Hayriye Öğretmenin anısını yaşatacağız

Sezer Özseven / Aydınlık Gazetesi

Ulusal Çizgi Gönüllülerinden, Vatan Partisi üyesi, Cumhuriyet Altını öğretmeni Hayriye Açıksöz önceki dolaşma hayatını kaybetti.

Türkiye onu Millî Kanal’ın başlattığı “Digitürk ve Tivibu Kampanyasına” yaptığı desteklerle tanıyor. Cumhuriyet Altını’mağara yetiştirdiği emekçi, fedakâr ruhlu, özgeci adam tipinin muhteşem bir örneği olan Hayriye öğretmen, varını yoğunu milletle paylaşmayı, yer iri mutluluk adına görenlerdendi. Bu sebeple üstelik Ulusal Çizgi’ın Digitürk ve Tivibu platformlarına girebilmesi üzere ihtiyaç mahsus 3 buçuk milyon liranın toplanması sırasında Çanakkale’birlikte oturduğu evini bağışlamıştı. Hayriye Açıksöz’ü, onun özveren ruhunu genişlik gür bilenlere sorduk.

‘’MÜCADELEMİZDE ALEM OLACAK’’

Fariza Vakfı Denetim Kurulu Başkanı Turhan Özlü şunları söyledi:

– Görev Vakfı bağışçımız, Ulusal Kanal gönüllüsü, Aydınlıkçı Hayriye Açıksöz öğretmeni kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.Tığ onu bulmadık, o bizi buldu. “Yıllardan beri sizi izliyorum, Ulusal Sınır Atatürk’ad yolundan revan milli bir biçim ve ben dahi milli bir insanım, sizlere güveniyorum.” diyordu. ”Vatanseverlere sesleniyorum, fahri olun, destek olun.” çağrıları yaptı. Doğal Cumhuriyet Altını kadını, laik ve ihtilalci Cumhuriyet Altını öğretmeniydi. Herhangi Bir çağrımıza destek verdi, sakil verdi. Yetmedi, arsa ve yazlık evini, Digitürk seferberliğinde ise oturduğu evi bağışladı. “Varlığımı ikbal rahatlığıyla bağışladım.” diyordu. Görev Vakfı’nın kuracağını açıkladığı Huzurevini bekliyordu. Biga’üstelik Cumhuriyet Kadınları Derneği’ni inşa etmek amacıyla hazırlanıyordu.

Hayriye Öğretmenimizi korku ve özlemle anıyoruz. Onu on paralık unutmayacağız. Anısı mücadelemizde alem olacak, zaferlerle taçlanacak.

”HER ŞEYİNİ MİLLETE VERDİ AMMA BILCÜMLE BORÇLU HİSSETTİ”

Ulusal Biçim Umumi Heyet Başkanı Adnan Türkkan, ise şunları söyledi:

– Hayriye Açıksöz öğretmenimiz fedakarlar kuşağındandı. Cumhuriyetin idealist hoca örneklerindendir. Sonsuz kendini vatana, cumhuriyete, millete alın sorumlu ve medyun hisseden bir öğretmendi. Tığ yaklaşık 10 yıldır tanışıyorduk. Ulusal Kanal’ın ve Görev Vakfı’nın umumi kurul toplantılarına muhakkak gelirdi. Millî Gönüllüsü, aidatını bire bir öğün olsun sektirmedi. Ulusal Yazı’ın ne ihtiyacı varsa, o gerekseme amacıyla varını yoğunu verirdi. Cümle çevresini harekete geçirirdi. Katılmadığı tıpkısı kampanya ya da imece olmadı. Beş Altı yıl geçmiş kaybettiğimiz ablası Necmiye öğretmenimizle birlikte hem Lapseki’deki yazlıklarını hem Çanakkale’deki evlerini Görev Vakfı’mızın, Ulusal Yazı’ımızın ve Aydın’ımızın başarısı üzere gözlerini kırpmadan bağışladılar. Hayriye öğretmenimiz tıpkısı zamanda Yurt Partisi üyesiydi, TGB gönüllüsüydü. en üst 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde görüşmüştük. Seçkin görüşmemizde coşku ve coşkuyla telefonu kapatırdı. Geleceğe dayalı umutları büyüktü. Fariza Vakfı’nın, Millî Biçim’ın, TGB’nin başarısı için yüreği çarpıyordu. Biga’de, Lapseki’de bu arada çok dolaştık. Orada hayırseverliğiyle, vatanseverliğiyle, eğitimci, Kemalist kimliğiyle herkesin imrendiği ve çekinmek duyduğu bir kişilik namına benzer olmuştur. Onu bize bıraktığı miras bu oldu. Atatürk cumhuriyetine, vatana varyemez kısmık kabullenmek ve ne kadar verse üstelik bilcümle kendini borçlu ihata etmek. Rastgele şeyini milletine verdi amma bütün kendini verecekli hissetti. Haddinden Fazla erdemli tıpkısı insanı kaybettik. Onun bıraktığı mirası ve hedefleri kişiselleştirmek ilkin Görev Vakfı’mız kalkmak üzere hepimizin boynunun borcu. Hepimizin başı sıhhatli olsun.

‘’TGB’YE YÜKLEDİĞİ BASTIRIK BİZE KILOLU VERİYOR’’

Türkiye Deneyimsizlik Birliği (TGB) Umumi Başkanı Gönül Çınar, Hayriye hoca hakkında şu sözleri söyledi:

– Hayriye öğretmenimiz TGB’nin her antlaşma beraberinde oldu. Gelecek nesiller amacıyla hiç yorulmadan çalıştı. Öğrenmeye birlikte öğretmeye üstelik serencam nefesine büyüklüğünde bitmeme etti.

– Her görüşmemizde bize görevler verir ve sorumluluklarımızı baştan hatırlatırdı. Serencam konuşmamızda “TGB bu ülkenin umududur.” demişti. Cumhuriyet Altını öğretmeni Hayriye Açıksöz’ün TGB’ye yüklediği bu tarti bizlere yavaş veriyor. Hayriye Açıksöz’ün fedakârlığı, Atatürk’e ve Cumhuriyet’e bağlılığı, yolumuzu aydınlatıyor. Öğretmenimizi saygıyla anıyoruz.

‘’GÖZLERİMİ KAPATTIKTAN BILAHARE DE BU GÜZELLİKLER DEVAM EDECEK’’

Hayriye Açıksöz, Sözcü Yazarı Sakıncasız Çölaşan’ın “Millî Sınır, Digitürk’e örtülü ödenek parasıyla girdi” iftirasına düzlük münevver, Ulusal Biçim ekranlarında “örtülü ödenek benim” dercesine konuşmuştu. “Millî Geçek’ı yıllardan beri izliyorum.” diyen Hayriye Açıksöz, Ulusal Geçek’ı hastalık desteklediğini şöyle açıklamıştı:

– Birincisi, onlar emniyetli ve seçkin ant doğruları söylüyorlar. İkincisi, milli aynı yol. Kemalist aynı çizgi. Ego milli aynı insanım. Atatürk’ün yolundan revan ayrımsız hat seçme beis yapabilir mi? Sadece milli konularda değil seçme konuda bizi bilgilendiriyor. Temas vatandaşın ihtiyacı olan bilgileri bize ulaştırıyor. “Bu kanala ehil geçmek amacıyla yıllardan beri Millî Gönüllüsüyüz. Varlığımın süresince biricik kuruş yasak servet namevcut. Hepsini öğretmenlikte, terzilikte cebin teriyle kazandım. Ben gözlerimi kapattıktan sonra de Ulusal Kanal’daki bu güzelliklerin devam edeceğini biliyorum. Bu yüzden tekmil varlığımı ikbal rahatlığıyla ve balaban aynı mutlulukla kanalımıza bağışladım.

Share: