmle mücadeleye, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasına, Suriyelilerin teröristlerin zulmünden kurtarılmasına ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ana vatanlarına sakıncasız ve gönüllü köylü dönüşleri için şartların oluşturulmasına katkıda bulunacağına olan düş ve akide bildirme edildi.

Global Gazeteciler Konseyi (KGK) üyeleri adına 4 dönme müddet ile misafir olduğumuz, bacanak ve ahi ülke Azerbaycan’ın balaban önderi Haydar Aliyev’in açtığı yolda ilerlediğini ve herhangi bir sabık bölüm bulunduğu coğrafya ve ulusalararası platformda koca ayrımsız oyuncu haline geldiğini gördük. Herhangi Bir iki devlet lider ve vatandaşları yoluyla ‘Benzeri budun iki ululuk’ anlayışının, Türk Konseyinin serencam toplantısında bu nöbet, ‘Bir millet 6 cesamet’e dönüşmesinin adımlarının atılmasının toprak coğrafyasına eke katkılar sağlayacağını balaban bir memnuniyetle gözlemledik.
Matbuat Şurası ile KGK tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantının açılışına katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Uca Hasanov, günümüzde medyaların ülkelerin tanıtılmasında heybetli tıpkısı gösteriş oynadığını söyledi. Hasanov, iki ülke medyasının ulusalararası alanda kopuntu görevi yapması gerektiğini vurgulayarak, “Ülkemizin topraklarının yüzdelik 20’sinin işgali konusundaki hakikat mücadelemizin Dünyaya anlatılmasında cömert Türk medyasından bindi beklemekteyiz. Dağlık Karabağ’da, 30 bin martir verdik. İki mevki medyasının kuma akıntı etmesi konusunda üzerimize sakıt sorumluluğu hesabına getirmeye hazırız“ dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Toptan Medya Buluşması gala yemeğinde yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan çabuk değişimlerden kaynaklanan dezenformasyon sorununa dikkat çekerek, insanlığa iri fırsatlar sunan dijital değişimin bazı bazı sorunlara bile hastalık olduğunu rapor etti. Bakan Çavuşoğlu, hepimize, en çokça da Türkiye’ye zılgıt oluşturan YPG/PKK terör örgütüne cebin ülkemizin verdiği mücadelede, dezenformasyonun lacerem yapıldığının görüldüğünün altını çizerek, “Türkiye’birlikte, Suriye’dahi ve Irak’ta Kürt kardeşlerimizin şişman ekseriyeti terör örgütünün ideolojisini benimsememekte, sağlık ve barış istemektedirler. PKK ile Kürtleri tıpkı tutmamamız lazım. Sunu çokça curcunalı çıkaran ülkelere baktığımızda burada Suriye’yi bölüp yıldırı devleti inşa etmek, İran’ın önünü fark etmek, Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak istediklerini görüyoruz. Bunu çokça bariz ve kesin söylüyoruz. Fransa başta tutmak amacıyla bazı ülkelerin burada tıpkı yıldırı devleti dayamak istediğini biliyoruz. Biz iri ayrımsız oyunu bozduğumuz için serencam basamak rahatsızlar. Amma tığ rahatız zira yıldırı örgütü ile uğraş ediyoruz. Bu mücadeleyi bugün vermeseydik ferda bu mücadeleyi vermekte çokça elan zorlanırdık, belki birlikte veremezdik. Türkiye’nin ve Türk milletinin geleceği için dirimlik derecede önemlidir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Konseyi’nin bundan ahir toplantılarında medya buluşmalarını Toptan Gazeteciler Konseyi’nin organize edeceğini açıklayarak, “Bir ahir güruh Türkiye dahi, ardından birlikte Kazakistan bile yapılacak. KGK bile bu toplantılar bile, Türk Konseyine organ ülkelerin iletişim araçları buluşmasını gerçekleştirecek” diyerek konuştu.

Azerbaycan Matbuat Şurası Başkanı Eflatun Amaşov, Global Gazeteciler Konseyi ile imzaladığımız işbirliği protokolü çerçevesinde imdi her iki ülkenin basın mensuplarının havza sorunlarını uluslararası arena da duyuracağının altını çizdi.
Global Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Mualla Dim, yapı başvurusundan sonra 8 aylık gücük müddet içerisinde yurtiçinde 4, yurtdışında 2 toplantının organize edildiğini anlatarak, “Toptan Gazeteciler Konseyi’nin resmi kuruluşu, Sayın Cumhurbaşkanımız eliyle 14 Ilk Teşrin 2019 tarih ve 1660 Değişmeyen Sayısı ile onaylanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle görünmek üzere, sürece yardım veren, sürekli yanımızda olan ve desteğini hiç esirgemeyen Sayın Dışişleri Bakanımıza ve ayrıca Sayın İçişleri Bakanımıza hepiniz namına şükranlarımı sunuyorum. Yontu uyarınca geçmiş Kurucular Yerleşmiş’nu toplantıya çağırarak eskimemiş öğün haritamızı belirleyeceğiz. Kuruluşumuzun ülkemize ve camiamıza ömre bedel olmasını diliyorum.” dedi.

Global Gazeteciler Konseyi’nin Azerbaycan buluşmasında, Toplumsal Medyanın Rölü, Dünya’birlikte Bilginin Yeri ve Önemi, Azerbaycan’ın Turizm Potansiyeli, İpekyolunda Azerbaycan, Türk Dünyası Medya İşbirliği ve Fen Takası, Dünya Başarına Medyanın Etkisi ve Katkısı, Dünyadaki Çatışmalar Iletişim Araçları ve Dağlık Karabağ’daki Ermeni mezalimi üzere konularla ilgili Azerbaycan ve Türkiye’den domestik ve yabancı gazeteciler ve uzmanlar eliyle sunumlar yapıldı. Program kapsamında Genel Komutan Dim, Azerbaycan’de birçok iletişim araçları kuruluşunun etkin yayınlarına katıldı, röportajlar verdi ve düet görüşmeler yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin geleneğinde var düz asıllar gereği, evvel yurtdışı etkinliğini Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, ardından üstelik Azerbaycan’de fail Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Toptan Iletişim Araçları Buluşması’na katılan gazeteciler yerine şu hususlara ilgi çekilerek kamuoyuna duyurulmasını değişmeyen altına almış bulunmaktayız:
 

1-Türkiye’nin Suriye sınırında oluşturulmak istenen yıldırı devletine karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölücü örgüt mensuplarına yönelik başlattığı Hazar Pınarı Harekatı’na desteğimizi,
 

2-Türkiye’nin bu hakikat operasyonuna alın terör örgütü ve arsıulusal arenadaki yandaşlarının haksız, abes, mesnetsiz sağlamak istedikleri esmer propagandaya alın bile basın mensuplarının vacip duyarlılığı göstermesi gerektiğini,
 

3-Bacanak ve kardeş ülke Azerbaycan topraklarının yüzdelik 20’sini haksız kendisine yıllardır engelleme fail Ermenistan’ın bu tutumundan bire bir an geçmiş vazgeçmesi gerektiğini,
 

4-Ermenistan’ın Karabağ bölgesindeki işgalin sona ermesi üzere matbuat mensuplarının bölgedeki mezalimi birlik gerçekliği ile anlatması gerektiği,

5-Türk Konseyi zirvesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın de anlatım ettiği kabil, ‘Ayrımsız budun, aynı iletişim araçları, 6 şevket’ anlayışıyla tahminî 300 milyon nüfusa cemaat Türk Dünyası medyasının üstelik ayni ruhla ve işbirliği-kilolu birliği içinde cereyan etmesi gerektiğini,
 

6- Resmi kuruluşu gerçekleşen Toptan Gazeteciler Konseyi yönetimi marifetiyle, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Matbuat İlan Kurumu, Radyo ve Televizyon Peş Oturmuş nezdinde sektörün sorunlarının çözümüne müteveccih girişimlerde bulunulması hususunu,
 

7-Azerbaycan’ın konuşu, toplumsal, kültürel, turistik ve tarihî potansiyelinin küresel medyada öne çıkarılması amacına yönelik kuma organizasyonların devamında kazanım olduğunu sunma ederiz.

Saygılarımızla.

MEHMET MÜRTEFI DİM
KGK GENEL BAŞKANI

Share: