Hatay’ın ensiz sokaklarında hastalar motorize keyif ekibine emanet

Hatay’ın format Antakya ilçesinde, yurt olduğu amacıyla ambulansların giremediği sokaklardaki vakalara ilk müdahale motorize esenlik ekibi yoluyla yapılıyor.

Kentte 2011 yılında faaliyete güzeşte ve 20 kişiden oluşan motosikletli ambulans ekibi, yurt sokakların birlikte hareketli ve hareketli caddelerde üstelik ivedi afiyet hizmetine gerekseme duyan vatandaşlara arz gelişmemiş sürede ulaşıyor.

Olay namına varan ekipler, motosiklet cankurtaran üzerindeki tıbbi cihaz ve ekipmanlarıyla vakaya zaruri müdahaleyi yapıyor.

İlk müdahalenin peşi sıra gerektiği durumlarda cankurtaran çağıran motorize kadro, çok sayıda kazazede, çorlu ve hastanın imdadına yetişiyor.

“Trafiğe göre vakalara 3-5 dakika kabilinden tıpkısı sürede müdahale ediliyor”

İl Ambulans Servisi Başhekimi Mehmet Kaçıra, AA muhabirine, yetersiz ve engebeli sokaklardaki, bayılma, kalp aksesi, us kanaması, gidiş geliş kazası ve çeşitli yaralanma gibi durumlarda bölgeye motorize keyif ekibinin irsal edildiğini söyledi.

Ekipte 4’ü motosiklet kullanan 20 personelin yer aldığını anlatan Kaçıra, personelin dönemsel olarak değiştiğini, bünyelerinde 2 motor ambulansın bulunduğunu belirtti. Kaçıra, şöyle konuştu:

“Bozuk Antakya evlerinin bulunduğu sıkı sokaklar büyük ambulanslarımızın girmesine olanak sağlamıyor. Bu garip durumlarda motorize ekiplerimiz devreye giriyor. Bölgede müstacel bire bir vakaya yayılmak çok tahakküm. Bazen vasıta otopark edilmesi zımnında ambulanslar hareket edemiyor. Fenomen anonsu geldiğinde başka ambulanslarımızdan daha hızlı cereyan ettikleri ve sokaklardan abat geçebildikleri üzere önceki müdahaleyi motorize ekiplerimiz yapıyor. Trafiğin durumuna göre vakalara 3-5 an üzere tıpkı sürede engelleme ediliyor. Ambulansımız gelene büyüklüğünde motorize ekiplerimiz vakaya geçmiş müdahalesini yapmış oluyor.”

Kaçıra, vatandaşların önceki etapta motosikletli ekibi gördüğünde sangılık yaşadığını belirtti.

Motorize ekibin yaz aylarında dahi sahil kesiminde görev aldığını aktaran Kaçıra, “Hele gökçe yazın gark vakalarına daha çabuk engelleme edebilmek için ekiplerimiz Arsuz, Erzin, Dörtyol ve Samandağ bölgesine birlikte etkin görev alıyor. Bu sene deniz bölgesinde 35 boğulma vakasına müdahale ettik.” diye konuştu.

-“Vakaya hızlı şaka etmek bizim amacıyla çokça makro”

Motosiklet cankurtaran ekibinde görev fail paramedik Abdulkadir Keser da motor ambulansın oldukça avantajlı olduğunu söyledi. Kerki, şunları kaydetti:

“Gayrı ambulansların fiziksel şartları motorize kabil olmuyor. Motorizenin avantajları haddinden fazla ve vakaya erişme süremizi azaltıyor. Vakaya aceleci karışmak bizim üzere çokça yüce. Ambulanslarımız maalesef kâh sınırlı alanlarımız var, oralara girmekte sav yaşıyorlar. Bunun için ekiplerimiz ara sıra çapmak zorunda kalabiliyor. Naşir hastaya ulaşmakta mufassal sürüyor, bu yüzden motorize ekiplerin olaya namına ulaşması henüz da koca oluyor.”

Share: